Domů
Ropa
Ropa dál zdražuje kvůli obavám ohledně dodávek z Íránu

Ropa dál zdražuje kvůli obavám ohledně dodávek z Íránu

Ceny ropy dnes pokračují v růstu kvůli obavám z dopadu amerických sankcí na dodávky z Íránu. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se vyšplhala až na 74,31 dolaru za barel, nejvýše od listopadu 2014. Severomořská ropa Brent se blíží k hranici 80 dolarů za barel.

Írán je pátým největším producentem ropy na světě, v současnosti těží kolem 4,7 milionu barelů denně. Na celosvětové produkci se tak podílí téměř pěti procenty.

Spojené státy chtějí zastavit vývoz ropy z Íránu, aby připravily Teherán o důležitý zdroj financí. Řada analytiků a investorů se domnívá, že snaha o přísné prosazování amerických sankcí vůči Íránu povede k výraznému zdražení ropy.

Kolem 16:30 SELČ vykazovala cena ropy Brent nárůst o 1,7 procenta na 79,15 dolaru za barel. Ropa WTI si ve stejnou dobou připisovala zhruba procento na 74,20 dolaru za barel.

Spojené státy doufají, že výpadek dodávek z Íránu bude kompenzovat vyšší těžba v ostatních členech Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a v Rusku. Postup USA proti Íránu však přichází v době, kdy se poptávka po ropě zvyšuje a kdy mají na dodávky negativní vliv neplánované výpadky v Kanadě, Libyi a Venezuele.

Ilustrační foto

„Je čím dál jasnější, že pro Saúdskou Arábii a Rusko bude obtížné vykompenzovat potenciální výpadky v těžbě ropy,“ uvedl jeden z analytiků společnosti Interfax Energy.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent srpen 79,15 77,85
New York – NYMEX WTI srpen 74,20 73,45
Štítky:ropa
Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.