Domů
Ropa
MND loni v ČR vytěžila meziročně méně ropy a plynu

MND loni v ČR vytěžila meziročně méně ropy a plynu

Společnost MND v loňském roce vytěžila v Česku meziročně méně ropy a plynu. Ropy bylo 127.000 metrů krychlových, proti roku 2016 o deset procent méně. Zemního plynu firma vytěžila 85,1 milionu metrů krychlových, meziroční pokles byl pětinový. Uvedli to zástupci firmy. Hlavním důvodem poklesu podle nich byly nízké ceny ropy na světových trzích, které způsobily, že se těžba tolik nevyplácela. Vývoj cen ropy ovlivní i objem těžby v letošním roce, dodali.

Například cena severomořské ropy Brent klesla na začátku loňského roku až k 35 dolarům za barel, proti 60 dolarům v létě 2015. Nyní se její cena pohybuje kolem 53 dolarů za barel.

Dobývací prostory MND pokrývají ložiska ropy a plynu na jižní Moravě, v oblasti od hranice s Rakouskem a Slovenskem směrem k Brnu, Vyškovu a Zlínu. Firma v těchto lokalitách provozuje stovku ropných a sedmdesát plynových těžebních vrtů.

Letos zahájila MND průzkumný vrt na ropném ložisku Žarošice. Společnost na ni poprvé využívá novou mobilní ropnou vrtnou soustavu MD-150. Spolu s menší soustavou MD-80 ji MND zakoupila loni, cena každé z nich se pohybovala v desítkách milionů korun.

Dceřiná společnost MND Drilling&Services neprovádí vrty pouze v Česku, v posledních letech realizovala či realizuje zakázky v Itálii, Maďarsku, Rumunsku, Rakousku, Německu, Srbsku, Polsku a na Slovensku.

V Česku se ropa vytěžená MND shromažduje v několika hlavních těžebních střediscích, odkud je transportována k odběratelům. Produkce z oblasti „sever“ se zejména prostřednictvím ropovodu Družba dopravuje petrochemické společnosti Unipetrol RPA. Produkce z ložisek uložených jižněji se soustřeďuje ve sběrném středisku v Lužicích u Hodonína, odkud je po železnici transportována rakouské OMV.

MND patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka. Stoprocentním vlastníkem akcií firmy je nizozemská společnost MND Group N. V.

V Česku má MND dceřiné společnosti MND Drilling&Services, která je největším vrtným kontraktorem v Česku a zabývá se průzkumnými vrty, MND Gas Storage, která má na starosti uskladnění plynu, a MND Energy Trading vzniklá v roce 2012 pro zajištění budoucího podnikání v energetických odvětvích.

Ilustrační foto

V roce 2015 vzrostly tržby společnosti o 27 procent na více než 19 miliard korun, a to především díky obchodování s plynem.

Kvůli poklesu cen ropy naopak klesly tržby z vlastních výrobků a služeb, tedy převážně z prodeje vytěžené ropy a plynu, o čtvrtinu na 2,3 miliardy korun. Kvůli poklesu cen se snížil i zisk zhruba na třetinu, tedy na 517 milionů korun.

Celková spotřeba plynu v Česku činila loni 8,26 miliardy metrů krychlových plynu, meziročně o 8,5 procenta více. Meziročně stoupla i spotřeba benzinu a nafty, které se vyrábějí z ropy. Spotřeba nafty vzrostla o 4,2 procenta, benzinu o 1,8 procenta. Podle České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu se loni v ČR spotřebovalo zhruba 5,61 miliardy litrů nafty (5,61 milionu metrů krychlových) a 2,13 miliardy litrů benzinu (2,13 milionu metrů krychlových).

Radek Doležal kš

Štítky:plynropaMND

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.