Domů
Plynárenství
Rusko oznámilo slovenským plynárnám SPP krácení dodávek plynu o polovinu

Rusko oznámilo slovenským plynárnám SPP krácení dodávek plynu o polovinu

Plynárenství
18 komentářů
17. červen 2022, 11:27
ČTK

Bratislava 17. června (zpravodaj ČTK) – Ruská strana oznámila slovenským plynárnám SPP krácení dodávek zemního plynu na dnešek o polovinu, řekl na konferenci ITAPA 2022 generální ředitel SPP Richard Prokypčák. Zmínil riziko možného úplného zastavení dodávek plynu z Ruska na Slovensko, dosavadní vývoj ale podle něj fungování podniku neohrožuje. Nižší dodávky ruského plynu proti plánu SPP už tento týden zaznamenaly, nebyly ovšem tak výrazné.

„Krácení dodávek o polovinu nás teď nepostihuje. Pracujeme s reálným rizikem, že se zastaví úplně,“ řekl Prokypčák.

Dodal, že dodávky ruského plynu pro SPP klesly už ve středu, a to o desetinu, ve čtvrtek už výpadek dosáhl 34 procent.

Státem kontrolovaná firma SPP, která je největším dodavatelem plynu na Slovensku, podle Prokypčáka díky novým kontraktům dováží plyn od Severního moře přes Německo a Českou republiku, kromě toho dostává i zkapalněný zemní plyn (LNG).

„Mým cílem je, aby domácnosti ani průmysl nebyly zasaženy,“ řekl Prokypčák.

Dodal, že společnost pokračuje v doplňování zásobníků plynu, které chce mít naplněny do 10. července tak, aby země zvládla příští topnou sezonu.

Slovensko má nyní v zásobnících uloženo množství plynu, které odpovídá téměř třetině roční spotřeby země. Podle dostupných údajů jde o jeden z nejlepších výsledků v rámci EU.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom tento týden výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1, který je hlavní trasou pro export ruského plynu do EU a který vede do Německa. Svůj krok firma zdůvodnila zpožděním návratu zařízení, které bylo zasláno německé firmě Siemens Energy k opravě. Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck postup Gazpromu označil za politicky motivovaný a firmu obvinil, že se snaží vyvolat nejistotu a zvýšit ceny plynu.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Dřevo mizí z lesa i ze skladů. Češi se chystají na zimu bez plynu
7. srpen 2022, 23:01
Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska
5. srpen 2022, 12:28
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
minduton
17. červen 2022, 12:23

Dobře to dělají, Rusáci. By mě zajímalo, kde je ta limitní cena plynu, kdy se zkonstatuje, že než tohle, tak je lepší prostě (z)mrznout.

Peter Zachara
17. červen 2022, 12:59

Polaci beru predrazeny plyn cez Nemecko, pretoze neradi od nich inkasuju prepravne poplatky, ak by pyln smeroval cez Polsko. I tak sa da s diablom z vychodu vybabrat.

Karel Navratil
17. červen 2022, 13:29

Slovaci mají plynu dost, když ho cpou ještě Ukrajincum, pokráceni dodávek na Slovac je tedy logické.

Maly Jarda
17. červen 2022, 14:06

Americký okupační režim na Slovensku už spekuloval že bude jednu rouru používat na dopravování nafty zpátky na Ukrajinu pro potřeby ukrajinské armády .. už nespekuluje protože má jiné starosti

Láďa
17. červen 2022, 14:33

Americký okupační režim, vlastizradná vláda. Není se co divit že už sem nechodí lidé znalí energetiky. Mně se z těch proruských žvanilů už taky zvedá čemodan.

Maly Jarda
17. červen 2022, 16:53

proamerické kádry ekonomicky už 8 let likvidují Evropu protiruskými sankcemi které mají na Rusko nulový efekt (což každý s 3 ciferným IQ už dávno postřehl).. a slouhové nadšeně hýkají

Láďa
17. červen 2022, 17:57

Tak sankce mají nulový efekt malý jardo to jako fakt? Vy v tom Petrohradě už si vážně nevidíte do...

Josef
17. červen 2022, 18:01

No jasně a proto je snem všech ruských zbohatlíků poslat děti studovat do zubožené EU, poříídit si tam nemovitosti a nebo se tam rovnou přesunout ? Jo asi aby tu bídu viděli na vlastní oči.....

Ivica Bojič
17. červen 2022, 14:27

Za mě naprosto v pořádku, je potřeba, aby se Evropa chytila za nos a UŽ nikdy nebyla v NIČEM závislá na tomto nacistickém režimu, který slovy jejich cara řekl, že by rád obnovil CCCP s jeho satelity. Je potřeba diverzifikovat.

Karel Navratil
17. červen 2022, 15:02

Bojič, nevím koho myslíš za nacistů, ale vcera jsem byl na nakupu v kolínské Futufu a tam se na chodbě bavili dva Ukrajinci, jeden měl na rameni vytetovane 4 hákošaky.... No, musíme si zvykat, vyfotit si to, jsem nedostal odvahu..

Lukáš
17. červen 2022, 16:50

Urcite ti verime, ze si si to nevymyslel ;)

Karel Navratil
17. červen 2022, 17:06

Bohužel, nevymyslel, akorát překlep, nikoli Futufu, ale nákupní stredisko, Futuru..

Ladislav Novák
18. červen 2022, 04:40

Karel Navrátil aktivně roznáší RUSKOU Putinovu PROPAGANDU po internetu. Stačí se podívat, kolik tun nesmyslů (včetně covidových) už natahal jen na Neviditelného psa...

Pavel
18. červen 2022, 11:17

Tvůj problém je, že si pleteš rusáky s Ukrajinci.

Ivica Bojič
17. červen 2022, 17:49

Víš co je smutný? Že vy voliči SPD si tak vymýšlíte. Samozřejmě myslím rusa jako nacistu, chová se úplně stejně, snaží se roztáhnout po celé Evropě, vraždí, vymýšlí si jako ty. Víš jaký je rozdíl mezi flastencem (SPD) a vlastencem? Český flastenec bojuje za rusa, zrazuje svou zemi, nesnáší USA. Vlastenci je amík u zadele a nenávidí rusa už jen kvůli tomu, že ČR okupoval a omezoval desítky let. To chce car znovu zavést. Nejsem bůh ví jaký vlastenec, amíka i mám rád, ale nikdy bych nechtěl, aby byla ČR závislá na 100% na tak důležité komoditě, jako je teď závislá na Rusku! Je nutné diverzifikovat co to jen jde, to vy tu chcete staré pořádky pod bičem nacisty.

Maly Jarda
17. červen 2022, 20:19

slouhovství je způsob myšlení, od toho vám nepomůže nic, to máte do smrti

Peter Zachara
17. červen 2022, 23:19

ivica, nechcel by som mat v hlave taky gulas.

Josef
17. červen 2022, 18:04

jo Vy budete stejnej týpek jako Vás kolega co chtěl zastavit pronikání islámu do naší země, akorát to zkoušel zastavením vlaku kládou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se