Domů
Plynárenství
Ukrajinský Naftogaz chce ovlivnit certifikaci Nord Stream 2: Nesplňuje požadavky evropské legislativy, tvrdí
Pozemní část plynovodu Nord Stream 2
Zdroj: Nord Stream 2 AG

Ukrajinský Naftogaz chce ovlivnit certifikaci Nord Stream 2: Nesplňuje požadavky evropské legislativy, tvrdí

Ukrajinská státní společnost Naftogaz požádala o účast v řízení před německým regulátorem Bundesnetzagentur ve věci certifikace společnosti Nord Stream 2 AG provozující stejnojmenný plynovod. Již dříve se do certifikačního řízení připojily polské státní společnosti PGNiG a PGNiG Supply & Trading. Ukrajina i Polsko se účastí v řízení snaží certifikaci zabránit, případně dosáhnout co nejpřísnějších podmínek, za kterých bude plynovod Nord Stream 2 provozován.

Rozhodnutí o certifikaci společnosti Nord Stream 2 AG, která žádá o certifikaci jako nezávislý provozovatel přepravní soustavy, se dostává náležité pozornosti. Jedná se totiž o jednu z posledních významných překážek, která brání zahájení provozu druhé větve plynovodu Nord Stream.

Po dvou polských státních společnostech se o účast v certifikačním řízení uchází i ukrajinský Naftogaz. Účel je přitom zřejmý, společnost se snaží ruskému dodavateli plynu znepříjemnit dodávky plynovodem přes Baltské moře, které obchází ukrajinskou trasu do Evropy. Naftogaz tím totiž přichází o příjmy z tranzitních poplatků.

Nejde ovšem pouze o Ukrajinu, nižší přepravní poplatky se dotknou i přepravy přes Slovensko, přes které plyn směřuje dále do Evropy. Přeprava plynu přes Ukrajinu je přitom zasmluvněna pouze do konce roku 2024, na další období žádná smlouva zatím není uzavřená.

Hlavní námitkou společnosti v certifikačním řízení má být, že společnost Nord Stream 2 AG nesplňuje požadavky tzv. unbundlingu (unbundlingem se rozumí oddělení společností provozující, mimo jiné, činnost přepravy plynu od společností vyrábějících nebo dodávajících plyn). Podle názoru Naftogazu nebude NS 2 schopen splnit ani požadavek na rovný přístup třetích stran, který je dalším požadavkem evropské legislativy.

"Z pozice národní společnosti, která brání národní zájmy a bojuje za energetickou bezpečnost Ukrajiny, podala společnost Naftogaz žádost o účast v certifikačním řízení plynovodu Nord Stream 2 k německému regulačnímu úřadu. Naše pozice je taková, že Nord Stream 2 nemůže být certifikován, protože nesplňuje požadavky evropského práva," uvedl Yuriy Vitrenko, předseda představenstva společnosti Naftogaz. 

Kromě toho chce Naftogaz namítat i to, že zprovozněním plynovodu dojde k narušení hospodářské soutěže na trhu střední Evropy.

První část certifikačního řízení byla zahájena 8. září tohoto roku a měla by být dokončena do 4 měsíců od zahájení. Další až dva měsíce na vydání doporučujícího stanoviska má následně Evropská komise. Teprve poté bude německý regulátor moci rozhodnout o podmínkách provozu Nord Streamu 2.

Rozhodnutí o certifikaci, a tedy zahájení provozu plynovodu, tak může běžet až do jarních měsíců příštího roku, pokud německý regulátor a Evropská komise využijí veškeré lhůty, které jim evropské předpisy připouští. Samotná certifikace přitom nebude přímočará a názory německého regulátora i Evropské komise budou pečlivě přezkoumávány. Využití celých lhůt se proto zdá možné.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Pavel Veselý
21. říjen 2021, 12:41

Zřejmě jim vadí tranzit plynu přes Ukrajinu. I ten se dá pod nějakou záminkou třeba na Donbase zastavit.

Lukas
21. říjen 2021, 12:50

Krajina, kde vladne korupcia, zmatok, chaos a peniaze v politike chce nieco poucovat o europskej legislative ?

Uz sa klepu, lebo im klesnu prijmy z tranzitu a tieto peniaze vacsinou koncia v buxach oligarchov, siet plynovodov je na ukrajine v katastrofalnom stave jak aj vsetko ostatne. Tam sa nic nezmeni a ukrajinska diplomacia to hra na demokraciu a na to, ze budeme prilis zavisli na Rusku, lebo ten plyn co teraz ide a predtym isiel cez Ukrajinu bol z krajiny zazrakov a nie z Ruska, ze?!

Dušan
22. říjen 2021, 00:14

Na rozdiel od RUska nik nevie ako skončia na Ukrajine voľby ...

Keby bola tá sieť v takom "katastrofálnom stave", tak by sme už o tom dávno vedeli ... zatiaľ z "technických" príčin obmedzovalo dodávky len Rusko ... napr. v roku 2014.

Ladislav Haas
22. říjen 2021, 13:35

Asi si vtedy nežil, ale to bolo preto, že Ukrajina kradla plyn a neplatila! Tak bacha drž sa pravdy a neklam!

Pav
21. říjen 2021, 15:07

Pořád Eu hází Rusům klacky pod nohy a divíme se, že nám s nadšením nesplní co nám na očích uvidí. To je divné že ?

Michal K.
21. říjen 2021, 17:12

takze Ukrajina nielen, ze chce diktovat Madarsku s kym ma a nema uzatvarat zmluvy, oni by radi diktovali este aj Nemecku, ci rovno celej EU.

To zrovna neni idealna strategia ako si vyrabat priatelov si spojencov.

Jiří Buriánek
22. říjen 2021, 00:22

Když UKáčka kradli ruský plyn a vydíráním šroubovali cenu za přepravu tak vše o.k.Rus je vyfakoval a obešel tak je najednou Evropa závislá na Rusku a vydíratelná.Pokud by plyn šel přes Banderstán a kradli dál tak by bylo vše k jejich spokojenosti a v pořádku.

Jaroslav Loudil
22. říjen 2021, 14:09

Ano, také by mne zajímalo, pokud by NS II vedl plyn do Německa přes Ukrajinu , zda by ho také Ukrajina napadala jako - "plynovod ohrožující energetickou bezpečnost Evropy" a nebo by si někde v závětří - "spokojeně nemnuli pracky" , že jim miliony Doláčů zase skáčou bezpracně samy do státní kasičky ! Na 100 % by platilo to druhé !

Tomáš Vals
24. říjen 2022, 13:57

Tohle už si bohužel nikdo dnes nepamatuje, především politici z celé Evropy...

Zajímavé přečíst si starší článek...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se