Domů
Ropa
Cena ropy spadla o 30 procent, nejvíce od roku 1991
Těžba ropy

Cena ropy spadla o 30 procent, nejvíce od roku 1991

Ropa
10 komentářů
9. březen 2020, 07:30
ČTK

Cena ropy dnes na světových trzích klesla zhruba o 30 procent, severomořský Brent se prodává asi za 32 dolarů za barel. Jde o největší propad od války v Perském zálivu v roce 1991. Ceny se ocitly ve volném pádu, když Saúdská Arábie oznámila, že odběratelům sníží cenu a naopak výrazně zvýší těžbu. Jde o reakci na krach jednání členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenců ve Vídni.

Krok Rijádu je na trhu vnímán jako začátek cenové války. Kartelu OPEC, jehož je Saúdská Arábie klíčovým členem, se totiž na páteční schůzce ve Vídni nepodařilo přesvědčit Rusko, aby přistoupilo na koordinované snížení těžby suroviny.

Cena ropy dnes v jednu chvíli vykazovala pokles až o 34 procent a pohybovala se kolem 28 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) spadla až k 25 dolarům za barel. Později se oba typy od těchto minim odpoutaly, stále ale vykazují téměř rekordní ztráty.

Páteční schůzka skupiny OPEC+, tedy členů OPEC a jejich spojenců, měla za cíl dohodnout další koordinované snížení těžby v reakci na klesající poptávku. Ta byla slabší už vlivem hospodářského útlumu ve světě na konci loňského roku a nyní ji snižují problémy kolem šířícího se koronaviru. Na trh se po rozhodnutí Saúdské Arábie zvýšit těžbu a zahájit cenovou válku dostane další surovina, o kterou patrně nebude zájem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Lukas
9. březen 2020, 16:27

Ale motoristi to pocitia na pumpach az o mesiac a cena za liter pojde dole o 2 centy, ten rozdiel co sa vytvori po znizeny komodity a zachovani ceny pre koncoveho spotrebitela, to budu zisky ;)

Josef
9. březen 2020, 20:50

levná ropa je výborná zpráva pro světovou ekonomiku, ale velmi špatná pro EU, protože čím jsou levnější klasické zdroje tím více stojí alternativy a tím nekonkurenceschopnější jsou evropské ekonomiky.

Carlos
9. březen 2020, 21:15

Myslím že nižší cena ropy nezpůsobuje růst cen z VtE. Energetické uhlí ropou také nenahradíte.

Evropským ekonomikám by spíš pomohlo soustředit se na zefektivnění fungování kontinentu (pro naprostý nepořádek v železničních systémech se zbytečně váží lidi v silniční dopravě, to co na dráze odveze jeden, na silnic tahá 50 lidí napříč Evropou, o nevýkonnosti některých tratí pomlčme, stejně jako o stavu některých vodních cest), zaměření se na vyšší přidanou hodnotu a na moderní technologie, ať už je to IT, farmacie, chemie, nebo bezpůdní zemědělství. Samozřejmě R&D v dalších oborech.

Josef
9. březen 2020, 22:56

Jenže od ceny ropy se odvíjejí všechny ceny ostatních zdrojů - uhlí a plynu. Čím levnější to budou mít ostatní tím větší rozdíl je pak v cenách energií tady a jinde...

Josef
9. březen 2020, 23:08

a abych to dopověděl. Co se bude dít v následujích měsících. Rusové čekali na svojí šanci tak vrátit uder USA, proto nepřistoupily na snížení ceny ropy. OPEC mohl snížit sám a nebo začít cenovou válku s USA , zvolili si 2 možnost protože sami jsou už moc slabí na udržení cen, potřebují nutně oslabit USA - tím dojde k oslabení USA , protože jejich producenti budou krachovat a dojde o oslabení praktickému dočasnému ekonomickému vyřízení i Saudské Arábie- jejich spojence na blízkém východě. Na levné ropě velmi vydělá Čína spojenec Ruska, která překonala jako první coronavirus a díky levné ropě její průmysl pojede jako nikdy. A dále pak Irán, který není tak závislý na ropě, protože už jsou na něj stejně sankce opět spojenec Ruska a konkurent Saudské Arábie a USA. Pro USA to navíc bude špatná zpráva i proto, že při poklesu produkce jejich ropy budou muset začít buď ropu znovu dovážet a nebo zvýšit výrobu kapalných paliv z plynu - jenže při nízkých cenách ropy se to nevyplatí. Takže to povede o opětovné závislosti USA na dovozech ropy. Cena plynu se samozřejmě odvíjí od cen ropy, takže z jejich plynu se nebude vyplácet dělat kapalná paliva a zároveň bud ještě více neprodejný jako LNG. Plyn v USA dále zlevní jenže to povede ke krachu uhelného průmyslu. Tím se v Americké ekonomice dostanou do recese ty obory a státy , jejiš občané a zaměstnanci volí Trumpa, což povede k tomu ,že Trump nebude zvolen Americkým prezidentem pro další období. Vyhrají demokraté a ti nebudou pokračovat v konfrontační politice USA což je zájem jak Ruska tak Iránu a dalších států.

Dušan
10. březen 2020, 01:21

To je naozaj veľmi divoká konštrukcia .....

Pravda bude zrejme podstatne jednoduchšia. Rusi nechceli znížiť ťažbu, lebo jednoducho by na tom dosť prerobili ... nie preto, že by chceli "zastaviť zemeguľu".

USA vôbec netrápi osud domácich ťažiarov ... lebo je to vyspelá ekonomika a ťažiari sú síce dôležitý, ale stále pomerne malý segement. Ak spadnú ceny ropy tak to podporí celú ekonomiku a problém ťažiarov bude nepodstatný. A i prípadný pád cien na dno ich vôbec nezastaví. Samozrejme ich obmedzí a časť zruinuje, ale zvýšenia ceny v budúcnosti značnú časť naštartuje a produkcia sa rýchlo obnoví ... čo sa už stalo po roku 2014 a je naivné myslieť, že by to mohlo byť dnes ináč.

Josef
10. březen 2020, 23:34

TO se mýlíte Rusko těží 10 mil barelů měli snížit o 5% těžbu o těch 5% by vzrostla cena. Takto Rusko nesníží jenže přijde o polovinu ceny ropy tedy o polovinu tržeb.

kuk
11. březen 2020, 00:14

Ropa tvoří v USA jen 2 % obchodu. Z toho se nezhroutí. Brečet budou frakovači a jejich banky, protože si napůjčovali spousty peněž a s nižšími zisky se jim bude těžko splácet.

Taky padla Norská koruna páč Norsko je na težbě ropy docela závislé.

energetik II
9. březen 2020, 22:42

Na světových burzách dnes byla nepopsatelná panika , podobná roku 2008 , kdy byl dne 18.září 2008 v USA proveden klasický "Run na banku" , který nakonec FED s vládou odvrátily podvodným prohlášením o garanci vkladů v bankách do vysoké výše, což je samozřejmě blbost. Uvidíme jak to bude pokračovat, Čína je z koronaviru venku a nyní sama přijímá opatření proti turistům ze Západu ,aby jí tam koronavirus znovu nezavlekli. Itálie před chvílí vyhlásila karanténu na celou zemi, což je asi 62 mil. lidí.

kuk
11. březen 2020, 00:18

Čína rozhodně není z viru venku. Je otázka jak moc si upravuje statistiky aby to vypadalo, že epidimii zvládaj. Metodiku už změnili myslím 3x. Možná nejvěrněji zobrazují statistiky Italové, proto to u nich působí tak děsivě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se