Rakouský kancléř nedokázal odvrátit rozhodnutí zemí V4 o podpoře jaderné energetiky

DomůEnergetika v ČRRakouský kancléř nedokázal odvrátit rozhodnutí zemí V4 o podpoře jaderné energetiky

Během setkání v Praze se rakouskému kancléři nepodařilo zmírnit nadšení zemí Visegrádské skupiny (V4) pro jadernou energetiku jako řešení změny klimatu. Bylo to zřejmé na tiskové konferenci, která se konala po summitu zemí V4 a Rakouska. Summitu se zúčastnil rakouský kancléř Sebastian Kurz a předsedové vlád Andrej Babiš, Viktor Orbán, Mateusz Morawiecki a Peter Pellegrini.

Témata jejich agendy zahrnovala migraci, bezpečnost hranic a konkurenceschopnost. Nedávno oznámené detaily k eropskému Fondu pro spravedlivou transformaci daly kontext jejich rozhovorům o klimatické politice. Takzvaný Mechanismus pro spravedlivou transformaci je klíčovou finanční součástí Evropského zeleného údělu, který má do roku 2050 učinit Evropskou unii klimaticky neutrální.

Vedoucí představitelé EU se v prosinci shodli na cíli, kterým je dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Polsko však uvedlo, že potřebuje více finančních prostředků EU na vyřazení uhlí z jejich energetického mixu. Polsko proto nepodepsalo cíl v oblasti klimatické neutrality, a proto bude finanční pomoc podmíněna závazky v oblasti životního prostředí. Lídři EU mají na summitu v červnu revidovat své cíle pro rok 2050.

Mechanismus pro spravedlivou transformaci, který má zajistit finanční prostředky ve výši 100 miliard eur (2 514 miliard korun), vylučuje jadernou energetiku navzdory nízkým emisím oxidu uhličitého. Rakouský kancléř Sebastian Kurz řekl svým protějškům, že jaderná energetika by neměla být podporována novým fondem.

„Pro Rakousko je velmi důležité nepodporovat jadernou energetiku, ale prostředky by měly být přiděleny na rozvoj obnovitelných zdrojů energie,“ uvedl Sebastian Kurz.

Peter Pellegrini však připomněl, že členské státy EU si mohou zvolit vlastní cestu k uhlíkové neutralitě. Andrej Babiš se pokusil získat podporu dalších evropských lídrů v polovině prosince za prohlášení, že jaderná energetika je čistým a udržitelným zdrojem elektrické energie.

Evropské atomové fórum, Foratom, uvedlo, že vítá cíl EU poskytovat finanční podporu regionům závislým na uhlí, aby jim pomohla v jejich úsilí o dekarbonizaci. Lituje však návrhu Komise vyloučit tyto prostředky pro použití pro jaderné elektrárny.

„Výhody přechodu pracovníků z uhlí do jaderného průmyslu již byly prokázany ve Francii a Velké Británii. Proto je pro nás těžké odůvodnit takový návrh Komise,“ řekl Yves Desbazeille, generální ředitel Foratom.

Zdroj úvodní fotografie: World Nuclear News