Dočkáme se záporných cen také u plynu? Evropské ceny klesají na rekordně nízké úrovně

DomůPlynárenstvíDočkáme se záporných cen také u plynu? Evropské ceny klesají na rekordně nízké úrovně

Spotová cena zemního plynu na největším evropském obchodním bodě TTF během čtvrtka poklesla pod hodnotu 3 EUR/MWh, čímž se dostala na rekordně nízkou úroveň. Během pátečního dne pokles cenové hladiny dále pokračoval a dostal se dokonce na rekordních  2,35 EUR/MWh. Spotové ceny zapříčinily také pokles forwardových produktů, především těch krátkodobých. Podobná situace je k vidění také ve Velké Británii na trhu NBP, kde hodnota kontraktu na příští měsíc dosáhla nejnižší hodnoty za posledních 20 let.

Spotová cena plynu na TTF v pátek dosáhla na hodnotu 2,35 EUR/MWh, čtvrteční závěrná cena kontraktu na příští měsíc pak na 3,824 EUR/MWh. Během pátečního dne se červnový kontrakt obchodoval i za 3,5 EUR/MWh, nejnižší hodnotu kontraktu na příští měsíc od roku 2005.

Na britském NBP se červnový kontrakt ve čtvrtek obchodoval, skrze burzu ICE, za 9,42 p/th, což znamenalo nejnižší hodnotu kontraktu na příští měsíc za posledních dvacet let. Během pátku ale cena kontraktu ještě klesla, a to až na 8,09 p/th.

Dle účastníka trhu sídlícího v Londýně je trh pod značným tlakem v důsledku přetrvávající nízké poptávky po zemním plynu a aktuální předpovědi silných dodávek ze strany obnovitelných zdrojů energie.

„Velký nárůst větru spojený s prázdninami ve Spojeném království a na kontinentu,“ vysvětloval s odkazem na státní svátky v Německu a Francii v průběhu týdne a nadcházející pondělní svátek ve Spojeném království.

„Zdá se, že klesající trend nemá v tuto chvíli konce. Vypadá to, že ceny spadnou pod 3 EUR/MWh. Myslím, že na této úrovni po nějaký čas zůstanou,“ pronesl v průběhu týdne obchodník s plynem.

Podobného názoru jsou také mnozí analytici a konzultant Joachim Endress, který se domnívá, že ceny plynu se pravděpodobně nevzpamatují do příštího léta.