Domů
Plynárenství
Britská vláda zvažuje kvůli vysokým cenám plynu finanční pomoc dodavatelům

Britská vláda zvažuje kvůli vysokým cenám plynu finanční pomoc dodavatelům

Plynárenství
1 komentář
20. září 2021, 16:09
ČTK

Britská vláda zvažuje, že dodavatelům energií nabídne státem garantované půjčky. Reaguje tak na prudký růst cen zemního plynu, který ohrožuje hlavně menší dodavatelské firmy. Uvedla to dnes BBC. Výrazně dražší energie znemožňují poskytovatelům dodat je za ceny, které si s odběrateli dříve ujednali. Některým podnikům tak hrozí krach.

Problém je, že zákazníky od krachujících firem nebude kvůli vysokým cenám chtít převzít konkurence. Úvěry vláda zamýšlí právě proto, aby se společnostem vyplatilo přijímat nové klienty.

Velkoobchodní cena plynu se od ledna zvýšila asi o 250 procent, uvádí odvětvová organizace Oil & Gas UK. Z části se v tomto růstu odráží fakt, že zásoby zemního plynu v Evropě klesly po loňské dlouhé a chladné zimě. Tlak na ceny vyvolaly rovněž asijské státy, které také čelily chladnému počasí.

„Musíme se pokusit to vyřešit co nejrychleji. Zajistit, abychom měli zásoby, které chceme, a zajistit, abychom nedopustili krach společností, na které spoléháme,“ uvedl na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku britský premiér Boris Johnson.

Britští ministři zkoumají několik možností, jak pomoci společnostem jako National Grid, Centrica a EDF, ke kterým se chystají přejít zákazníci od čtyř krachujících konkurenčních firem. Vedle státem garantovaných půjček zvažují upisování dluhu dodavatelů i vyčlenění prostředků na klienty, jejichž převzetí by bylo neekonomické. Britský energetický regulátor Ofgem podle britského ministra pro podnikání Kwasi Kwartenga zajistí dodávky plynu a elektřiny i těm odběratelům, jejichž dodavatel zkrachoval. Kwarteng pokračuje v jednání se šéfy energetických společností, která vedl už v sobotu.

Ofgem dnes oznámil, že společnost British Gas, která patří Centrice, převezme zhruba 350.000 klientů menší firmy People’s Energy. Ta přerušila provoz minulý týden. Centrica už letos převzala klienty čtyř zkrachovalých energetických firem.

Vyšší ceny plynu mají dopad i na zásobování producentů masa oxidem uhličitým. Někteří výrobci hnojiv, kteří CO2 vyrábějí jako vedlejší produkt, v zemi kvůli drahému plynu přerušili produkci. Británii tak hrozí, že na pultech obchodů může brzy začít chybět maso, protože jatka se bez CO2 neobejdou.

Vyšší účty za energie hrozí firmám a domácnostem v celé Evropě. Některé státy už přijímají opatření, která by až trojnásobně vyšší ceny energií kompenzovala spotřebitelům. Francie minulý týden oznámila, že rozdá na pomoc chudým domácnostem asi 580 milionů eur (14,7 miliardy Kč) nad rámec pomoci, kterou jim na účty za energie poskytuje dlouhodobě. Podpůrná opatření připravily i vlády v Řecku a ve Španělsku.

Podle hlavního ekonoma investiční skupiny Natland Petra Bartoně jde o čistě populistický postup, který zhorší životní prostředí planety. „Hlavní důvod růstu cen energií v Evropě je růst cen emisních povolenek. Ty zdražují špinavou fosilní energii, spotřebitelé jsou pak skrze rostoucí cenu motivováni jí šetřit, případně ji nahradit za čistější zdroje energie,“ řekl Bartoň minulý týden ČTK.

V České republice prakticky všechny parlamentní strany před nadcházejícími sněmovními volbami deklarují snahu o to, aby ceny energií pro spotřebitele skokově nevzrostly. Zmiňují přitom hlavně nutnost soběstačnosti země ve výrobě elektřiny. Řešením, které může pomoci, je podle většiny stran stavba nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
PetrV
20. září 2021, 18:16

Se borisovi na systému něco polámalo. V eu to bude dtto.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se