Ceny ropy dnes stoupají v reakci na signály, že Spojené státy a Čína by už brzy mohly urovnat obchodní spory. Podporují je také těžební škrty některých producentů a americké sankce na venezuelský export.

Cena severomořské ropy Brent k dodání v dubnu kolem 16:30 stoupla o 1,36 procenta na 61,67 dolaru za barel, zatímco americká lehká ropa WTI zdražila o 1,28 procenta na 54,48 dolaru za barel.

Trh čerpá podporu ze čtvrtečního komentáře prezidenta USA Donalda Trumpa na twitteru, že se brzy setká se svým čínským protějškem, aby dořešili obchodní konflikt.

Trump však později varoval, že pokud se dohoda rýsovat nebude, jednání odloží. Podle dnešního vyjádření čínské obchodní delegace při posledním kole rozhovorů se Spojenými státy byl zaznamenán významný pokrok.

Dnes zveřejněná data o lednovém snížení aktivity čínských závodů, které je největší za téměř tři roky, posílilo obavy, že zpomalování druhé největší ekonomiky na světě se prohlubuje a bude mít dopad na poptávku po pohonných hmotách.

Analytici předpokládají, že trh ropy bude letos díky snížení produkce ropy v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) vyváženější. Podle ankety agentury Reuters kartel v lednu těžil 30,98 milionu barelů denně, o 890.000 b/d méně než v prosinci.

Od počátku týdne ceny ropy podporuje také uvalení amerických sankcí na venezuelský vývoz, kvůli nimž by země měla přijít o příjmy z dodávek asi 500.000 barelů ropy denně do USA.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent duben 61,67 60,84
New York – NYMEX WTI březen 54,48 53,79
Štítky: ropaUSAčína

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *