Organizace zemí vyvážejících ropu zřejmě prodlouží současnou dohodu o omezení těžby až do konce příštího roku. Agentuře Reuters to řekl zdroj z kartelu. O případném prodloužení dohody by se mělo jednat 30. listopadu ve Vídni.

Členové OPEC se koncem loňského listopadu dohodli, že od začátku letošního roku sníží těžbu o zhruba 1,2 milionu barelů denně, aby omezili dodávky na trh a podpořili cenu suroviny.

K dohodě o snížení produkce se připojilo i deset významných těžařských zemí mimo OPEC, včetně Ruska, které slíbily snížení o dalších zhruba 600.000 barelů denně. Dohoda o omezení těžby byla původně sjednána na šest měsíců, v květnu však byla o devět měsíců prodloužena do března 2018.

Členové kartelu chtějí prodloužit platnost dohody, přestože hrozí další výpadky dodávek ropy na trhu. Těžba ve Venezuele by příští rok měla klesnout o 240.000 barelů denně kvůli americkým sankcím a nedostatečným investicím do infrastruktury.

shale oil rig břidlicová ropa
Ilustrační foto

Problémy s těžbou mají i Nigérie a Libye, které jsou členy OPEC, avšak dohoda o snížení těžby se na ně nevztahuje.

Zdroj dodal, že Saúdská Arábie a další členové OPEC zřejmě nebudou chtít příští rok zvýšit těžbu, aby vykompenzovaly tento pokles, protože se i nadále chtějí zaměřit na snížení zásob ropy v průmyslových zemí, které jsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, na jejich pětiletý průměr.

Členové OPEC také chtějí, aby cena ropy příští rok činila nejméně 60 dolarů za barel a obávají se, že jakmile platnost dohody skončí, těžaři opět zvýší dodávky a cena ropy klesne.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *