Domů
Ropa
Ceny ropy stouply na nejvyšší hodnotu za 13 měsíců
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Ceny ropy stouply na nejvyšší hodnotu za 13 měsíců

Ropa
6 komentářů
9. únor 2021, 21:08
ČTK

Ceny ropy dnes stouply na novou nejvyšší hodnotu za 13 měsíců díky snížení dodávek, slabšímu dolaru a optimismu investorů z oživení poptávky po pohonných hmotách. Po zahájení obchodování v USA však část svých zisků smazaly, protože investoři se rozhodli využít jejich růstu trvajícího šest seancí za sebou k vybírání zisků.

Kolem 17:25 SEČ cena severomořské ropy Brent rostla o 0,3 procenta na 60,76 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 0,03 procenta a obchodovala se kolem 57,99 dolaru za barel.

Dolar dnes ztrácí ke koši měn 0,3 procenta. Pokles dolaru zvyšuje zájem o komodity, jejichž cena je vyjádřená v dolarech, u neamerických investorů.

Saúdská Arábie, největší vývozce ropy na světě, omezuje v únoru a březnu dodávky. Navýšila tak škrty dohodnuté Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejími spojenci. Také těžba v Libyi ve srovnání s loňským rokem klesla. Mohou za to stávky.

těžba ropy zrychluje
Ilustrační foto

Investoři současně vkládají naděje do oživení poptávky díky očkování proti covidu-19 a obrovským stimulačním balíčkům na podporu ekonomické aktivity představeným vládami a centrálním bankami, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentduben60,7660,56
New York – NYMEXWTIbřezen57,9957,97
Štítky:ropa

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Juan
10. únor 2021, 07:19

Cena ropy kolísá a nyní lehce stoupla.. Avšak pravdou je, podíváme li se na cenu ropy od roku 2008, že cena za barel stále klesá. A to až o 6,5 USD / rok a v průměru o 3,6 USD / rok).Cenový pokles se od roku 2014 zrychlil (~ 10 $ ročně). Tento efekt je na veřejnosti opomíjený; on je totiž v rozporu s obecným předpokladem, že těžba ropy je stále náročnější a nákladnější, a proto ropa musí být stále dražší.

S každým dalším dnem se však zvyšuje množství energie potřebné k vytěžení jednoho barelu ropy. Tato energie v jiných ekonomických systémech chybí, takže efektivní čistý výnos (přebytek) energie nově vyprodukovaného barelu ropy neustále klesá. Výsledně lze nakonec s přidanou hodnotou podnikat v ekonomice méně - a proto lze za barel ropy zaplatit také méně. S touto nízkou cenou však ve většině případů již nelze pokračovat ve těžbě a zejména v průzkumu ložisek ropy. To pak také omezuje teoreticky možný růst ceny ropy - pokud by se měl za několik let konečně stát nevratně vzácným. Nastává přesně to, co předpověděl v r. 2014 ETP model (The Hill´s Group) ve své analýze: Depletion: A determination for the world's petroleum reserve-An exergy analysis employing the ETP model.

Dramatické na modelu ETP je, že předpovídá stabilně klesající cenu ropy - což v konečném důsledku již producentům nedovolí pokračovat v jejich business-modelu a proto jich stále více prodělává. „Ekonomika“ jako celek zároveň nemá kupní sílu na to, aby producentům platila „více“ nebo aspoň dostatečně. To vše se děje proto, že v produkované ropě je méně „přebytečné energie“, což znamená méně „hnací síly“ pro ekonomiku a méně pro udržení či růst komplexity.

Co se stane, když ropa již v průměru nebude přispívat ekonomice netto-energií? M. King Hubbert to řekl už dávno: „… when the energy cost of recovering a barrel of oil becomes greater than the energy content of the oil, production will cease no matter what the monetary price may be.”

Tomáš Dvořák
10. únor 2021, 12:56

Ad poslední věta - není pravda. Ropu asi nebudete těžit energií z ropy a různé druhy energie nejsou na trhu volně zaměnitelné. Takže teoreticky můžete prodávat něco, co slouží jako zdroj energie a přitom to stojí víc energie vyrobit než kolik jí v tom je. A nemusí to být ani nějak extrémně drahé, myslím, že kdejaká tužková baterka tuto definici splňuje. Další příklad by mohl být nějaký superúčinný fotovoltaický panel pro použití ve vesmíru, ditto radioaktivní zdroj pro meziplanetární sondy atd.

