Domů
Ropa
Nejistý výhled globální ekonomiky a růst zásob v USA tlačí ceny ropy dolů

Nejistý výhled globální ekonomiky a růst zásob v USA tlačí ceny ropy dolů

Ceny ropy dnes výrazně klesají, hlavním důvodem jsou podle analytiků horší vyhlídky světové ekonomiky a také zpráva o překvapivém růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent vykazovala krátce po 17:00 SELČ pokles o 2,6 procenta na 70,60 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela dokonce 3,4 procenta na 64,78 dolaru za barel.

Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) dnes oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden zvýšily o 6,8 milionu barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali pokles o 2,5 milionu barelů.

Investoři mají navíc obavy o vývoj světové ekonomiky kvůli eskalaci obchodních sporů mezi Spojenými státy a jejich hlavními obchodními partnery. Zpomalení hospodářského růstu by mohlo podkopat poptávku po energii. Kartel OPEC již v pondělí přikročil ke snížení odhadu růstu celosvětové poptávky po ropě na příští rok.

Investoři ale sledují také vliv amerických sankcí vůči Teheránu, které by podle analytiků mohly snížit dodávky íránské ropy na světový trh až o milion barelů denně. Podle výzkumné společnosti BMI Research bude pro trh s ropou kvůli přetrvávající nejistotě ohledně dopadů sankcí a vývoje obchodních sporů obtížně hledat směr.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

říjen

70,60

72,46

New York – NYMEX

WTI

září

64,78

67,04

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.