Domů
Plynárenství
Předpověď teplého počasí a solidní zásoby plynu vysílají signály k poklesu jeho ceny
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Předpověď teplého počasí a solidní zásoby plynu vysílají signály k poklesu jeho ceny

Počasí v Evropě by v nadcházejících měsících mělo být podle společnosti The Weather Company nadprůměrně teplé a v kombinaci s poměrně solidními zásobami plynu v zásobnících by mělo tlačit dolů cenu plynu. S poklesem cen paliv a emisních povolenek klesají v posledních týdnech také evropské i české ceny elektřiny.

Většina Evropy může podle společnosti The Weather Company (dříve WSI) očekávat v následujících třech měsících nadprůměrně teplé počasí.

Nejnovější předpověď vysílá po velmi mírném únorovém počasí další signál k poklesu poptávky po plynu a elektrické energii.

„Pokud se podíváme na jaro, cítíme, že největší riziko chladnějšího (ve srovnání s dlouhodobým normálem) počasí je v březnu, a to zejména v severní a východní části Evropy,“ uvedl podle zahraničního serveru Platts hlavní meteorolog z The Weather Company Todd Crawford.

První předpovědi The Weather Company pro květen indikují pro většinu Evropy opět teploty nad dlouhodobým normálem s možností chladnějších období v západní Evropě.

Solidní zásoby zemního plynu v  zásobnících

Předpověď teplého počasí přichází v době, kdy jsou poměrně solidní zásoby zemního plynu v zásobních v severozápadní Evropě.

S ohledem na očekávané teplejší počasí po zbytek letošní zimy by zásoby plynu v zásobnících měly zůstat vysoké, což by znamenalo sníženou letní poptávku po plynu pro vtláčení do zásobníků a s tím související tlak na pokles jeho ceny.

Podle S&P Global Platts Analytics byly na konci minulého týdne zásoby plynu v regionu (Německo, Francie, Nizozemsko, Belgie a Dánsko) na úrovni 21,5 miliard metrů krychlových, což je o téměř 50 % více ve srovnání se stejným obdobím roku 2018, po kterém navíc následovaly extrémní mrazy, které zachvátily Evropu na přelomu února a března.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
20. únor 2019, 14:10

Nesmysl, ty extrémní mrazy se můžou samozřejmě snadno opakovat, předpovědi nedokáží určit jestli se za týden tok mrazivého vzduchu z Arktidy urve a místo na Ameriku se přesměruje na Evropu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516