Domů
Plynárenství
Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Rakousko přislíbily dokončit plynovod BRUA

Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Rakousko přislíbily dokončit plynovod BRUA

Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Rakousko minulý týden, 28. září, podepsaly memorandum o porozumění o plynovodu BRUA. Projekt, který je podporován EU skrze projekty společného zájmu, je součástí snah snížit závislost na plynu z Ruska. BRUA do Evropy přivede plyn od Černého moře, případně z Kaspického regionu. Přestože se v červenci mezi zainteresovanými státy objevily určité neshody týkající se projektu, stále se zřejmě bude pokračovat podle původních plánů.

Plynovod BRUA, dlouhý 1318 km, přivede plyn od Černého moře a potenciálně od konce dekády také z Kaspického regionu do rakouského hubu v Baumgarten. Denní kapacita plynovodu bude 6,1 milionů metrů krychlových v Bulharsku, Rumunsku i Maďarsku a 52 milionů v Rakousku. Celková počáteční roční kapacita plynovodu bude 23 bcm (miliard metrů krychlových). Financial Times hovoří o nákladech 560 milionů eur (14,5 miliard korun), z čehož přibližně 179 milionů eur (4,6 miliard korun) poskytne EU.

Všechny čtyři země na setkání Central and South Eastern Europe Gas Connectivity (CESEC) v Bukurešti v Rumunsku přislíbily, že se budou snažit, aby projekt postupoval co nejrychleji.

„Projekt BRUA je ve velmi pokročilém stádiu. Vydali jsme již povolení k výstavbě, momentálně probíhají výběrová řízení na konstrukční práce. Byly podepsány i kontrakty pro návrh projektu a pro část týkající se vybavení stanic.“

ministr energetiky Rumunska Toma Petcu

Ministr Petcu dodal, že v prosinci budou podepsány kontrakty o výstavbě a všechna potřebná zadání zakázek by tak měla být dokončena. Dodržení prosincového termínu je podle rumunského ministra klíčové, aby samotná výstavba plynovodu mohla začít na jaře 2018.

Rumunsko-maďarská část plynovodu

V červenci tohoto roku se projekt setkal s obtížemi a nebylo jasné, v jaké podobě bude pokračovat. Maďarský provozovatel přenosové sítě FGSZ oznámil, že jedinou ekonomicky výhodou částí projektu je podle něj již existující propojení mezi Rumunskem a Maďarskem a jeho případné navýšení kapacity. FGSZ tedy navrhl provést tzv. open season kapacity pouze tohoto úseku a rovněž distribuovat plyn z Maďarska na Slovensko, Ukrajinu, do Chorvatska a Srbska.

Oznámení o podpisu memoranda o porozumění nicméně značí, že se projekt drží původních plánů navržených EU a čtyřmi zúčastněnými zeměmi. Podle tiskové zprávy Transgaz a FGSZ z konce července 2017 už byla první fáze projektu BRUA schválena regulačními autoritami Rumunska a Maďarska a bylo učiněno i finální investiční rozhodnutí. První fáze projektu v tomto případě znamená novou kapacitu 1,75 bcm za rok mezi Rumunskem a Maďarskem do konce roku 2019. Podle tiskové zprávy se v této části projektu neočekávají žádná zpoždění.

Plánovaná druhá fáze projektu zvýší do konce roku 2022 kapacitu plynovodu mezi Rumunskem a Maďarskem na 4,4 bcm ročně. Finální investiční rozhodnutí druhé fáze bude podle zmiňované tiskové zprávy učiněno až na základě zájmu trhu. Je tedy v plánu provést open season kapacity, během které si potenciální zákazníci mohou zarezervovat část kapacity plynovodu.

Detaily prozatímního vývoje jiných částí projektu nejsou známy.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.