Putin: Rostoucí ceny plynu na evropských trzích nejsou v zájmu Ruska
Ruský prezident Vladimir Putin se v průběhu tohoto týdne vyjádřil, že další nárůst cen zemního plynu v Evropě není v zájmu Ruska, jelikož by mohl mít dlouhodobý dopad na tamní těžbu a vývoz této komodity. Podle tamního vicepremiéra se nicméně aktuální situace v krátkodobém měřítku zřejmě nezlepší.
Ceny zemního plynu se nejen napříč Evropou drží stále na extrémně vysokých hodnotách, což se podepisuje i na cenách elektrické energie. Raketový nárůst cen energetických komodit v posledních týdnech a měsících má již reálné dopady v podobě omezování průmyslové výroby a krachu řady menších dodavatelů, a to především ve Spojeném království, ale rovněž i na českém energetickém trhu.
Ruský prezident Vladimir Putin se podle serveru S&P Global Platts v tomto týdnu vyjádřil, že setrvalý nárůst cen plynu není v zájmu země a tamní těžařů a vývozců plynu.
„Toto má také jisté dopady na nás… Pokud poklesne spotřeba, současná situace povede k propadu spotřeby, dopadne na to naše těžaře, včetně Gazpromu. Proto nemáme zájem na nekonečném zvyšování cen energetických komodit, včetně zemního plynu,“ uvedl podle S&P Global Platts ruský prezident.
Navzdory slovům ruského prezidenta a předešlým slibům o zvýšení dodávek plynu a stabilizování evropských cen plynu však tamní vicepremiér Alexander Novak nevidí možnost, že by se situace měla v nejbližší době zásadně zlepšit.
„Samozřejmě, současná situace je znepokojující. Prozatím, bohužel, nevidíme, že by se rovnováha mezi nabídkou a poptávkou měla v Evropě v nejbližší době srovnat,“ komentoval aktuální situaci na energetických trzích ve stejný den ruský vicepremiér.
Podle Novaka za letošním růstem cen stojí především nízký stav podzemních zásobníků plynu, pokles těžby plynu napříč Evropou a přechod od dlouhodobých kontraktů ke spotovým nákupům.
Ruské zásobníky by měly být naplněny do konce října
Nízký stav zásobníků po loňské dlouhé zimě nicméně nebyl záležitostí pouze v EU, ale rovněž i v Rusku. Podle Nikolaje Shulginova, ruského ministra energetiky, by však tamní zásobníky měly být naplněny do konce měsíce, tedy v souladu s dřívějšími plány.
Ruští představitelé se přitom dříve vyjádřili, že po naplnění tamních zásobníků by Gazprom mohl obnovit spotový prodej plynu skrz svou platformu ESP. Zvýšení dodávek je zatím velmi nejisté, jelikož po vypršení dlouhodobého kontraktu na tranzit plynu přes Polsko Gazprom nyní nakupuje přepravní kapacitu na měsíční bázi.
V aukci na přepravní kapacitu pro listopad si však společnost zarezervovala stejnou kapacitu jako pro říjen. Přestože by Gazprom mohl přepravní kapacitu nakupovat na denní bázi, v minulosti takto společnost běžně nepostupovala.
Mohlo by vás zajímat:
Bylo by zajímavé vědět, jak moc Rusko prodává na spotovém trhu, a kolik jsou dlouhodobé kontrakty. Pak by se možná dalo věřit tomu, že jim to moc nevyhovuje. Jinak má Putka pravdu v tom, Že takový cenový šok, jaký zažíváme teď, si budou všichni ještě dlouho pamatovat, a na svém bankovním kontě ještě dlouho vidět. Zazvonil zvonec a pohádce o dlouhodobě levných a široce dostupných fosilních palivech a hodném dědovi Mrazíkovi, který nás ochotně a s láskou zahřeje je navždy konec.
Stále se bavíme o Rusku, ale proč se nepodíváme kdo další stojí za tím, že cena plynu roste. Nizozemí omezilo až k nule v letošním roce těžbu na pobřeží, Norsko omezilo své dodávky také a USA raději za lepší ceny prodávají do Asie. Proč neproudí diverzifikovaný plyn z Kataru je také otázka.
Tak byly doby a není tomu dávno, kdy nad LNG v EU kdekdo ohrnoval nos a jen pár států v EU si udělalo nějaký delší kontrakt a ten kdo si ho udělal s někým z USA se setkal rovnou s výsměchem energetických populistů a nebojme se říci usfobů :( a třeba výstavba německého terminálu domluvená byla rovnou brána jako úlitba USA. Ono si stačí porovnat momentální ceny plynu dle kontinentů +- $36/mmBtu v Evropě $34 v Asii , versus a $5-6 v USA . To přímo vede k zrychlování výstavby a plánů amerických těžařů na zkapaňovací huby na obou pobřežích ( testovací provoz 6 nových jednotek v Lousiane začne v listopadu) . Kdo si dneska vzpomene na to, jak se Rusko s OPEC snažili vyšachovat americké těžaře ropy a plynu ? :)
tak tak poláci a pobaltí jásají jak mají levný plyn
Já bych šel ještě blíž: všichni řeší EU, ale co Česko? Proč nečtu zprávy, že nás se nedostatek plynu netýká, protože naše zásobníky jsou plné z doby, kdy byly ceny kvůli COVIDu na minimu?
Naše zásobníky jsou na tom ještě relativně dobře, největší provozovatel u nás hlásí 90% naplnění.
Ano, naše zásobníky jsou naplněny cca 85-90%. V tom asi problém není.
Věru tak Pavle. Ta pohádka o stabilních a dostupných ruských dodávkách zemního plynu bude ještě dlouho nepříjemně znít. Zahřát se asi budeme muset sami, což není snad až taková tragedie -:)
Kontrakt pro RWE je cca225 USD/1000 m3, Maďaři snad mají 190 USD/1000 m3 a SPOT je spot a divil bych se kdyby neprodali a měli....
pomohlo by otvorenie NS2. to sa vsak podla vsetkeho tak skoro nestane. a tak to budeme pekne platit z nasich penazeniek
Nepomohlo....
Voľných kapacít i mimo Ukrajiny je dosť, čiže NS2 technicky nič nerieši...
tak ale naco by Gazprom dodaval plyn cez trasu za ktoru ma platit, ked ma trasu za ktoru platit nemusi ?
Samozrejme otazka je ci ma Gazprom volne kapacity. To neviem
Jak se tu psalo nedávno, Ukrajinci tvrdí, že kapacitu u nich má Gazprom nakoupenou, ale využita není. Patrně, aspoň zčásti, proto, že obchodníci před létem komoditu nenakoupili, a teď čekají na pokles cen, resp. nechávají v tom koncové odběratele vařit, aby si zvykli a nereptali, když ani po zprovoznění NS2 o moc levněji nebude.
Tady nejde o ostatní volné kapacity. Rus jasně řekl, že dodá do Evropy jakékoliv požadované množství, ale jedině přes NS2.
Rus prostě už přes Ukrajinu dodávat nechce z jistých o očividných politických důvodů a schovává to za vyšší náklady.
Ovšem dodávka do Maďarska přes Turecko je určitě levnější :D
nejenom levnější ale na 110% jistější bulhaři si dnes trhají vlasy jak to podělali
To jsem myslel ironicky. Právě že je co se nákladů na přepravu týče úplně tou nejdražší :-) Ale obešli tím Ukrajinu a o to jim šlo.
Současný stav ukazuje na krizi v přílišnou víru v OZE. Letos v Evropě moc nefoukalo a tak musely být větrníky nahrazovány ve výrobě plynovými elektrárnami. Tím se přes léto spotřebovalo více plynu , než se čekalo a před zimou jsou tak zásobníky poloprázdné. Přitom EU stále křičí víc ! víc ! víc ! OZE do Evropy ! Zdá se, že dojde k úplně jinému náhledu na jádro a ti, kdo nad ním nikdy "nezlomili hůl" = Rusko a Čína, budou opět vítězové.
Velmi dobrý komentář je v pravém sloupečku vedle :"Za drahou elektřinu může německá Energiewende". Tak to bych skutečně celé podepsal ! Je tam dán příklad pátku 8.října 21, kdy z celého instalovaného německého výkonu větrníků a soláru = přes 115 GW, šel v noci do sítě 1 GW /jeden !!/ GW. Cena elektřiny ráno v 9.00 hod dosáhla 393 Eur/MWh ! Aby nedošlo v Německu k Backoutu, taky byly zmobilizovány všechny uhelky, jaderky a ještě to nestačilo , tak se rozběhla záloha plynovek o výkonu 12 GW.
P.S. Během příštích 14 měsíců Němci odstaví posledních 9 GW v jaderkách.No, řekl bych, že to co nyní prožíváme je jenom začátek něčeho podstatně "veselejšího".
Eurosojuz musí tuto zimu a další ušetřit. Takže na spotrebitelích. Greendeal je cesta k smrti.
Mimo téma plynu. V USA bylo oznámeno další prodloužení stavby reaktoru Vogtle - 3 o další čtvrtrok , uvedení do provozu zatím ! ve 3 čtvrtletí 2022 , tedy doba stavby zatím = 9,5 roku. Něco tam skřípe, něco neumějí,je to na ně evidentně moc velký úkol.
P.S. Je ostuda , že právě tento americký "Pat a Mat" bude "politicky spolehlivý a ideologicky čistý" pro stavbu Dukovan + bloků v Polsku. Už se na to těším ! Doma staví reaktor 10 let ,a průtahy dál narůstají. A co teprve - "v daleké cizině !"
Průtahy jsou zatím relativně v pohodě. Rosatom své první VVER 1200 stavěl taky něco kolem deseti let, horší je to, že Vogtle se výrazně během stavby prodražila.
Uveďte, které konkrétně, nebo jen plácáte? Staví cca 6 let. I v Číně, která si bloky WEC de fakto postavila sama ( a tím s nimi definitivně skončila) to trvalo 10 let a to je 2x déle než staví vlastní. Problém výstavby těchto bloků je v jejich konstrukci a stavbě, kde nelze postupovat osvědčenými postupy. Navíc je obrovský problém s dodáváním jednotlivých stavebních bloků na stavbu JE. Navíc WEC je hlavně projektová organizace, která nemá k dispozici žádné závody pro stavbu JE a je závislá na tom co a za jakou cenu objedná.
... postupovat osvědčenými postupy ... potíž je v tom, že na "západě" už nejde snadno využívat předchozí zkušenosti a spoléhat na běžné dodávky, know-how ztraceno, každá stavba je FOAK a ne řadovka. Rusové nebo Číňani jsou si vědomi omezení trhů, odkud čerpají, a dbají, aby jimi absolvovaná learning curve nepřišla nazmar. U Vogtle jsem vyrozuměl, že NRC zjistila oproti schválenému projektu nižší seismickou odolnost některých úseků bezpečnostně významných kabelových lávek, a teď se mudruje, jak to při hotovém díle spravit. Došlo k tomu tím, že byly použity kabely jiné, než jaké předpokládal projekt, podle něhož byly zhotoveny a instalovány starší stavební moduly. Ty nové kabely, od jiného dodavatele, mají stejné elektrické a ohnivzdorné vlastnosti, jako ty původní, avšak trochu těžší izolaci. Smůla. Ale třeba jsem to jen špatně pochopil.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se