Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Rakousko minulý týden, 28. září, podepsaly memorandum o porozumění o plynovodu BRUA. Projekt, který je podporován EU skrze projekty společného zájmu, je součástí snah snížit závislost na plynu z Ruska. BRUA do Evropy přivede plyn od Černého moře, případně z Kaspického regionu. Přestože se v červenci mezi zainteresovanými státy objevily určité neshody týkající se projektu, stále se zřejmě bude pokračovat podle původních plánů.

Plynovod BRUA, dlouhý 1318 km, přivede plyn od Černého moře a potenciálně od konce dekády také z Kaspického regionu do rakouského hubu v Baumgarten. Denní kapacita plynovodu bude 6,1 milionů metrů krychlových v Bulharsku, Rumunsku i Maďarsku a 52 milionů v Rakousku. Celková počáteční roční kapacita plynovodu bude 23 bcm (miliard metrů krychlových). Financial Times hovoří o nákladech 560 milionů eur (14,5 miliard korun), z čehož přibližně 179 milionů eur (4,6 miliard korun) poskytne EU.

Všechny čtyři země na setkání Central and South Eastern Europe Gas Connectivity (CESEC) v Bukurešti v Rumunsku přislíbily, že se budou snažit, aby projekt postupoval co nejrychleji.

„Projekt BRUA je ve velmi pokročilém stádiu. Vydali jsme již povolení k výstavbě, momentálně probíhají výběrová řízení na konstrukční práce. Byly podepsány i kontrakty pro návrh projektu a pro část týkající se vybavení stanic.“

ministr energetiky Rumunska Toma Petcu

Ministr Petcu dodal, že v prosinci budou podepsány kontrakty o výstavbě a všechna potřebná zadání zakázek by tak měla být dokončena. Dodržení prosincového termínu je podle rumunského ministra klíčové, aby samotná výstavba plynovodu mohla začít na jaře 2018.

Rumunsko-maďarská část plynovodu

V červenci tohoto roku se projekt setkal s obtížemi a nebylo jasné, v jaké podobě bude pokračovat. Maďarský provozovatel přenosové sítě FGSZ oznámil, že jedinou ekonomicky výhodou částí projektu je podle něj již existující propojení mezi Rumunskem a Maďarskem a jeho případné navýšení kapacity. FGSZ tedy navrhl provést tzv. open season kapacity pouze tohoto úseku a rovněž distribuovat plyn z Maďarska na Slovensko, Ukrajinu, do Chorvatska a Srbska.

Oznámení o podpisu memoranda o porozumění nicméně značí, že se projekt drží původních plánů navržených EU a čtyřmi zúčastněnými zeměmi. Podle tiskové zprávy Transgaz a FGSZ z konce července 2017 už byla první fáze projektu BRUA schválena regulačními autoritami Rumunska a Maďarska a bylo učiněno i finální investiční rozhodnutí. První fáze projektu v tomto případě znamená novou kapacitu 1,75 bcm za rok mezi Rumunskem a Maďarskem do konce roku 2019. Podle tiskové zprávy se v této části projektu neočekávají žádná zpoždění.

Plánovaná druhá fáze projektu zvýší do konce roku 2022 kapacitu plynovodu mezi Rumunskem a Maďarskem na 4,4 bcm ročně. Finální investiční rozhodnutí druhé fáze bude podle zmiňované tiskové zprávy učiněno až na základě zájmu trhu. Je tedy v plánu provést open season kapacity, během které si potenciální zákazníci mohou zarezervovat část kapacity plynovodu.

Detaily prozatímního vývoje jiných částí projektu nejsou známy.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *