Domů
Plynárenství
Equinor ztrojnásobil svůj cíl výrobní kapacity vodíku ve Spojeném království na 1,8 GW
Zdroj: Joseph Brent / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Equinor ztrojnásobil svůj cíl výrobní kapacity vodíku ve Spojeném království na 1,8 GW

Norská státní energetická společnost Equinor navýšila svůj cíl pro výrobní kapacitu nízkoemisního vodíku ve Spojeném království v roce 2030 na 1,8 GW. Společně s dalšími partnery cílí na pokrytí více než poloviny britského cíle pro rok 2030, který činí 5 GW. Informaci přinesl zahraniční server Platts.

Equinor plánuje navýšit výrobní kapacitu vodíku v rámci plánovaného projektu H2H Saltend z původních 600 MW na 1 800 MW. Má se jednat o výrobu tzv. modrého vodíku, tedy vodíku vyrobeného ze zemního plynu při využití technologií na zachytávání a ukládání emisí CO2 (CCS).

„Bez využití CCS a vodíku ve větším měřítku neexistuje žádná reálná cesta k dosažení nulových emisí a cílů stanovených Pařížskou dohodou,“ uvedl výkonný ředitel Equinoru Andres Opedal.

Mluvčí Equinoru zároveň zahraničnímu serveru Platts řekl, že projekt H2H Saltend bude pokračovat podle harmonogramu společně s projektem výstavby elektrárny Keadby, která bude spalovat vodík.

„Bude to první velká elektrárna spalující 100% vodík, která zajistí dostatečnou poptávku po vodíku v regionu po několik dekád,“ uvedly společnosti.

Společnosti nicméně dodaly, že oba projekty jsou v rozvojové fázi a že budou i nadále pokračovat ve snaze o zapojení vlády, regulátorů a dalších účastníků trhu.

Podle zahraničního serveru Platts se v současné době pohybují náklady na výrobu modrého vodíku ve Spojeném království kolem 2 liber za kilogram (zhruba 2,3 EUR/kg), zatímco náklady na výrobu tzv. zeleného vodíku aktuálně činí kolem 5 liber za kilogram (zhruba 5,8 EUR/kg).

Spojené království si stanovilo cíl dosáhnout výrobní kapacity nízkoemisního nebo obnovitelného vodíku ve výši 5 GW do roku 2030. Bližší detaily k britské vodíkové strategii by měly být zveřejněny 22. července.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.