Domů
Plynárenství
Dočkáme se záporných cen také u plynu? Evropské ceny klesají na rekordně nízké úrovně
Tankování zkapalněného zemního plynu.
Tankování zkapalněného zemního plynu. Zdroj: Gazprom

Dočkáme se záporných cen také u plynu? Evropské ceny klesají na rekordně nízké úrovně

Spotová cena zemního plynu na největším evropském obchodním bodě TTF během čtvrtka poklesla pod hodnotu 3 EUR/MWh, čímž se dostala na rekordně nízkou úroveň. Během pátečního dne pokles cenové hladiny dále pokračoval a dostal se dokonce na rekordních  2,35 EUR/MWh. Spotové ceny zapříčinily také pokles forwardových produktů, především těch krátkodobých. Podobná situace je k vidění také ve Velké Británii na trhu NBP, kde hodnota kontraktu na příští měsíc dosáhla nejnižší hodnoty za posledních 20 let.

Spotová cena plynu na TTF v pátek dosáhla na hodnotu 2,35 EUR/MWh, čtvrteční závěrná cena kontraktu na příští měsíc pak na 3,824 EUR/MWh. Během pátečního dne se červnový kontrakt obchodoval i za 3,5 EUR/MWh, nejnižší hodnotu kontraktu na příští měsíc od roku 2005.

Na britském NBP se červnový kontrakt ve čtvrtek obchodoval, skrze burzu ICE, za 9,42 p/th, což znamenalo nejnižší hodnotu kontraktu na příští měsíc za posledních dvacet let. Během pátku ale cena kontraktu ještě klesla, a to až na 8,09 p/th.

Dle účastníka trhu sídlícího v Londýně je trh pod značným tlakem v důsledku přetrvávající nízké poptávky po zemním plynu a aktuální předpovědi silných dodávek ze strany obnovitelných zdrojů energie.

„Velký nárůst větru spojený s prázdninami ve Spojeném království a na kontinentu,“ vysvětloval s odkazem na státní svátky v Německu a Francii v průběhu týdne a nadcházející pondělní svátek ve Spojeném království.

„Zdá se, že klesající trend nemá v tuto chvíli konce. Vypadá to, že ceny spadnou pod 3 EUR/MWh. Myslím, že na této úrovni po nějaký čas zůstanou,“ pronesl v průběhu týdne obchodník s plynem.

Podobného názoru jsou také mnozí analytici a konzultant Joachim Endress, který se domnívá, že ceny plynu se pravděpodobně nevzpamatují do příštího léta.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
petr
23. květen 2020, 10:12

Dobrý den, jde o plynovou válku mezi Ruskem a USA a zatím je vítězem odběratel, růst obnovitelných zdrojů na toto má minimální vliv, ba naopak po odstavení jádra a pak uhlí budeme všichni koukat, kam nám ta cena všech energií vyletí.

Jen pro pamětníky v roce 2009 - 2011 se cena na Lipské burze pohybovala od 15 - 38 euro za MWh... byl to extrém ale nebylo to na pár dnů...

Kde bude plyn za rok neví nikdo, ale co víme - dodavatelům zemního plynu nastaly fantastické žně protože při běžné prodejní ceně zemního plynu na trhu a nákupu za cca 3- 5 euro to je o stovkách procent zisku, tedy ať to trvá věčně...

Také prodávám....

Hendry
23. květen 2020, 13:51

Pravděpodobně jste měl na mysli, že žně mají obchodníci se zemním plynem, ne dodavatelé, jak uvádíte …

St
23. květen 2020, 13:25

Ono je sice krásné, že teď je nízká cena plynu. I když mi spotřebitelé to zas tak moc nepocítíme. Ono stačí, aby přišla tuhá zima a ceny plynu budou úplně jinde.

Richard Vacek
23. květen 2020, 17:53

Záporné ceny nebudou. U zemního plynu stačí otočit kohoutek a nechat plyn uniknout do atmosféry, kde nám pomůže zbavit se studených zim.

Dušan
23. květen 2020, 19:12

Čo viem tak v takých USA nie .... tam ho musia buť spáliť - za mastný poplatok od úradov, alebo predať ... čiže i so stratou je to zväčša výhodnejšie.

Pavel K
25. květen 2020, 09:41

Kde zijete, ze pisete o studenych zimach? A jak dlouho zpatky si pamatujete?

No a vite o co jeste nas ten sklenikovy efekt zpusobeny vypoustenim plynu do atmosfery pripravi v CR? O vodu. Vy ji nepotrebujete? Ja bohuzel ano. Z pramy se jeste zivit nedokazu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se