Domů
Plynárenství
Ministr Havlíček: Zásobníky plynu jsou naplněny a připraveny na zimu

Ministr Havlíček: Zásobníky plynu jsou naplněny a připraveny na zimu

Tuzemské zásobníky zemního plynu jsou nyní naplněny z 93 až 95 procent a připraveny na zimu. A to i přesto, že z nich kvůli chladnějšímu počasí bylo nutné čerpat již během září. Novinářům to na dnešním setkání se zástupci skupiny innogy u kavernového zásobníku v Hájích na Příbramsku řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Skupina innogy je největším českým distributorem plynu, do loňského října se jmenovala RWE.

Podzemní zásobníky pomáhají vykrývat rozdíl mezi spotřebou plynu v létě a v zimě a zajišťují bezpečný a spolehlivý provoz při nepředvídatelných událostech, které mohou nastat na plynárenské infrastruktuře nebo na straně dodavatelů plynu.

„Přestože z nich bylo nutné již trochu čerpat v některých zářijových dnech, myslím si, že tuzemské zásobníky jsou na nadcházející zimu připraveny stejně tak jako celé české plynárenství,“ uvedl Havlíček.

Ilustrační foto

Připomněl, že v Česku jsou čtyři provozovatelé podzemních zásobníků plynu, celková kapacita všech devíti zásobníků dosahuje 3,5 miliardy metrů krychlových. Největší provozovatel innogy jich spravuje šest s celkovou kapacitou 2,7 až 2,8 miliardy metrů krychlových. Celková roční tuzemská spotřeba je 7,5 až osm miliard metrů krychlových.

Podle mluvčího innogy Martina Chalupského je nyní v podzemních zásobnících skupiny shromážděno přes 2,5 miliardy metrů krychlových plynu.

„Je to způsobeno tím, že topná sezona letos začala o pár týdnů dříve, čili se nedalo vtláčet v průběhu září,“ uvedl mluvčí.

V posledních dnech, kdy bylo slunečno, se ale množství plynu v zásobnících začalo navyšovat.

Ilustrační foto

Innogy provozuje v ČR šest podzemních zásobníků. V Čechách je to kavernový zásobník v Hájích, dále zásobníky Dolní Dunajovice a Tvrdonice na jižní Moravě a Štramberk, Lobodice a Třanovice na severu Moravy. Skupina do jejich provozu loni investovala téměř 350 milionů Kč.

Zemní plyn odebírá v ČR podle Havlíčka více než 2,8 milionu zákazníků, z toho přes 2,6 milionu tvoří domácnosti. Česko má minimální zásoby a zdroje, 99 procent plynu dováží, zejména z Ruské federace. Důležité je podle Havlíčka rozšiřování přepravních tras.

„To znamená severojižní propojení a podobně,“ dodal.

Podle Chalupského se v příštím období nebude zdražovat a ceny zemního plynu i elektřiny zůstanou stabilní.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.