Ceny podpůrných služeb v ČR prudce klesají, další pokles mohou způsobit bateriová úložiště
Ceny většiny podpůrných služeb, které pro účely udržení stability elektrizační soustavy nakupuje od certifikovaných poskytovatelů provozovatel přenosové soustavy ČEPS, a.s., prudce klesají. Jedinou službou, jejíž cena je dlouhodobě stabilní, je tzv. minutová záloha 5minutová (MZ5). To se však v následujících letech může změnit v důsledku umožnění vstupu bateriovým úložištím na trh s „minutovými službami“.
Pokles cen podpůrných služeb v ČR se v minulých letech týkal zejména „pomalejších“ 15minutových služeb. Cena kladné 15minutové zálohy (MZ15+) poklesla mezi lety 2013 a 2018 téměř na polovinu, podobný pokles ceny lze pozorovat také u záporné 15minutové zálohy (MZ15-).
Poslední výběrové řízení, které bylo vyhlášeno v polovině března 2018 a ve kterém ČEPS poptával jednotlivé regulační zálohy na období 2019-2021, přineslo zásadní snížení ceny jak u služby MZ15- (o více než 30 %), tak u primární regulace frekvence bloku (PR) a sekundární regulace výkonu bloku (SR).
Průměrná cena regulační zálohy PR poklesla ve srovnání s rokem 2018 o téměř 25 %, průměrná cena regulační zálohy SR poklesla o 20 %.
V následující tabulce je pro úplnost uveden vývoj počtu poskytovatelů jednotlivých kategorií podpůrných služeb.
Baterie mohou zvýšit konkurenci v „minutových službách“
Jak je patrné z tabulek výše, nejmenší konkurence a nejvíce stabilní cena je dlouhodobě pozorována u regulační zálohy MZ5.
To se může v nejbližších letech změnit v důsledku otevření části trhu s podpůrnými službami bateriovým úložištím. Ta mohou nově díky nedávné změně Pravidel provozování přenosové soustavy (PPPS) poskytovat právě minutové služby (MZ5, MZ15+ a MZ15-) v rámci tzv. fiktivních bloků s turbogenerátorem.
Fiktivní blok je soubor několika energetických zařízení jedné elektrárny sdružených pro účely poskytování podpůrných služeb do jednoho celku. Již několik let mohou v rámci fiktivních bloků poskytovat v ČR podpůrné služby také velké elektrokotle.
Podle informací webu E15.cz z konce ledna letošního roku se do přípravy investice do bateriového úložiště pustilo až pět českých tepláren.
„Baterie je vhodná tam, kde teplárna například nedokáže upravit výkon generátoru tak rychle, jak požaduje ČEPS. Akumulátor tuto dobu pokryje. Teplárně se tak rozšíří škála poskytovaných podpůrných služeb,“ vysvětluje Petr Čambala z EGÚ Brno, který se podílel na zpracování pilotních studií na využití baterií v teplárnách.
Mohlo by vás zajímat:
Jaký je vhodný poměr výkonu akumulace k výkonu generátoru?
To je dobrá otázka. Určitě záleží na typu poskytované služby, respektive požadované rychlosti změny svorkového výkonu a minimální velikosti regulační zálohy, a na dynamických vlastnostech kotle/ů dané teplárny. Bude to tedy dost individuální.
V citovaném článku z webu E15, který čerpal z rozhovorů se zástupci vybraných tepláren (Planá nad Lužnicí, Veolia Energie ČR) a panem Hájkem z TS ČR, je uveden uvažovaný výkon bateriových úložišť do 5 MW.
Pokud se bude jednat o samostatnou el. síť tak to má smysl. Znáte u nás oddělenou síť která by uvedenou akumulaci dokázala využít? Jinak v naší síti tanto výkon je nesmysl.
A z čeho tak usuzujete? Baterie funguje paralelně s generátorem a cílem jejího zapojení je rozšířit regulační rozsah případně rychlost náběhu. Velkou výhodou baterie je rychlost, nevýhodou jsou stále vysoké náklady na skladování energie a omezené kapacity. Spolupráce s klasickým generátorem potlačuje nevýhody a využívá výhody baterií.
Jak má malá baterie ovlivnit síť u nás provozovanou? Teplárenský zdroj primárně pracuje pro zajištění dodávky tepelné energie. Efektivita využití tepelné energie z paliva je dáno teplotním spádem, ale pro přenos tepelné energie do teplonosného média je nejlepší při mezi sytosti kondenzace ve výměníku. Tento rozdíl je možno realizovat v redukční stanici se zástřikem (používáno jako záložní způsob) nebo energii využít v točivém stroji kde na spojce je zpravidla generátor el. energie.
Baterie mohou optimálně pokrýt 1/4 hodinové výkyvy. Na větší se hodí točivé rezervy. Viz článek https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/nepredvidatelne-chovani-obnovitelnych-zdroju-minulosti/. Tedy budˇ na d 1/4 hodinu motorgenerátory, nebo navýšení výkonu jedoucích parních turbogenerátorů. A do 1h plynové elektrárny a po cca 5 hodinách jsou schopny najet studené rezervy uhelných elektráren.
O akom počte (kapacite) batérií sa bavíme, napr. pre ČR, aby to bolo zmysluplné, aby to nebol iba PR článok na spracovateľa štúdie?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se