Domů
Plynárenství
První potrubí Nord Streamu 2 je naplněno technickým plynem
Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

První potrubí Nord Streamu 2 je naplněno technickým plynem

Plynárenství
13 komentářů
18. říjen 2021, 12:09
ČTK

První rameno rusko-německého plynovodu Nord Stream 2 je naplněno technickým plynem a může spustit provoz. Uvedl to dnes provozovatel plynovodu, společnost Nord Stream 2 AG. Stavba ale stále čeká na schválení německých úřadů a datum spuštění transportu plynu z Ruska do Německa touto cestou firma dnes nesdělila.

První rameno je naplněno zhruba 177 miliony metrů krychlových technického plynu. Ten je potřeba k udržení tlaku v potrubí pro budoucí přepravu plynu. K naplnění druhého ramene se konají přípravy, podrobnosti budou podle agentury DPA oznámeny později.

Rusko naléhá, aby se Nord Stream 2 rychle uvedl do provozu, poukazuje přitom na vysoké ceny zemního plynu v Evropě. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden v Moskvě řekl, že dodávky touto cestou by situaci na trhu usnadnily.

Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Ilustrační foto

Kritici se obávají, že by Rusko mohlo zneužít plynovod pro geopolitické účely. Stalo by se totiž nezávislejší na Ukrajině jako na důležité tranzitní zemi. Nord Stream 2 vede po dně Baltského moře z Ruska rovnou do Německa.

Nord Stream 2 má roční kapacitu 55 miliard metrů krychlových plynu. To by stačilo k pokrytí spotřeby asi 26 milionů německých domácností. Plyn z projektu Nord Stream 2 bude využívat i Česká republika, která má k němu napojení prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Anton Meško
10. listopad 2022, 14:54

Väčšina píše o možnom spustení NS2. Ja som dostal informáciu, že európsky parlament v tajnom hlasovaní rozhodol, že plynovody nord stream sa nebudú opravovať.

Omega
18. říjen 2021, 13:10

No takže teď už se čeká jen na razítko pro uvedení do provozu.

Tak snad to němci už urychlí a to razítko dodají. Ono sice kapacita 55mld. m3 plynu není nijak extra velká, ale pro plynové náhradní zdroje v německu to dost pomůže.

Kolemjdouci
18. říjen 2021, 14:20

Ono, nejde tak ani az o tu kapacitu NS2 55mld. m3, nikdo zde neuvedl soucasne vyuziti uz existujiciho NS1 taky 55mld. m3 potrubi...

Spis jde o to, kolik a kdy toho plynu bude Gazprom skutecne mesicne do Nemecka dodatecne posilat...

Nemci mozna s certif. razitkem taky uplne nespechaji, aby to nevypadalo jako jednani pod natlakem, navic rozhodnuti musi byt evropsky obhajitelne. Klidne to vydaji kdykoli v te 4 mesicni lhute ale rozhodne to nebude hned 1. tyden...

Martin
18. říjen 2021, 14:47

Roční spotřeba ČR je asi tak 8,5 mld., takže je to více než dost :-)

Ale jak psal už kolega předemnou, není důležitá celková kapacita, ale skutečný průtok.

jméno
18. říjen 2021, 16:53

Ale Gazprom nemá kam spěchat, mu vyhovuje, že EK tlačí na spotové ceny, ty jsou dnes tak vysoké, že se nemusí více snažit, aby vytvářel hezký zisk. Tak dlouho EK trvala na krátkodobých tržních pozicích, až nás to doběhlo.

Dušan
18. říjen 2021, 17:21

To sa ale môže rýchlo vypomstiť.

Dnešné "astronomické" ceny totiž poznamenajú plynový biznis na dlhé roky. Skrátka plyn už nebude "samozrejmosť" .. ale len možnosť ... a v mnohých oblastiach má alternatívy.

Martin
19. říjen 2021, 11:39

Gazprom si určitě uvědomuje, že ty ceny nemůže nechat stoupat do nekonečna, aby nezruinoval evropský průmysl a připravil se tak o budoucí odběry ....