I u ropy se dá, čistě hypoteticky, spekulovat o tom, že pokud by se stala opravdu nedostupnou, a energetická bilance jejího získání by byla negativní, tak by prostě byla hodně zdražila, ale za nějakou vysokou cenu by se těžila dál pomocí energie z OZE, jádra nebo třeba uhlí.

A není ani pravda, že ropa setrvale zlevňuje. Jasně, pokud si jako základ vezmete maximum z roku 2008, tak můžete předstírat, že to tak je. Když si jako počátek vezmete rok 2009, tak můžete tvrdit naprostý opak. Ale upřímně, žádný setrvalý trend tam vidět není.

Juan
10. únor 2021, 13:26

o tom co je pravda a není, nerozhodujete vy ale přírodní zákony, v tomto případě termodynamika.

Obtěžujte se laskavě seznámit s ETP modelem.

Tomáš Dvořák
10. únor 2021, 14:04

Milý pane, peak-oil, oil drum a podobné jsem sledoval před 10 lety, kdy tohle strašení koncem ropy bylo v kurzu. Nic z toho, co tihle zvěstovatelé konce ropného věku předpověděli, se nesplnilo. Nevidím jediný důvod, proč bych se měl seznamovat s dalšími jejich výplody, když je na první pohled zřejmé, že jednotlivá Vámi citovaná tvrzení jsou v rozporu s pozorovanou realitou.

Tvrzení, že těžba ropy skončí v okamžiku, kdy se to energeticky nevyplatí, je zjevně nepravdivé. Ano, samozřejmě by se jí těžilo mnohem méně než dnes, už jen proto, že od negativní návratnosti jsme setsakramentsky daleko. Ale těžba by rozhodně neustala.

To máte jako s vodíkem. Chcete tvrdit, že nikdo nebude vyrábět vodík, když se na jeho výrobu spotřebujete víc energie, než kolik jí v něm bude uloženo? Samozřejmě, že to tak není a klidně ho někdo vyrábět bude. Protože není pravda, že jediným účelem je získání primární energie. U vodíku je hlavním účelem akumulace, takže vůbec nevadí, že ten proces je energeticky ztrátový.

Zrovna tak u ropy není JEDINÝM účelem získávání primární energie (kolik % elektřiny se vyrábí z ropy?) ale máte tu další důležitá využití - surovina pro chemický průmysl, zdroj benzínu a nafty atd. Když nepůjde nahradit alternativou, tak prostě zdraží a její energeticky ztrátová těžba se bude dotovat z jiných energií (jádro, OZE, cokoli dalšího). Termodynamika nebude nijak dotčena.

Juan
10. únor 2021, 14:56

1.Kdy nastal globální vrchol těžby konvenční ropy? V letech kolem 2007.

Od té doby paběrkujeme. Deep water driler a nekonvenční těžba z břidlic a písků funguje jen díky masivnímu zadlužování, subvencím a nulovým úrokům za nepřestavitelné devastace životního prostředí. Firmy krachují a si musí půjčovat už i na dividendy.

2. na to,kdy skončí těžba ropy si počkáme asi do roku 2030. Pak se uvidí,kdo měl pravdu.

3.P2G je slepá ulička. Fungovat to nebude.

4.a)Pro výrobu EE je ropa zanedbatelná.Slouží z 90% k výrobě paliv pro dopravu a topení. Pro petrochemii(hnojiva,léky,plasty atd.) je jí nutno méně než 10%.

b)cenu ropy na trhu určuje nabídka a poptávka, resp. burzovní spekulace. Pokud bude cena příliš vysoká, nikdo nekoupí, protože si to nebude moci dovolit.

A zapište si za uši tyto tři věty:

1. Faktor sklizně (EROI), měřený v místě použití jeho aplikace, určuje maximální produktivitu a tím i maximální úroveň prosperity.

2. Produktivita určuje maximum schopnosti společnosti rozvíjet civilizaci.

3. Množství dostupné energie určuje velikost populace, která prospívá této úrovni civilizace.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se