Počasí v Evropě by v nadcházejících měsících mělo být podle společnosti The Weather Company nadprůměrně teplé a v kombinaci s poměrně solidními zásobami plynu v zásobnících by mělo tlačit dolů cenu plynu. S poklesem cen paliv a emisních povolenek klesají v posledních týdnech také evropské i české ceny elektřiny.

Většina Evropy může podle společnosti The Weather Company (dříve WSI) očekávat v následujících třech měsících nadprůměrně teplé počasí.

Nejnovější předpověď vysílá po velmi mírném únorovém počasí další signál k poklesu poptávky po plynu a elektrické energii.

„Pokud se podíváme na jaro, cítíme, že největší riziko chladnějšího (ve srovnání s dlouhodobým normálem) počasí je v březnu, a to zejména v severní a východní části Evropy,“ uvedl podle zahraničního serveru Platts hlavní meteorolog z The Weather Company Todd Crawford.

První předpovědi The Weather Company pro květen indikují pro většinu Evropy opět teploty nad dlouhodobým normálem s možností chladnějších období v západní Evropě.

Solidní zásoby zemního plynu v  zásobnících

Předpověď teplého počasí přichází v době, kdy jsou poměrně solidní zásoby zemního plynu v zásobních v severozápadní Evropě.

S ohledem na očekávané teplejší počasí po zbytek letošní zimy by zásoby plynu v zásobnících měly zůstat vysoké, což by znamenalo sníženou letní poptávku po plynu pro vtláčení do zásobníků a s tím související tlak na pokles jeho ceny.

Podle S&P Global Platts Analytics byly na konci minulého týdne zásoby plynu v regionu (Německo, Francie, Nizozemsko, Belgie a Dánsko) na úrovni 21,5 miliard metrů krychlových, což je o téměř 50 % více ve srovnání se stejným obdobím roku 2018, po kterém navíc následovaly extrémní mrazy, které zachvátily Evropu na přelomu února a března.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *