Přeprava ruského plynu přes Ukrajinu je nižší, než uvádí smlouva, říká Kyjev
Objem přepravy ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy klesl pod úroveň stanovenou v současné tranzitní smlouvě. Oznámil to dnes ukrajinský státní provozovatel plynárenské přepravní soustavy GTSOU. Přes Ukrajinu teče plyn i do České republiky, vývoz plynu z Ruska zajišťuje společnost Gazprom.
„Takový postup Gazpromu si zaslouží zvláštní pozornost Evropy, protože navzdory výraznému nedostatku plynu v EU a vzhledem k maximálním cenám Gazprom nevyužívá ani kapacitu, za kterou už zaplatil,“ řekl podle agentury Reuters šéf ukrajinského podniku Serhyj Makogon.
Podle Makogona Gazprom snížil tranzit přes Ukrajinu v říjnu na 86 milionů metrů krychlových denně ze zářijových 109 milionů a ze 124 milionů metrů krychlových za leden až srpen. Podle podmínek současné dohody s Ukrajinou musí Gazprom zaplatit minimálně za tranzit 109 milionů metrů krychlových denně, bez ohledu na to, zda tento plyn pošle.
Internetové stránky Gazpromu ukazují, že objem jeho tranzitu přes Ukrajinu 13. října činil 85,8 milionu metrů krychlových. Od začátku měsíce se pohybuje v průměru mezi 85 a 86 miliony metrů krychlových.
Někteří evropští politici už dříve vyzvali k prošetření role Gazpromu v růstu cen plynu v Evropě, protože postup společnosti v nich vzbudil podezření z manipulace s trhem. Gazprom podle nich jedná s cílem zvýšit ceny plynu a snaží se vyvíjet nátlak na Evropu, aby souhlasila s rychlým spuštěním plynovodu Nord Stream 2. Moskvu také obviňují ze záměrného zadržování dodávek. Rusko to však popírá a tvrdí, že své smluvní závazky plní, což potvrdili i hlavní evropští odběratelé.
Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak dnes prohlásil, že Rusko by mohlo obnovit prodej plynu na promptním trhu, jakmile dokončí doplňování svých zásob. To by mohlo snížit tlak na ceny v Evropě. Novak ale neupřesnil, jak brzy nebo v jakém objemu by se prodej mohl uskutečnit. Vláda uvedla, že hodlá pokračovat v doplňování zásob až do 1. listopadu.
Ruský prezident Vladimir Putin tento týden uvedl, že myšlenka, že Moskva využívá energii jako zbraň, je nesmyslná. Rusko je podle něj připraveno dodávat do Evropy více plynu, pokud o to bude požádáno.
Česko dováží většinu plynu z Ruska. Vedle trasy přes Ukrajinu a Slovensko má napojení na plynovod Nord Stream, který vede po dně Baltského moře do Německa.
Mohlo by vás zajímat:
Nedivil bych se, kdyby Gazprom prohlásil, že podle jeho měřidel do ukrajinské trouby sjednaný objem plynu vstoupil. Forget it, Jake, it's Chinatown.
Plní dodávky pro zákazníky ve smluveném množství a čase? Pokud ano, jedná se jen o plané řeči.
Podstatnější jsou informace, že zaplatil předem za minimální množství dle smlouvy a že dodávky budou zvýšeny na požádání. Bylo požádáno? Nevíme, ale vypadá to že ne.
Nastupuje to co všichni znají. Začíná se krást tranzitní plyn. To může skončit přerušením tranzitu a totálním kolapsem Ukrajiny v zimě.
Taky mne překvapilo, že i když Ukrajina dlouhodobě říká, že od Rusů plyn nenakupuje, EU přispěchala s prohlášením, že Ukrajině pomůže transitem že Slovenska.
A Rusi o tom mlčia, že ? : )
Ukrajinský transport je napriek ruskej invázii v roku 2014 stále spoľahlivý a i predchádzajúce spory Ukrajina na arbitrážnych súdoch vyhrala ... to, že si to tu pár ľudí na tomto fóre nevšimlo na tom nemení nič ...
Nejspíš právě v tomto bude onen "zakopaný pes".
Brusel NEPOŽÁDAL a je vcelku pravděpodobné, že šlo o úmysl. Nemyslím však, že proti Rusku... ale kvůli vyvolání těžko zvladatelné krize a vytvoření maximálního psychologického tlaku na samotné VLASTNÍ občany EU, aby se co nejvíce a co nejrychleji začali ztotožňovat s bezpochyby totalitní politikou Green Dealu, proti němuž se zvedal stále větší odpor a to nejenom ze strany běžných občanů, ale také ze strany průmyslu.
Unijní vládcové se nerozpakují kvůli dosažení onoho zeleného šílenství používat vůči svým poddaným jakékoliv "přesvědčovací" způsoby, ať jsou jakkoliv podobné těm totalitním.
Až se zjistí, že ke klimatickým změnám by došlo tak či onak, tak tento svět bude svobodný a demokratický již pouze pro ty nejbohatší.
Brusel ne, fakt ne Brusel, protože v EU s plynem obchodují společnosti, ne státy, nebo EU. Tím je zbytek Vašeho komentáře ničím jiným než bohapustým plácáním a nadáváním na EU.
To by sa asi ozvali Rusi a nie Ukrajinci ...
Keďže predávací bod je pre európskych zákazníkov na ukrajinsko-slovenskej hranici, tak nie je priestor na "strácanie" plynu ... a ak sa "nestrácal" v roku 2014 za najhorších vzťahoch medzi Ukrajinou a Ruskom, tak sa určite nebude "strácať" dnes, keď majú Ukajinci s Ruskom uzavretú celkom výhodnú zmluvu.
Predpokladám že možnosť, že neplnia svoju zmluvu Rusi Vás nenapadlo ...
Nejpravděpodobnější je, že smlouvy vlastně plní nyní všichni. Rusko dodává tolik kolik se zavázalo dodávat zákazníkům. Ukrajina plyn přepravuje. Rusko má závazek zaplatit za určitý objem přepravy i když reálná přeprava je nižší, protože zákazníci si objednali méně, takže i zaplatí. Jediný problém je v tom, že zákazníci si dopředu objednali málo a teď neexistuje ničí smluvní povinnost dodávat více za nízké ceny. A za aktuální vysoké ceny nikdo nakupovat dále nechce a čeká až ceny klesnou, což ale není jisté. Za nízké ceny zase neexistuje nikdo, kdo by chtěl nyní dodávat.
Rozumná řeč.
Zima na krku a koncem roku odpadnou 4 GW německé jaderné elektřiny ... NS2 se vlastně Gazpromu zrovna teď nehodí, kazil by ceny.
Mart, připojuji se. Toto považuji za rozumné a nejpravděpodobnější hodnocení situace. Nikdo si nestěžuje, jen výkřik z UK. Název článku je zavádějící.
Tak je pro ukrajince terno- plyn nemusí tolik přepravovat a peníze běží.co jsme objednali to máme a zbytek holt že spotu uhlí to jistí. Spekulanti si mysleli jak jsou mazaný a tady to maj a krachujou. Co na to říct?
Zlatý plyn jako palivo na vytápění ! Britský premiér včera oznámil, že občané Británie nejdéle do roku 2035 budou muset přestat užívat plynové kotle na vytápění a "přejít na něco zeleného". Na to dostanou dotaci 150 000 Kč. Šéf jedné velké instalatérské společnosti se mu ale vysmál a spočítal, že vyměnit ve 30 milionech domácností plynové kotle by trvalo všem topenářům a instalatérům v Británii tak 100 let.
P.S. Panebože, to se už všichni politici stali -"Zelenými bezmozky" ???
Spíš to začíná že jsou zelené gumy...
No však proto potřebují tuto extrémní krizi, aby co nejdříve dostali všechny odpůrce Zeleného údělu na kolena a přinutili je se s ním ztotožnit. Za jakoukoliv cenu... třeba i za statisíce trpících, hladovějících či umrzlých poddaných.
Green DEAL-Zelený ÚDĚL (!).
A klima si stejně půjde svojí cestou, už proto, že tomu nejzásadnějšímu problému se taková pozornost prakticky vůbec nevěnuje... neustávající devastace deštných pralesů.
Pokud o sobě uvažujete jako o poddaném, tak bych zkusil navštívit psychologa.
Dále, deal se běžně překládá jako dohoda, jako úděl se to překládá více méně v kontextu USA 30. let.
Právě naopak, tato krize může celou energetickou transformaci zásadním způsobem narušit a nadělat dost problémů. A jen tak mimochodem je to celosvětová krize s netriviálními příčinami a již tolika událostmi že byste na to potřeboval megaoperaci a na světě není jediná zem co by z toho profitovala.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se