Omega
19. říjen 2021, 14:10

Asi se díváte špatným směrem.

Gazprom není ten, kdo zvyšuje evropské ceny plynu. To dělají primárně západní překupníci a spekulanti. Ale těm se na zisky nesmí šáhnout.

Evropa měla v roce 2018 LNG terminály na roční kapacitu 210mld m3, oba NS mají dohromady 110m3.

Petr prochaska
18. říjen 2021, 18:05

EU nechtěla dát NS2 výjimku, tak aby NS2 mohl Gazprom plnit celý. NS2 by tak bez výjimky musel polovinu rezervovat pro konkurenci. Ta ale na trase tohoto plynovodu není a nebude.

Pro Gazprom je nevýhodné, aby byl plynovod používán jen z poloviny kapacity a tak chce výjimku.

Gazprom chtěl dlouhodobé kontrakty na dodávku plynu, EU to odmítla a zarezervovala si menší množství, s tím, že zbytek bude dokupovat v krátkodobých kontraktech. Jenže nyní Gazprom dodatečný plyn pro krátkodobé kontrakty neprodává. Místo toho plyn dává do svých zásobníků.

Od minulé plynové krize se změnilo několik věcí. Import z Ruska do EU se zvýšil z 120bcm na zhruba 200 bcm. Gazprom postavil nový plynovod do Číny 60 bcm a Turkstream 31 bcm.

Maďarsko si již výhodně u Putina plyn dojednalo navzdory EU.

Výrobci hnojiv většinou přerušili provoz, protože za současných cen plynu jsou v ztrátový. Hnojiva se dají vyrobit i jinde, třeba v USA a jinde, kde jsou ceny plynu nízké.

Dodatečný plyn v podstatě nelze dovézt odjinud, LNG tankery jsou zasmluvňěné a přebytečné kapacity nejsou.

EU se potřebuje dohodnout, protože dodatečný plyn prostě potřebuje. Pokud by se EU a Gazprom nedohodli, tak Gazpromu hrozí, že bude mít po zimě své zásobníky plnější než plánovali.

Stas
18. říjen 2021, 21:35

Německý regulátor Bundesnetzagentur potvrzuje, že již má od Gazpromu všechny potřebné dokumenty. Jeho žádost začalo posuzovat 8. září, na rozhodnutí má čtyři měsíce. Během nich rozhodne, zda plynovod vyhovuje pravidlům liberalizovaného energetického trhu včetně přístupu třetích stran k přepravě. Jak upozorňuje analytická firma ICIS, druhý schvalovací proces následně proběhne u Evropské komise, což zabere další dva až čtyři měsíce. Poté se k věci vrátí Bundesnetzagentur a během dvou měsíců vydá finální rozhodnutí.

To by znamenalo, že první plyn z Nord Streamu 2 se dostane na evropský trh nejdříve v květnu, ale možná až v červenci příštího roku. Aktuální problémy v dodávkách zemního plynu, které vyhnaly ceny pro zimní sezonu 2021/22 do rekordních hodnot, tak už Nord Stream 2 nemůže zmírnit.

Petr prochaska
18. říjen 2021, 22:12

Ty termíny jsou až několik měsíců. Kdyby byl politiký nátlak, tak NS2 lze schválit velice rychle.

Dušan
19. říjen 2021, 11:40

NS2 nič nerieši.

Kapacity na dopravu zemného plynu sú voľné už dnes. Rusko len tlačí na NS2.

Tu sa jasne ukazuje, že NS2 je politický projekt, ekonomicky nemá logiku.

Nie, že nám nič pozitívne nepriniesol, ale naopak pre jeho schvaľovanie máme drahší zemný plyn.

Omega
19. říjen 2021, 14:27

Mě se to ekonomicky zdá naprosto logické.

Dnes je předávací bod plynu z Ruska v EU. Takže náklady na transport platí GAZPROM.

Pokud si to nechá ve svém potrubí, tak náklady platí sobě.

Samotná Ukrajina má za transport cca 5mld dolarů ročně, i kdyby údržba potrubí stála miliardu ročně, pořád budou 4 miliardy v plusu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se