Domů
Komoditní trhy
Ukrajina nabízí Gazpromu slevu 50 procent za dodatečný tranzit plynu
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

Ukrajina nabízí Gazpromu slevu 50 procent za dodatečný tranzit plynu

Komoditní trhy
18 komentářů
23. říjen 2021, 08:35
ČTK

Ukrajina nabídla ruskému plynárenskému gigantu Gazprom slevu 50 procent ze současného tarifu za dodatečný tranzit plynu do Evropy. Oznámil to dnes mluvčí ukrajinského prezidenta Serhij Nykyforov.

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov krátce předtím uvedl, že Kyjev je připraven zvýšit roční tranzit plynu do Evropy o 55 miliard metrů krychlových ze současných 40 miliard metrů krychlových dojednaných v rámci pětileté smlouvy s Gazpromem. Země je také připravena vyhovět žádosti o zvýšení dodávek plynu do Moldavska. Žádné další podrobnosti však nesdělil, napsala agentura Reuters.

Gazprom má právo zarezervovat si dodatečné tranzitní kapacity navíc k těm, které už si vyjednal dříve a které využívá. V letošním roce ale většinou odmítal kupovat si velké objemy volných kapacit přes Ukrajinu. Ukrajinský provozovatel plynovodů minulý týden navíc uvedl, že Rusko posílá přes Ukrajinu dál do Evropy méně plynu, než k jakým objemům se zavázalo ve smlouvě.

Evropa v letošním roce zažívá prudký růst cen plynu, který vede i ke zdražování elektřiny. Rusko v poslední době čelí obviněním, že záměrně odmítá zvyšovat dodávky plynu na evropský trh, aby si zajistilo rychlý souhlas se spuštěním plynovodu Nord Stream 2. Moskva taková obvinění odmítá.

Nord Stream 2 už je hotový, zatím ale nemá v Německu potřebná povolení. Plynovod bude dodávat plyn z Ruska po dně Baltského moře přímo do Německa, jeho kapacita činí 55 miliard metrů krychlových za rok. Od roku 2011 už je v provozu plynovod Nord Stream 1, který vede paralelně a má stejnou kapacitu.

Kontrolu nad Gazpromem má ruský stát. Kreml i Gazprom už několikrát uvedly, že Rusko plní všechny dlouhodobé závazky na dodávku plynu, které má s evropskými odběrateli uzavřené. To potvrzují i největší plynárenské firmy v Evropě, které od Gazpromu nakupují. Ruský prezident Vladimir Putin tento týden prohlásil, že Rusko je připraveno po schválení nového plynovodu zvýšit okamžitě dodávky plynu do Evropy o zhruba o deset procent.

irl

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Ondrej
23. říjen 2021, 09:40

První normální nabídka, která od Ukrajiny zazněla. Tak to jí může využít i konkurence, když je oddělené vlastnictví distribuce od dodavatele. Jako požadují u NS2.

Miloslav Černý
23. říjen 2021, 10:04

Konečně si Ukrajina začíná uvědomovat, že nemůže na EU jenom natahovat ruku, ale v nouzi jí to nějak i přiměřeně vracet, jinak se s té neuspokojivé situace nehne z místa.

Karel Abrahám
27. říjen 2021, 09:41

Prosím vás, domluvte se !.

markusaurelius
23. říjen 2021, 15:00

A proč platit okrajině když pod mořem je to zadarmo...?????

Petr Schneider
23. říjen 2021, 15:48

Pod mořem je to zadara ale zase tlačí USA šmejd na Německo aby Nord streem 2 nespouštěli, protože vozí loděmi přes oceán do Evropy svůj břidlicový plyn ale o dost dražší než Ruský ??‍♂️

Pavel
23. říjen 2021, 16:55

No přece aby Putin mohl ukázat tu dobrou vůli, ne? Aby mohl odhalit to své široké ruské srdce :)

Dostalík František
23. říjen 2021, 15:22

Ukrajině nic. 30 let jen držela v šachu Evropu, Rusko a potažmo plyn. Teď se karta obrací. Pořádně Ukrajinu vyhladovět a nějaký ten rok ji vrátit a potrápit ji. Pak lze rovnoprávně vyjednávat.

Pavel
24. říjen 2021, 02:00

Františku dostalík u, máte na mysli vyhladovět jak ve 30. letech, kdy se stalinovi podařilo hladem zcela zdecimovat Ukrajinu? Rád byste si zopakoval miliony mrtvých? Stalinovy pohrobci vstávají?

Pavel
24. říjen 2021, 02:00

Františku dostalík u, máte na mysli vyhladovět jak ve 30. letech, kdy se stalinovi podařilo hladem zcela zdecimovat Ukrajinu? Rád byste si zopakoval miliony mrtvých? Stalinovy pohrobci vstávají?

Pavel Vesely
23. říjen 2021, 16:22

Zřejmě je za tím i snaha nastavit novou cestu pro "revers" plynu, když odpadlo Maďarsko.

Radovan
23. říjen 2021, 18:33

Jako by to bylo včera, když Ukrajina zvyšovala tranzitní poplatky... Ale bylo to v době kdy NS2 nebyl a ani sem nic nečetl o plánech ho postavit. Teď stojí a Ukrajina naopak nabízí slevu, nebylo to zneužívání monopolu? A chápu to dobře že je to konkurence, která snížila cenu přepravy přes Ukrajinu o 50%? Takže "bratři" Američani...

Pavel
24. říjen 2021, 01:27

Příspěvku jsem se ptal redakce tohoto serveru, jak může nechat projít evidentně nenávistný, odporný příspěvek jakéhosi ruského trola. Odpověď sice nemám, nicméně příspěvek byl smazán. Takže díky.

Pavel
24. říjen 2021, 01:35

Už třetí můj příspěvek je, jak bych to řekl, takový nějaký skrytý. Snažím se pochopit jak to dělají. Zjevně nenávistný příspěvek projde, moje reakce na něj už ne. Je to opravdu zajímavé. Třeba jenom trolíci dobře vědí jakých slov se mají vyvarovat. Poradíme k tomu někdo něco?

Pavel
24. říjen 2021, 01:39

Znamená to že teď už mi nepřojde neprojde jakýkoliv komentář. OMG!

Pavel
24. říjen 2021, 01:42

Tak OK, ptal jsem se proč procházejí evidentně nenáv*£stné komentáře, a moje reakce je systémově blokován a. Podotýkám že reakce bez jakýchkoliv sprostých slov. díky

Pavel
24. říjen 2021, 01:44

Ok, zdá se že tru.ik v tom na rozdíl ode mne umí chodit. Máte to těžké.

Pavel
24. říjen 2021, 01:54

Takže na českém, málo významném serveru, omlouvám se, se objeví článek o Ukrajině. A během chvíle se pod článkem objeví nenávistný komentář vůči tomuto státu, no

vlastně zdaleka ne jediný. Moje odpověď bez jakýchkoliv dehonestujících či nenávesnych projevů, právě naopak projevenou nenávist odsuzující, je nemilosrdně smazána. Rád bych tomu přišel na kloub.

Vinkler
24. říjen 2021, 09:32

Skutečně potřebujete tady mít svých 10 příspěvků - zcela mimo téma?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se