Ceny ropy dnes výrazně klesají, hlavním důvodem jsou podle analytiků horší vyhlídky světové ekonomiky a také zpráva o překvapivém růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent vykazovala krátce po 17:00 SELČ pokles o 2,6 procenta na 70,60 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela dokonce 3,4 procenta na 64,78 dolaru za barel.

Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) dnes oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden zvýšily o 6,8 milionu barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali pokles o 2,5 milionu barelů.

Investoři mají navíc obavy o vývoj světové ekonomiky kvůli eskalaci obchodních sporů mezi Spojenými státy a jejich hlavními obchodními partnery. Zpomalení hospodářského růstu by mohlo podkopat poptávku po energii. Kartel OPEC již v pondělí přikročil ke snížení odhadu růstu celosvětové poptávky po ropě na příští rok.

Investoři ale sledují také vliv amerických sankcí vůči Teheránu, které by podle analytiků mohly snížit dodávky íránské ropy na světový trh až o milion barelů denně. Podle výzkumné společnosti BMI Research bude pro trh s ropou kvůli přetrvávající nejistotě ohledně dopadů sankcí a vývoje obchodních sporů obtížně hledat směr.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent říjen 70,60 72,46
New York – NYMEX WTI září 64,78 67,04

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *