Domů
Plynárenství
Experti: Ceny plynu klesají, do plateb u koncových odběratelů se trend hned nepromítne

Experti: Ceny plynu klesají, do plateb u koncových odběratelů se trend hned nepromítne

Plynárenství
Bez komentáře
25. květen 2020, 12:12
ČTK

Evropské tržní ceny plynu v posledních měsících setrvale klesají. Do plateb pro koncové zákazníky se trend hned nepromítne, a to hlavně proto, že distributoři nakupují plyn na dlouhá období a nevyužívají tak krátkodobých výkyvů na spotovém trhu s okamžitým dodáním komodity. Ve svých vyjádřeních pro ČTK se na tom shodli vybraní experti.

„Podobně jako u ostatních energií i cena plynu za poslední týdny klesla na některých trzích až na minima. Plyn však padal už před pandemií koronaviru, a to primárně z důvodu, na kterém stojí vývoj každého trhu. Šlo o výrazný pokles poptávky, kvůli extrémně teplé zimě a souběžně rychle rostoucímu přebytku plynu na trhu. Do Evropy totiž přes zimu proudily rekordní dodávky ze Spojených států, Kataru a Ruska,“ uvedl analytik společnosti Purple Trading Štěpán Hájek.

„Evropské skladovací kapacity, které bývají zaplněny během léta, jsou již z poloviny plné a my se tak pravděpodobně nemusíme obávat dražších složenek za plyn,“ doplnil.

Server oEnergetice.cz o víkendu s odkazem na odborný web montelnews.com upozornil, že spotová cena zemního plynu na největším evropském obchodním bodě TTF během čtvrtka klesla pod tři eura za megawatthodinu (MWh), čímž se dostala na rekordně nízkou úroveň. Během pátečního dne pokles dále pokračoval a propadl se až na 2,35 eura za MWh, uvedl server. Podobná situace je podle webu také v Británii na trhu NBP, kde hodnota kontraktu na příští měsíc dosáhla nejnižší hodnoty za posledních 20 let.

„Ceny plynu jsou nejníže od roku 2000, což je důsledkem nízké spotřeby. Analytici odhadují, že spotřeba plynu bude v tomto roce nejnižší od 80. let minulého století, jde to ruku v ruce s nižší spotřebou elektřiny. Dá se předpokládat, že ceny plynu opět porostou, neboť poroste i jeho spotřeba,“ řekl ČTK výkonný ředitel investiční skupiny Energy financial group Tomáš Voltr

Někteří analytici nevylučují, že se tržní cena plynu může propadnout do záporných čísel, podobně jako se tomu před pár týdny krátkodobě stalo u americké lehké ropy WTI. „Myslím, že se během několika měsíců může jednou nebo dvakrát stát i u plynu, ale pouze u spotové ceny a pouze na několik dní. Podobně jako u příkladu před pěti týdny s ropou takový pokles povede jen k mírnému poklesu cen pro spotřebitele, a to hlavně proto, že distributoři plynu pro spotřebitele nakupují plyn na dlouhá období a nevyužívají krátkodobých výkyvů na spotovém trhu,“ sdělil analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.

Uvedl, že cena plynu s dodáním v ČR pro rok 2021 klesla od října 2018 z 23 eur na současných 13 eur za MWh (pokles o 44 procent), cena pro třetí čtvrtletí 2020 klesla z 20 eur v červenci 2019, na současných pět eur (pokles o 75 procent). „Podobně klesala i cena budoucích dodání jinde v Evropě. Cena s dodáním pro celý kalendářní rok 2022 se drží nad 15 eur, od počátku 2019 klesá z úrovně 20 eur (pokles o 25 procent). Ceny plynu pro vzdálenější roky a kvartály jsou výrazně výše než bližší období. Trh tedy očekává stabilizaci, podobně jako u elektřiny i ropy, ale i tak všechny ceny ropy i plynu jsou nižší než před několika měsíci,“ dodal Dohnal.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Evropské zásobníky plynu se plní rekordním tempem
27. květen 2022, 05:00
Afrika místo Ruska? Němci a Italové nacházejí nové dodavatele plynu
26. květen 2022, 13:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se