Domů
Plynárenství
Spotřeba zemního plynu v Číně by měla dosáhnout vrcholu v roce 2035

Spotřeba zemního plynu v Číně by měla dosáhnout vrcholu v roce 2035

Spotřeba zemního plynu v Číně bude i v následujících 10 až 15 letech růst a svého maxima na úrovni 650 miliard m3 dosáhne v roce 2035. Do roku 2050 by následně měla klesnout na 550 mld. m3. Podle zahraničního serveru Argus to uvedl zástupce čínské státní společnosti PipeChina Tang Shanhua.

Zahraniční server Argus uvedl, že uvedené odhady jsou založeny na více studiích. Spotřeba zemního plynu v Číně vypočítaná jako součet domácí produkce a importu zemního plynu činila v loňském roce 326 mld. m3, a meziročně tak vzrostla o 7,2 %.

Podle viceprezidenta pro obchod čínské státní společnosti PetroChina Hou Chuangyea bylo před vyhlášením závazku dosažení uhlíkové neutrality do roku 2060 počítáno s dosažením vrcholu ve spotřebě zemního plynu až kolem roku 2050, a to při hodnotě 700 mld. m3. V reakci na uvedený závazek nicméně začali výzkumníci snižovat původní predikce.

Většina růstu spotřeby zemního plynu v Číně by podle zahraničního serveru Argus měla připadat na sektor výroby elektřiny, ve kterém by měl plyn hrát zásadní roli jako flexibilní zdroj elektřiny poskytující spolehlivé dodávky v systému založeném stále více na větrných a solárních elektrárnách.

Národní energetická správa (NEA) Čínské lidové republiky stanovila v dubnu letošního roku cíl dosažení podílu instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů energie na celkovém instalovaném výkonu v Číně ve výši alespoň 50 %. Ke konci května byl podíl větrných, solárních a vodních elektráren na celkovém instalovaném výkonu v Číně, který činil 2 240 GW, zhruba 41 %.

Současný instalovaný výkon elektráren spalujících zemní plyn by měl růst meziročně o zhruba 10 % a do roku 2025 dosáhnout 150 GW. Aktuální instalovaný výkon těchto zdrojů v činí necelých 106 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Josef
1. červenec 2021, 14:44

Uhlíková neutralita v roce 2060 a k tomu 55x větší spotřeba zemního plynu v roce 2050 než má ČR to nějak nejde dohromady.... Na druhou stranu v té době bude Čína superbohatá země a tomu také musí odpovídat spotřeba energií všeho druhu...

hellokitty
6. červenec 2021, 11:14

v kanade sa varia ludia zaziva vo vlnach horka, v amerike maju megasucho, tuto za humnami sa nam prehana tornado, ale vsetci maju ambiciozne ciele uhlikovej neutrality az kdesi za 30 rokov, ved to je smiesne, v tej dobe uz bude pri sucasnom trende vypustania emisii pocasie tak besnive, ze to bude znamenat koniec civilizacie, ale dolezite je aby fungovala ekonomika zejo

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se