Provoz plynovodu Nord Stream 2 by mohl být zahájen až v příštím roce namísto doposud předpokládaného konce letošního roku. Důvodem jsou průtahy při získávání potřebných povolení od Dánska. Uvedla to dnes podle agentury Interfax společnost Nord Stream 2 AG, která byla vytvořena pro výstavbu a následný provoz plynovodu.

Projekt je rozšířením plynovodu Nord Stream, který obchází Ukrajinu a přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Polovinu nákladů na výstavbu plynovodu Nord Stream 2 nese na svých bedrech ruský plynárenský gigant Gazprom.

Jeho evropskými partnery v projektu jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie.

Společnost Nord Stream 2 AG už v Dánsku podala žádosti na dvě trasy plynovodu, první z nich předložila již před více než dvěma lety. V březnu ji však dánské úřady požádaly, aby posoudila možnost třetí trasy.

Podle agentury Interfax nyní firma uvedla, že pokud bude nucena využít tuto trasu, mohl by se termín zahájení provozu plynovodu posunout na příští rok.

Proti projektu Nord Stream 2 se staví některé středoevropské země, Spojené státy nebo třeba Ukrajina, která kvůli novému plynovodu přijde o tranzitní poplatky.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *