Domů
Plynárenství
Cena plynu pro evropský trh je nejníže od začátku války na Ukrajině
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Cena plynu pro evropský trh je nejníže od začátku války na Ukrajině

Plynárenství
2 komentáře
28. prosinec 2022, 15:11
ČTK

Cena plynu pro evropský trh pokračuje v poklesu a dnes dopoledne se kontrakt k lednovému dodání suroviny propadl až na 76,18 eura (zhruba 1847 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ukazují to záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro ceny v Evropské unii klíčový. Cena plynu se tak dostala nejníže od února, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu.

Cena plynu klesá už osmý obchodní den v řadě, klesající tendenci má přitom od poloviny prosince. V tomto období klesla cena v TTF zhruba o 60 eur. Na rekordních asi 345 eur se vyšplhala v létě, prudký nárůst tehdy vyvolalo zastavení dodávek plynu z Ruska.

Hlavním důvodem nynějšího poklesu cen jsou mírné venkovní teploty, které přispívají k nižší spotřebě plynu. O vánočních svátcích byly teploty výrazně vyšší než v polovině měsíce, kdy třeba ve střední Evropě panoval tuhý mráz. Více energie nyní také dodávají větrné elektrárny. Na výrobu elektrického proudu se tak spotřebovává méně plynu.

I přes nynější pokles je cena plynu pro evropský trh ale stále poměrně vysoká. V roce 2020 byly ceny na trhu TTF pod hranicí 20 eur za MWh. Ceny se začaly zvyšovat loni, podle části analytiků v reakci na energetickou politiku Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv bez adekvátního řešení. Další citelný růst cen se dostavil po invazi ruských vojsk na Ukrajinu letos v únoru.

Země EU minulý týden formálně schválily parametry nouzového omezení cen plynu, na němž se ministři energetiky shodli pod vedením českého předsednictví. Omezení bude unie na všech svých burzách s plynem uplatňovat od 15. února, pokud cena plynu na trhu TTF překročí 180 eur za MWh. Zároveň bude muset být nejméně o 35 eur vyšší než globální průměr cen zkapalněného zemního plynu (LNG).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Milan Vaněček
28. prosinec 2022, 18:25

To je jednoduché a zákonité: v Německu fouká vítr,

agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation_price/25.12.2022/28.12.2022/today/

A hned spotové ceny plynu a elektřiny jdou dolů, podívejte se.

A teď si uvědomte, že těch větrníků bude mít Německo 3x více. I když někteří místní experti tomu nevěří, (ale nikdo se o jejich víru nezajímá...)

A vítr fouká i v noci.

Jen je třeba "zacpat ty díry", když třeba týden fouká málo. To se stává nejčastěji v prosinci, podívejte se na Agoře na roční údaje.

Už na konci této dekády bude dost vodíku a středně drahého plynu na zacpání těch výkonových děr ve výrobě elektřiny. A pak zbudou novým JE oči pro pláč....

Jen ty staré JE budou konkurence schopné, ty nové (staronové, třetí generace) již ne.

ursula l
29. prosinec 2022, 20:33

ze by to bola kombinacia teplej zumy a dostatocneho fukania na VTE ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516