Domů
Plynárenství
ICIS: Nizozemsko bude letos poprvé čistým dovozcem zemního plynu
Zdroj: Peter Heeling / Creative Commons / CC-Zero (public domain)

ICIS: Nizozemsko bude letos poprvé čistým dovozcem zemního plynu

Nizozemsko se z důvodu postupného omezování těžby zemního plynu letos poprvé od padesátých let stane importérem zemního plynu. Ke změně bilance přispělo především postupné omezování těžby na ložisku Groningen z důvodu častého výskytu zemětřesení spojených právě s těžbou zemního plynu.

Těžba zemního plynu v Nizozemsku postupné klesá. Na celkové těžbě plynu se postupně projevuje pokles těžby na ložisku Groningen, kde má byt těžba ukončena nejpozději do roku 2030. Současná úroveň těžby je již nyní postupně snižována a za poslední tři roky klesla na méně než polovinu.

Podle údajů analytické služby ICIS totiž bylo letos poprvé do Nizozemska v období od ledna do srpna importováno více zemního plynu, než bylo exportováno. Vzhledem k tomu, že obvykle pouze na začátku roku jsou hodnoty exportu vyšší (v důsledku vyšší evropské spotřeby plynu), neměl by se již současný poměr exportu/importu zemního plynu změnit.

Nizozemsko přitom bylo státem s druhým největším objemem těžby zemního plynu v Evropě a těžilo více zemního plynu než například výrazně větší Velká Británie. V čele těžby zemního plynu v Evropě je přitom s náskokem stále Norsko.

Import zemního plynu v období ledna až srpna tohoto roku přčevýšil export zdroj: icis.com

Letošní rok je pro Nizozemsko specifický v tom, že obvykle v letních měsících byl export a import zemního plynu vyrovnaný. Tento rok je import od března vždy vyšší než export a v červenci byl import dokonce takřka dvojnásobný oproti exportu. I díky tomu bylo možné vyrovnat pozitivní bilanci exportu z počátku roku, která převyšovala 5 mld. m3.

Vyšší závislost Nizozemska na importu zemního plynu je patrná i z pololetních statistik o exportu plynu Gazpromu do Evropy. V porovnání s loňským prvním pololetím vzrostl import plynu Nizozemska z Ruska o celých 67 % (z důvodu nižší těžby a chladnějších teplot v prvních měsících roku).

Pokles těžby zemního plynu v Nizozemsku nahrává do jisté míry společnosti Gazprom a její snaze o výstavbu plynovodu Nord Stream 2. Spotřeba zemního plynu v Evropské unii totiž od roku 2014 postupně roste a s ohledem na předpokládanou zvýšenou spotřebu zemního plynu v energetice se dá očekávat další růst v následujících letech.

Naopak těžba zemního plynu v Evropské unii klesá a tento pokles bude muset být nahrazen z jiných zdrojů. Nabízí se sice řešení za pomoci importu LNG z USA, ten ale stále není cenově srovnatelný s importem zemního plynu plynovody.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Uzavření kohoutů s plynem ohrožuje český průmysl. Dvě pětiny firem ho nedokážou nahradit
30. červen 2022, 16:53
Na podzim pocítí zdražení i ti, kterým se vyhýbalo. Porostou ceny za plyn
30. červen 2022, 12:47
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Josef
24. srpen 2018, 22:49

Nizozemí byla jediná země EU , která byla dodavatelem plynu všechny ostatní země jsou čistými dovozci. Jediný dostupný plyn za rozumnou cenu je ten z Ruska. , Ti ovšem v klidu staví nové plynovody do Číny a Indie a za takové 3 roky nebude Rusko už zdaleka tolik závislé na vývozu plynu do EU jako je dnes, kdežto EU si svojí závislost na dodavatelích energie stále prohlubuje. Přitom místo aby se EU snažila o Ruskou integraci do Evropy a vytvoření nejmocnějšího politického bloku na světě , tak pod vlivem USA Rusko od Evropy odhání.

BlboBijec
25. srpen 2018, 08:15

Jasně, ta široká slovanská náruč. Její obyvatelé nejraději cestují na tanku přičemž usilovně posluhují aktuálnímu carovi. Asi je zase máme pozvat, ne?

Budoucnost je v OZE a možná ještě jádru. Až nás zase jednou budou vydírat utaženými kohoutky, tak budeme muset šáhnout hlouběji do kapsy a od plynu se odříznout úplně.

loudil
25. srpen 2018, 21:07

No nevím, ale nejvíc lidí ve světě od roku 1945 zavraždily USA. /Vietnam asi 2 miliony, Irák - 300 000, Afganistán - 50 000 ,Srbsko asi 1000...atd, atd. Od časů Hitlera nikdo tolik nevinných lidí nezavraždil. Pokud někdy vypukne Třetí světová válka, pak to bude dílo USA. O tom není pochyb.

Jan Veselý
25. srpen 2018, 21:37

loudil fakt neví. Američani jsou "šňurkaři" proti Maovi: https://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%BD_skok_vp%C5%99ed

A navíc je tohle trapný, starý "vy zase bijete černochy" argument.

Carlos
25. srpen 2018, 23:05

Si děláte prdel, NE?!!! Jenom Rudí Khmérové zabili 1.7-3 miliony lidí, Mao Ce Tung v procesech 2-5 milionů, hladem 40 až 70 milionů. Hladomor v KLDR asi tak 2 miliony, kolik že to je obětí z Kim Ir Senovy války? 3 milion civilistů na straně obránců, asi 280k vojáků. To se podle Vás jako nestalo?!!! Kolik zabily rudé bojůvky? FARC? 260k mrtvých. Se s těmi kacy že nejvíce zabily USA sbalte a vypadněte, netrolete tu s blatantní lží. A mimochodem v tom Vietnamu je to suma obětí všech válčících stran, ne počet obětí USA+Jižního Vietnamu.

loudil
26. srpen 2018, 09:34

Pokud někdo říká jiný názor, tak je to - "trolení" ?? Zajímavý přístup k diskuzi !! Pokud hovořím o - "zabíjení, vraždění" - pak mám jistě na mysli cizí vojenské intervence do jiných států. Pokud v Číně zemřeli lidé hlady , bylo to v časech , kdy byla Čína svou ekonomikou na úrovni Afriky. A v Africe dneška jsou hladomory stále běžné a její vůdce nikdo příliš za to neosočuje. Lidé v Číně mají Mao Ce-tunga většinou v oblibě , r.1949 sjednotil Čínu, vytvořil z ní znovu obří velmoc. A proto jako velmi schopný muž dnes "Západu smrdí." Západ už si totiž s Čínou nemůže pohrávat jako se svou bezmocnou "hračkou". Viz. opiové války Anglie proti Číně v 19 století. Za Maa se z Číny opět stala velmoc a to mu USA nikdy nemůžou zapomenout. Mrtvé ve vietnamské válce je nutné počítat všechny, USA roku 1964 připravily Tonkinský incident /připravená provokace/ , aby mohly do Vietnamu vtrhnout. Pokud Vietcong potom zabíjel ty, kteří spolupracovali s americkými okupanty, tak se jim ani nedivím. Je to stejné, jako zabít u nás v období 1939-45 protektorátního českého četníka, který udával Čechy Gestapu. Nelze nijak omlouvat masové vraždění našeho současného spojence USA. Jeho invazní okupační žoldáci jsou doslova ostudou celé Zeměkoule !!

Carlos
26. srpen 2018, 11:57

Pokud Vaše prohlášení je velmi snadno ověřitelnou nepravdou, pak je to trollení jak vyšité. No nevím, ale nejvíc lidí ve světě od roku 1945 zavraždily USA Ale to že se ve jménu "shades of red" pozabíjelo mnohem více to je Vám tak nějak jedno.

Jan Veselý
25. srpen 2018, 08:29

Což o to, Evropa by se ráda s Ruskem kamarádila, ale na kamarádství musí být dva. Ještě to není tak dávno, co to s Ruskem zkoušel po dobrém Obama, v Rusku to pochopili jen jako slabost.

Jediná forma politického bloku EU-Rusko, která je pro Rusko přijatalná, je blok, kde všichni budou poslouchat Rusko na slovo. A to není Putinem, to je prostě kulturní stereotyp.

Carlos
25. srpen 2018, 12:40

Bohužel vidíme krásný příklad toho co dokázala bolševická ideologie a řízení státu. Rusové byli vždy podivný národ, kdysi v dávnověku na Kyjevi vládli Varjagové, místní je vyhnali a začali se vraždit a vraždit o moc, až nakonec Varjagi volali zpět. Nebo tolik skazky z historie.

Ruko by problém nebyl pokud tam instalujete skutečného Cara, ně nějakou rudou chobotnici, nebo Prezidenta se sklony diktátora, resp. pragmatika, který dělá kde co aby se u moci udržel protože národ Ruský jest zglajchšaltovaný minulostí a je třeba mazati mu medu kolem huby, jak jest veliký a mocný. Republiky západního střihu, jakož i několik monarchií, které se republikám výrazně podobají, a jejich forma demokratického zřízení nejsou asi tak zcela vhodné mimo západní země a země přechodného typu (naše oblast, dálnovýchodní země jako Japonsko a J. Korea, dále Itálie, Řecko apod.), mnohem lepší je snad pro ně forma monarchistické vlády s vlivem parlamentu. Veškeré diktatury k tomu konvergují, jenže na rozdíl od monarchií vykazují periodické problémy a nestabilitu a musí být mnohem více výbojné, byť jen slovy, než by byly monarchie. V Rusku patří Car do Petrohradu a ne prezident do Moskvy.

loudil
25. srpen 2018, 21:21

Nelze se bít v prsa, že liberální demokracie je nejlepší forma vlády. Není. Alespoň ne pro všechny země světa. Příkladů je mnoho. Třeba Afganistán. Ten v 19 století třikrát rozdrtil invazi tehdejší koloniální supervelmoci Anglie, ve 20 století Afganistán porazil SSSR no a nyní ve 21 století porazil Talibán zase NATO. Já se porážce NATO v Afganistánu jen směju, patří mu to. Další příklad = 100 milionový Egypt. Po - "arabském jaru" - a konci diktatury tam přišly první demokratické volby. Vyhrálo je Muslimské bratrstvo. Nastalo zděšení , no a dnes tam opět spokojeně vládne diktátor ,generál Sísí. Lidé jsou s touto změnu spokojeni .Je tam pořádek a klid. Putin je velký politik, on nekecá. On koná. Na rozdíl třeba od Merkelové či Macrona. Na Ukrajině Západ zorganizoval vojenský puč proti demokraticky zvolenému prezidentovi, který pak uprchl ze země. Západ na Ukrajině sám demontoval demokracii. Proto třeba Krym právem patří Rusku.

Carlos
25. srpen 2018, 23:17

Putin se tak převádí a páchá dost škod jak doma, tak... no venku mu to moc nejde. Naštěstí. Na rozdíl od blázna ve Washingtonu, nebo macha v Kremlu jsou paní Merkelová i pan Macron omezeni zákony, které byly vytvořeny aby bránily národ a okolí před akcemi, které by mohly nastat, pokud by se opět k moci dostal člověk toužící po válce. Jestli je na Zemi stát, který by mohl vlastnit jaderné zbraně a nepředstavovat nebezpečí pro okolí, tak je to Německo.

Máte důkazy o tom že byl puč někým zinscenovaný? Sem s nimi.

Nikomu nestál Afghánistán za to aby se tam předvedl v plné síle, popravdě není proč a politicky by to byla sebevražda.

Lubos
27. srpen 2018, 09:23

Predstavujete si to ako Hurvinek valku. Sila Sibire predstavuje cca 10 % - 15 % exportu zemneho plynu oproti exportu do EU a prichadza z lozisk tak daleko na vychod ze neexistuju ani ekonomicke sposoby jeho prepravy do europy. A to mi verte ze rusi daleko radse vyvazaju do EU za europske ceny ako predavat takmer podcenu Cinanom. Rusko je obrovske nema vyznam dovazat plyn do eu z Kamcatky....dokonca uz ani z poza Uralu to nema vyznam.

Ivan Novák
25. srpen 2018, 10:12

Jihovýchodní větev plynovodu Nabucco měla začínat v Iránu. Jeden z motivů angažmá Turecka v Sýrii je zabránit tomu, aby perský plyn mohl potrubím obejít tranzitní blok Rusko-Turecko. Druhý Nordstream prostě dává Němcům smysl. Zkusili OZE a vidí, že - pro naši dobu - jako doplněk zábavné, ale velcí kluci se musí postarat i o vážné věci. A cena odpovídající nákladům na vstupu do kontinentální EU soustavy je pro LNG původem z amerických břidlic prostě vyšší než z konvenčního Ruska (u Štokmanského se uvidí, ale to nepálí dnes). K jádru by se Němci vrátili nikoli v této politické generaci a jen kdyby směli mít i jaderné zbraně, což se spíše nestane, i když takovou možnost mediálně testují.

loudil
25. srpen 2018, 21:35

Po výpadku Nizozemí se stává posledním velkým evropským dodavatelem plynu Norsko. Zdá se ale , že už jede na maximum. Je velkou chybou Západní Evropy, že na nátlak USA vylučuje Rusko - "z Evropy". Rusko je státem, které má v Evropě nejvíce obyvatel = 145 milionů, Německo druhé = 82. Rusko má skoro dvakrát větší státní území jak USA. Má jaderné zbraně postačující ke zničení světa a obrovité surovinové bohatství. Upírat takovému státu právo na - "velmocenské aspirace a sféry vlivu" - je hloupost. Pokud budeme Rusko neustále častovat našimi nesmysly, dotlačíme ho jen do náručí Číny. A pokud toto chceme, pak jsme ovšem prvotřídní hlupáci. Největší evropský stát nacpat kvůli blbostem Číně do chřtánu , to bude pro Peking - "opravdu vítaná pochoutka". S Ruskem je nutné sednout si ke stolu jen jako rovný s rovným. A nikoli snažit se z něj udělat dalšího - "amerického slouhu", jakým jsme třeba my - ČR či Belgie.

loudil
26. srpen 2018, 10:08

To : Carlos. A vám se zdá být normální, pokud jde o Ukrajinu, když plně demokraticky zvolený prezident/ve volbách porazil Tymošenkovou/ je v obavách o svůj život donucen uprchnout do zahraničí ?? Tedy , kdyby například náš Zeman musel uletět do azylu někde v Africe v obavách o život ?? Střelci, kteří stříleli na Majdanu do demonstrantů i policistů byli pozváni od Saakašviliho z Gruzie. Ihned po střelbě odletěli zpátky. Saakašvili se pak stal gubernátorem Oděsy, patrně "za zásluhy". Vraždění na Majdanu ovšem účel splnilo. Janukovič byl označen za vraha vlastních lidí a -"mezinárodní veřejnost" - mohla být konečně - "právem rozhořčena". Bylo to - šikovně narafičeno na veřejnost." Pokud se vám zdá, že Putinovi to - venku moc nejde", pak asi tedy žijete na Měsíci. Roku 1999 přišel k moci a od té doby vyhrál ve Druhé válce v Čečensku, ve válce s Gruzií, bez výstřelu připojil Krym a pomohl krajanům na východě Ukrajiny, bravurně zvládl pomoc legální vládě v Sýrii. S minimálními silami v Sýrii porazil Islámský stát i rebely . Navíc, když byl v Turecku ze zahraničí organizován převrat s cílem svrhnout Erdogana , tak Putinovi zpravodajci na odposlechové radiostanici v syrské Latakiji zachytili rádiový hovor vzbouřenců , kteří letěli na pobřeží do hotelu zatknout Erdogana a ihned ho na Putinův pokyn předali Edoganovi. Ten ihned uprchl z hotelu ,tak se uchránil zatčení a Putinovi je nyní velmi vděčný ! Vztahy Rusko - Turecko jsou tak nyní výtečné. Začal se stavět ruský plynovod přes Turecko i atomová elektrárna Akkuyu o 4 x 1200 MW od ROSATOMU. Putin získal spojence v 80 milionovém státě NATO, s druhou nejpočetnější armádou v NATO. Putin tato svá vítězství realizoval v době sankcí a v době, kdy cena ropy spadla ze 110 na 25 Dolarů za barel. O to jsou cennější. Vyhrál bravurně v Sýrii a získal nového spojence = Turecko. A za 2 roky ?? To není málo ! USA válčí bezvýsledně v Afganistánu už 17 let ! Zatím mají nějakých 2000 mrtvých.

Carlos
26. srpen 2018, 12:15

Kde máte pro svá tvrzení o střelcích z Gruzie důkaz? Dodejte jeden jediný důkaz, jedno PDF, sken účtenky, co já vím co máte za důkaz, ale do té doby je to jen JTP.

Čečensko bylo nezávislý stát? Podívejme a já mě za to že je to součást Ruska.

Pro akci v Gruzii nebyl dán Rusku mandát OSN.

Krym byl připojen za velmi pochybných událostí, i pokud by bylo první referendum o nezávislosti legitimní a dle všech regulí, o čemž vážně pochybuji, tak 24h poté nemohl být ustaven žádný orgán oprávněný rozhodnout o připojení k Rusku.

Zbytek toho Vašeho výplodu nebudu ani komentovat.

loudil
26. srpen 2018, 19:11

To: Carlos. Západ a tedy i vy hodnotíte světové vůdce zásadně podle : "Dvojího metru". Putin, Stalin, Mao, Pol Pot = krvežízniví hajzlové apod. Miliony mrtvých. Já ovšem nemám rád : "Dvojí metr". Dám tento příklad. Nedávno jsem byl ve Vídni, kde nás rakouský průvodce dovedl k soše císaře Franze Josefa. A pravil zhruba toto : "Náš bývalý veliký státník. Máme tu mnoho jeho soch. Hodně dobrého vykonal. Rádi na jeho činy vzpomínáme." Šel jsem potom k této soše a odplivnul jsem si . Proč ? Pro mne osobně jen masový vrah milionů nevinných. Důvod ? Po zabití dvou lidí v Sarajevu 1914 tento člověk podepsal prohlášení : Mým národům" , vyhlásil válku Srbsku a zažehl tak První válku. Její výsledek ?? Na 16 milionů nevinných mrtvých !! Můj děda byl odveden 1914 v Mladé Boleslavi do války proti Rusku, tam ho postřelili, strávil několik let v ruském zajetí. Po válce přišel domů jako žebrák. 500 000 obyvatel území budoucí ČSR toto štěstí?? nemělo. Zajímavé !! V demokratickém Rakousku má tento masový vrah spoustu soch. Nás ovšem zajímá Mao Ce - tung , ony byl přeci komunista. Franz Josef byl milionový vrah nekomunista, Mao stejný, ale komunista. Proto tu bude až do ochraptění vždy hovořeno jen o Maovi. "Výsledek" jejich práce byl ovšem stejný. Pokud je připomínám Stalin, Mao a pod. je zajímavé, že už trapně se mlčí o vraždění v koloniích Západu. Koncentrační tábory například poprvé nezavedl Hitler ,nýbrž USA ve své kolonii Filipínách kolem roku 1900. Mrtvých byly statisíce. Dnešní státy NATO, Francie a Portugalsko držely své kolonie v Africe ještě docela nedávno. Francie Alžírsko do 1962 , Portugalsko Angolu a Mozambik dokonce do 1975. Masově se tam vraždilo a mučilo. Mrtvol domorodců byly statisíce.

Carlos
26. srpen 2018, 19:52

Rozesmál jste mne, příspěvek jako ze šablony. Změníte jména, dobu jedete pořád dál.

Víte například jaký je rozdíl mezi tím co udělal František Josef a co Mao Ce Tung? Jistě to někomu tak chytrému, jako jste vy, dojde.

loudil
26. srpen 2018, 22:47

Franc Josef zcela vědomě a úmyslně vyhlásil v Evropě válku proti jinému státu kvůli malicherné blbosti = smrti dvou lidí. Pro dva mrtvé v Sarajevu nakonec zahynulo na 16 milionů nevinných v Evropě. Franc Josef tedy vraždil úmyslně a vědomě, záměrně. Vyhlásil válku jiné zemi. Mao Ce-tung byl revolucionář , který se po vítězství revoluce v Číně chopil moci. Bohužel, válčit dovedl , nikoli ovšem řídit ekonomiku státu. Po jeho experimentech s Velkým skokem 1958,59 došlo v Číně k neúrodě následkem které zemřely miliony. Většina obětí režimu Maa tak byly neúmyslných, z neznalosti ekonomických zákonů. Je to stejné, jako když u nás naivní snílek dramatik Havel dostal funkci prezidenta a pustil roku 1990 při amnesii na svobodu asi 22 000 trestanců najednou. Ti začali okamžitě vraždit, krást a znásilňovat. Havel díky své naivitě a blbosti stojí za vraždami spousty Čechů. Divadelní kulisák, kterému svěřili práci prezidenta to nezvládl a byly oběti, v Číně dali zase funkci revolucionáři , který neznal ekonomiku. Havel a Mao Ce-tung byli lidé, kteří neměli řídit stát . Svojí blbostí způsobili smrt jiných a nad jejich hrobem by si mohli podat ruce. Havel a Mao nevraždili úmyslně , Franc Josef ovšem ano.

Carlos
27. srpen 2018, 01:41

Tak kterého politika mi sem přihodíte ještě? Jo co vlastně s tím má co Havel?

Jinak abyste věděl, tak Srbsku bylo poskytnuto ultimátum, pak byl vyslán zvláštní vyslanec, který poslal do Vídně zkreslenou depeši o výsledku jednání. Pak se spustil celý šílený systém tajných dohod mezi mocnostmi. Najděte si třeba John Deak - The forgotten Realm of Austria-Hungary. Máte to na youtube.

loudil
27. srpen 2018, 22:44

Kosovo 1999 = Sudety 1938. Naprosto stejný problém. Všude žila 90 % většina , všude křičela že je utiskována z centra /z Prahy 1938, z Bělehradu 1999/ a tak jí velmoci z venčí vojensky pomohly. Němcům Mnichovská dohoda, Kosovcům zase bombardéry NATO. Obojí protiprávní jednání.

Na Havlovi jen ukazuji, že i "dobré úmysly " - zabíjejí lidi. Viz jeho propuštění 23 000 trestanců v ČSSR z celkem 30 000 roku 1990. V důsledku toho s námi dnes nežije mnoho spoluobčanů, byli zavražděni Havlem propuštěnými gaunery. I Mao zabíjel své lidi při tzv. velkém skoku vpřed 1958-59 z neznalosti elementárních ekonomických zákonů. On nebyl dramatik jako náš Havel, on byl profesionální revolucionář. Oba zabíjeli v dobré víře, že konají dobro pro lidi. Výsledek byl opačný.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se