Domů
Plynárenství
Nedostatek tankerů prudce zvýšil ceny za přepravu LNG
LNG terminál

Nedostatek tankerů prudce zvýšil ceny za přepravu LNG

Nedostatek tankerů na přepravu zkapalněného zemního plynu (LNG) z nich učinil nejdražší lodě najímané na převoz komodit. Sazby za pronájem se za poslední měsíc více než ztrojnásobily, uvedla agentura Bloomberg. Britská těžební společnost BP minulý týden zaplatila za pronájem tankeru pro LNG s vyzvednutím nákladu v USA rekordních 350.000 USD (7,5 milionu Kč) za den. Vyplývá to z údajů firmy Clarkson Research Services, což je divize největšího světového makléře pro lodní dopravu.

Předchozí rekord pro jakoukoliv loď pro převoz komodit byl z konce roku 2019. Tehdy byl jeden ze supertankerů pro převoz ropy objednán za 308.000 USD na den.

K růstu cen pomáhá vysoká poptávka v Asii kvůli chladné zimě a také rekordní vývoz z USA, tím nejdůležitějším důvodem by ale mohlo být dlouhé čekání na proplutí Panamským průplavem. Lodě jsou tak někdy nuceny použít delší trasy do Asie, což zvyšuje dobu přepravy a výrazně omezuje dostupnost plavidel v Atlantiku.

Ilustrační foto

Promptní ceny tankerů pro LNG v Atlantském oceánu stouply minulý týden v pátek podle údajů Spark Commodities na rekordních 322.500 USD za den, což bylo o 99.000 USD více než 5. ledna. V Tichém oceánu se zvýšily na 221.750 USD za den.

Přepravní kapacita tankerů pro přepravu LNG se může pohybovat od 1000 po 267.000 metrů krychlových. Většina moderních plavidel má však podle Mezinárodní skupiny vývozců zkapalněného zemního plynu (GIIGNL) kapacitu v rozmezí 125.000 až 175.000 metrů krychlových. Cena tankeru pro přepravu 175.000 metrů krychlových je zhruba 185 milionů USD.

Na konci roku 2019 bylo v provozu více než 580 plavidel pro přepravu LNG a dalších 154 jich bylo objednáno. Pro srovnání – ropných tankerů bylo v provozu asi 12.000.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Břidlicový plyn opět na pořadu dne
4. prosinec 2022, 16:05
Ruský plyn si našel cesty a dál proudí do Evropy, hlavně ve formě LNG
3. prosinec 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
PetrV
12. leden 2021, 14:25

Jedna průměrná zima a celá energetika evropy se bortí jako domeček z karet. Ono v laboratoři a vylízaných palicích funguje vše. Realita je trochu jiná. Ukazuje na zelené hlupáky a zloděje...

Matěj
12. leden 2021, 14:45

PetrV - díky za Váš cenný příspěvek k problematice pronájmu LNG tankerů.

PetrV
12. leden 2021, 15:11

Proč kupovat drahý zkapalněný plyn z drahých tankerů, když můžu mít stabilní cenu v plynovodu z Ruska.

Plyn je potřeba hlavně v zimě a teď nestíhají zásobovat ty terminály, co jsou. Předražená nespolehlivá investice.

Rusak
13. leden 2021, 17:56

Ruský plyn je nekvalitní vyrábí se s hnojiva, gdo ten smrad má potom čuchat

blaha.p
12. leden 2021, 16:57

PetrV nevím, v jaké zemjance žiješ, ale nic se nehroutí, možná u tebe doma, ale ne v evropské energetice, ono to bude jako s tou tvou slibovanou sibiřskou tlakovou výši, ta taky nikde.

Hlásím, že žiji cca 270 metrů nad mořem, k 12. lednu zatím nejnižší teplota této zimy - 6°C, a sníh vidím dnes poprvé, na to, že už je polovina zimy za námi - dost slabý, jinak v pohodě svítím a topím

PetrV
12. leden 2021, 21:10

Pindalo blaho, teď dorazily zbytky polárního vortexu, který nadělal paseku v anglii, francii a španělsku. Vzal sis lopatu a šel soudruhům pomáhat?

blaha.p
13. leden 2021, 07:39

PetrV jestli mi prozradíš adresu, pomůžu s lopatou tobě, ty Vortexu

Bizon
12. leden 2021, 17:14

Celá tahle věc s plynem je hodně politická, spoustě informací nelze uplně věřit. Na jednu stranu se honosíme dekarbonizací, ale následující dekády bude plyn nepostradatelný pro vytápění i stabilizaci elektrické PS, už díky tomuto vzniká určitá společenská kognitivní disonance. Dále je tu faktor závislosti a přepravy plynu, SSSR sice dodával Evropě plyn celou studenou válku protože prachy nesmrdí, ale uplně ignorovat tento faktor nelze, a teď do toho vstupuje jak US plyn tak US zájmy, takže se situace dál komplikuje.

Ruská trubka NSII vs LNG tankery z US nebo Kataru jsou přece ever-green i na tomto serveru. Osobně se o to zajímám i když jsu přesvědčený že nemáme přístup ke všem informacím. Nevěřím sice že LNG tanker může porazit trubku cenově, ale dobře že ta možnost existuje, diverzita nabídky je vždycky dobrá pro nás jako spotřebitele, a ty lode jsou technicky nádherné.

blaha.p
12. leden 2021, 17:28

já bych to tak neprožíval, on by se PetrV uklidnil, kdyby věděl, že Rusko dodává do Evropy i ten LNG = cca 20 miliard m3 v roce 2019, USA jen 18, Katar nejvíc 32, ale on ví jen že, přijde tlaková výše, a že se po 61,5 letech přesně : )))))))(to je vůbec největší pitomost, co kdy kdo napsal) přijde nějaké záhadné ochlazení

Bizon
12. leden 2021, 20:28

Já to nijak neprožívám vzhledem k tomu že v tom je hodně politiky a emocí, jen chci mít trochu přehled. Dík za ty objemy, docela čumím, věděl jsem že Rusko má LNG terminál na Jamalu i že Katar je dominantní hráč, ale ten poměr obou vůči USA mně docela překvapil.

Jinak každý tady máme nějaké svoje vize, já si PetroVým ochlazením taky nejsu jistý, ale nezlobil bych se kdyby se trochu ochladilo:D Ohledně této planetární ekologie nepodporuju ani neodsuzuju skoro nic, víme o tom pořád relativně prd, většinu předpovědí je třeba brát s velkou rezervou.

PetrV
12. leden 2021, 21:35

Bizone, nevíme toho málo, ale reálná fakta a důkazy jsou zamlčovány z důvodu zeleného náboženství. Seriozní vědci jsou umlčováni. Je jich pár, kteří našli odvahu pohlédnout pravdě do očí. Ostatní se dali k politickým konciliim, protože jim jde o prachy. Zelené náboženství je jen prachsprostý byznys jako kupčení s odpustky ve středověku.

Ochlazení bude maso.

Místo zelené hokejky tu máme pokles teplot a Země se chová jako popraskaná skořápka od vajíčka, která se musí smršťovat.. Desková tektonika je to, co by si soudruzi zelení měli nastudovat. A vzájemný vliv Slunce, planet včetně měsíce na pohyb zemské kůry.

Vím, je to těžké pochopit. Jedná se o vzájemné gravitační a elektromagnetické působení těles.

Zároveň Země je popraskaná skořápka na plovoucím bílku.

Přál bych si, abychom měli teplo, protože to přináší prosperitu, realita geofyziků je jiná.

Zkuste naslouchat. Sledovat cykliku ochlazení. Reálně Zemi drsně ovlivňují Slunce, Měsíc, Jupiter, Saturn, Venuše, Mars.

Do iterací v průběhu času nikdo nedal ani cent. Přitom je to jednodušší výpočet nežli meteo výpočty, které jsou velmi nahodilé. Díky skupenství atmosféry.

Bizone, ty jsi studijní typ, hledej. pokud budeš chtít, poradím ti.

Bizon
12. leden 2021, 21:56

Já si to najdu (jsu už zase ve zkurvené karanténě..), o rheologii/viskozitě toho bílku (astenosféra, Mohorovičičova plocha diskontinuity) na kterém plave skořápka vím náhodou něco z geochemie, je to komplexní jak prase.

Ty cykly vím že jsou mocné, ale jen fakt že doba ledová má už pár tisíc let zpoždění mi říká že žijeme v nějakém přechodném období kdy není radno věřit žádné předpovědi. Víme vůbec jestli je to zpoždění antropogenní? Někdo říká že se doba ledová vrátí, někdo říká že jsme ten cyklus zabili, od té doby co se do toho vložila ještě politika a upravování historie (hokejkový graf) tak už tím tuplem nevěřím ničemu...

PetrV
13. leden 2021, 09:13

Bizone,

předpověď geofyziků je 2020-2050 ochlazení. Víme, že Země se díky oteplení posledních 30 let nafoukla. Teplotní roztažnost skořápky- kůry. Teď při ochlazování se ta skořápka smršťuje a roste napětí v zemské kůře. Mluví do toho navíc desková tektonika. Magma je pod větším tlakem a někde se vyvalí na povrch. Mld. tun sopečných plynů ve vzduchu.

To napětí neočůráš a NASA to měří ze satelitů. Je to metoda měření dlouhých vln, které projdou i oceánem jako vzduchem. Je to poměrně nové.

Pak je ještě měření dlouhých vln v podzemí: http://www.dynamicgravity.org/mereni2/

Třetí je měření elektromagnetických vln. Nějaký australan to vymyslel. Jméno nevím a em moc nerozumím.

Všechno to měří nárůst napětí v zemské kůře, což je předzvěst zesílení sopečné činnosti.

Původní výzkum byl-velmi přesné seizmografy.

Cca 2050-2080 si vydechneme, a pak nanovo a hůře. 2150 tu máme dobu ledovou.

Také mne zaujalo s ohledem na extrémní posun geomagnetického pole Země:

https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-88cd12100d1fe6decb6693bab66de8ca

a historická souvislost Laschampova událost:

https://en.wikipedia.org/wiki/Laschamp_event

Ví se z jader vrtů v černém moři, že tehdy hodně přituhlo a hlavně zesílila sopečná činnost. Je to nejpodrobněji popsané přepolování.

A způsobilo to výbuch supervulkánu, který zničil neandrtálce a denisovany:

https://en.wikipedia.org/wiki/Phlegraean_Fields

Na to přepolování se ptám odborníků. A Všichni v tom plavou. Mám svou teorii, kterou ti popíšu, když budeš chtít.

Nikdo mě ji zatím nevyvrátil.

PetrV
13. leden 2021, 09:27

Bisone, nenechává mne klidným i přepolování geomagnetického pole, které teď probíhá: https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-88cd12100d1fe6decb6693bab66de8ca

Poslední takové přepolování bylo: Laschamp_event - Laschamp-Ereignis

Z jader v čermém moři víme, že došlo k zesílení sopečné činnosti na Phlegraean Fields a vymření neadrtálců a denisovanů.

Bizon
13. leden 2021, 19:20

Přepólování je sakra zajímavé. Kdysi jsem nechápal že během toho nevyhyne život, ale co jsem četl tak ta změna intenzity pole při přepólování vyvolá klasickou elmag. indukcí sekundární proudy v jádru, které vytvoří sekundární magnetické pole, které dočasně nahradí to hlavní.

Je ale logické že to nebude uplně bez problémů, všechny ty indukce mechanicky působí na jádro planety, vliv na sopečnou činost není nijak překvapivý:D

Dnes večer mám v plánu študovat gigantické měniče HVDC terminálů, poslední dobou se o střídačích debatuje docela často, ale o přepólování někdy pokecáme taky.

PetrV
13. leden 2021, 21:01

Mám takovou teorii, která mě napadla při sledování džanibekovova efektu ve vesmíru.

Je to efekt tenisové rakety, 100 let vysvětlený.

Jen jsem si to vztáhl na jádro Země, proto ta náhodnost.

Probíral jsem to s geofyziky, astronomy, strojaři a všichni řekli, že to tak může být, jen do jádra nevidíme.

Jednoduše se může takto otáčet celé kovové jádro planety a my to na povrchu poznáme jen v zesílení sopečné činnosti, převrácení pole a zesílení dopadu slunečního větru na střední šířky.

A pak přichází doba ledová...

PetrV
13. leden 2021, 21:01

Mám takovou teorii, která mě napadla při sledování džanibekovova efektu ve vesmíru.

Je to efekt tenisové rakety, 100 let vysvětlený.

Jen jsem si to vztáhl na jádro Země, proto ta náhodnost.

Probíral jsem to s geofyziky, astronomy, strojaři a všichni řekli, že to tak může být, jen do jádra nevidíme.

Jednoduše se může takto otáčet celé kovové jádro planety a my to na povrchu poznáme jen v zesílení sopečné činnosti, převrácení pole a zesílení dopadu slunečního větru na střední šířky.

A pak přichází doba ledová...

Bizon
14. leden 2021, 00:08

To jádro planety z viskózního kovu se rozhodně otáčí, kombinace mechanického toku a elektromagnetických toků tvoří obrovksý MHD (magnetohydrodynamický) generátor který právě tvoří magnetické pole země.

MHD generátory jsou ale bláznivá fyzika samy o sobě, a viskozita jádra planety je taky naprosto šílená, dohromady je to neuvěřitelně komplexní. Na mag. poli a slunečním větru to poznáme jednoznačně, vulkanickou činost to ovlivní spíš sekundárně protože zemská kůra je další vrstva zpoždění a komplexnosti nad tím. Dobu ledovou to ovlivnit může, ale tam si prostě netroufám odhadovat, moc komplení, moc neznámých.

blaha.p
13. leden 2021, 07:36

myslel jsem to obecně, PetrV je úplně stejný jako Gréta = alarmisti a fanatici, kteří chtějí vyřvat svojí virtuální realitu, s diskuzí nebo vědou to nemá nic společného, je potřeba využívat co nejpestřejší zdroje energií, za postupného odklonu od uhlíku, ale nic není černobílé, PetrV je pitomec, jinak se to nedá nazvat, když tvrdí pitomosti, které si může každý ověřit a vyvrátit, např. že OZE je k ničemu a nic nevyrobí, realita v Německu OZE v roce 2020 vyrobila 247 TWh (z toho vítr 131 TWh, Slunce 51 TWh)

PetrV
13. leden 2021, 21:05

Pindalo blaho, se zloději se nedá jinak zacházet.

Kdyby jsi věděl co dělám, jak žiji, tak se budeš divit.

Jen mě sere, že zelení bolševici se mají jako prasata v žitě a vymýšlejí kosočtverce.

A příjde ochlazení, na které díky těmto kreténům nejsme připraveni.

O mne už nejde. Jde o mé děti a budoucí vnoučata, aby vůbec přežila.

Proto hňupe.

PetrV
12. leden 2021, 21:14

Záhadný jsi ty, že si to nenajdeš.

Jsou geofyzici, kteří vědí i důvod ochlazení. Jen pindalo blaho jsi líný si to najít. Tvá hloupost.

Jakmile dojde k ochlazení, tak rusové nebudou mít dost plynu pro sebe. A oni jsou u kohoutků.

Kdyby hloupost nadnášela, tak oze zloději jsou již ve vesmíru...:-)

blaha.p
13. leden 2021, 07:28

nepotřebuji si nic hledat, stejně jako tento nesmysl, najdu i zaručené informace, že Země je placatá a také, že mezi námi žijí mimozemšťany, ale to že to najdeš na internetu, neznamená, že je to pravda. Nevím kolik je ti let, ale sám musíš pozorovat, že zima před 30, 20, 10 lety byla mnohem chladnější než teď. Máme za sebou půlku letošní zimy a je to hrůza. Zatím nejnižší teplota -6 °C, včera konečně napadl sníh = 2 cm, dnes je 0°C a vše roztaje. Jak se dívám na předpověď, tak do konce ledna žádná pořádná zima nebude (statisticky je je nejchladnější období od 6. - 20. ledna, pak už se začíná oteplovat).

Jasně, že v budoucnu přijde doba ledová, ale za našich životů to rozhodně nebude, na tom se shoduje 99,9% vědců. Sorry jako, jestli si mám vybrat, jestli věřit, takto velké většině, nebo pár pomatencům, tak já si vyberu 99,9% vědců

PetrV
13. leden 2021, 09:19

Pindalo blaho, protože ten problém je daleko komplexnější, než jsi ochoten zkoumat.

Hokejkový graf je pro tebe jednodušší, i když je podvodný.

Ivan Novák
12. leden 2021, 18:00

V dobách, kdy šlo jen o peníze a EU byla velkásilná, se říkalo, že LNG začíná být výhodnější na vzdálenost větší než 2500km. Ale taky, v Kataru (a Íránu) lze těžit plyn s podstatně nižšími náklady, než z břidlic v Americe.

V každém případě tvoří LNG konečně likviditu, přes kterou cena z trubky jít nemůže.

Jirka Trn
12. leden 2021, 21:11

"V každém případě tvoří LNG konečně likviditu, přes kterou cena z trubky jít nemůže."

Ovšem naopak to jít může, chodí a prakticky neustále je. Proto se USA sankcemi, výhrůžkami a vydíráním evropských "spojenců" snaží zlikvidovat nedostižitelnou konkurenci vůči LNG - projekt Nord Stream 2.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516