Domů
Ropa
Zákaz pojišťovat tankery může způsobit Rusku větší potíže než samotný zákaz dovozu ropy do EU
Zdroj: Evropský parlament

Zákaz pojišťovat tankery může způsobit Rusku větší potíže než samotný zákaz dovozu ropy do EU

Ropa
23 komentářů
10. červen 2022, 06:07
Daniel Grecman
EU v rámci svého 6. sankčního balíčku zakázala evropským společnostem poskytovat pojištění pro tankery s ropou směřující z Ruska do třetích zemí, čímž se připojila k obdobnému zákazu ze strany Spojeného království. Zákaz pojištění může mít dle některých analytiků větší ekonomický dopad pro Rusko než samotný zákaz dovozu ropy do EU, jak informuje portál Oilprice. 

EU představila počátkem června již 6. sankční balíček vůči Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Součástí tohoto balíčku je zákaz dovozu ropy do EU. Přestože existují výjimky, kdy lze v případě několika členských států EU ropu importovat, má poklesnout dovoz ruské ropy do konce letošního roku až o 92 %.

Při samotném představení sankčního balíčku sice zákaz evropským společnostem poskytovat pojištění pro tankery s ruskou ropou zmíněn nebyl, dle analytiků je nicméně velmi důležitý. Zákaz poskytovat pojištění platí pro nové (neuzavřené) smlouvy okamžitě. Stávající smlouvy mají být vypověděny do 6 měsíců, jak informuje agentura Reuters.

Tankery nemají bez pojištění povolen vstup do většiny velkých přístavů, a to kvůli riziku úniku ropy a případných soudních sporů vzhledem k odpovědnosti za škodu. Zákaz pojištění má postihnout především tankery plující severní mořskou cestou, vzhledem k větším rizikům pro tankery.

Rusko opáčilo, že pro tankery, kterým bude odmítnuto pojištění, bude poskytovat samo státní garance. Pro některé odběratele, jak uvádí server Oilprice, to však stačit nemusí. Některé přístavy nevpouští tankery do přístavu v případě, kdy nemají plné pojistné krytí, včetně pojištění od společnosti International Group of P&I Clubs sídlící ve Spojeném království. Ta spravuje přes 95 % trhu v dané oblasti a sdružuje pojistitele z USA, Evropy a Spojeného království.

„Najít plavidla a sjednat pro ně pojištění mimo trhy EU a Spojeného království by mohlo být velmi náročné,“ hodnotí situaci zástupci společnosti Poten & Partners.

Zákaz dovozu ruské ropy do EU a zákaz pojištění tankerů směřujících z Ruska do třetích zemí pravděpodobně povede k dalšímu odebrání barelů z ropného trhu, což bude držet v krátkodobém až střednědobém horizontu cenu ropy na vyšších cenových hladinách.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
5:59: Přemrštěné marže, embarga, ropná diplomacie. Co je za cenami na pumpách
18. srpen 2022, 04:59
Změny v dodávkách ropy do Česka: odpadl Kazachstán, náhradním zdrojem je Saúdská Arábie
16. srpen 2022, 04:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Maly Jarda
10. červen 2022, 06:34

Konečné vítězství už je blízko

Rejpal
10. červen 2022, 22:42

Ano přesně jste to vystihl.

Karel Navratil
10. červen 2022, 08:11

Nepojištěné tankery nebudou vozit obilí pro svět, který na ně čeká.... Naše válka je v hraná, ať žije Ukrajina....

Lukáš
10. červen 2022, 08:59

Este som nevidel tanker, ktory by bol niekedy viezol obilie :D

Potreba nieco komentovat a inteligencia opice...

Láďa
10. červen 2022, 09:23

Ale myslí jim to politicky a vo tom to je. Ten zákaz je dobrý tah a jistě je dále posílí.

Vladimír Šťastný
10. červen 2022, 10:05

Myslím, že na světě se vždycky najde někdo, kdo je pojistí, a rád. A I kdyby ne, pak to může znamenat jen jediné. Méně ropy na trhu a tudíž vyšší ceny. Pro naše nechutně nízké ceny benzínu a nafty určitě ten nejlepší impulz.

Jaromír Husařík
12. červen 2022, 17:00

Asi jste clanek nepochopil a ne o cetl jen nadpis. Bez pojisteni je nepusti do pristavu a nepomuze ani pojisteni od kohokoli, tim mene nejaka ruska garance. Ruska garance nema cenu ani zlamane gresle, kdyz vsichni vidi ruskou ochotu cokoli dodrzovat.

Vladimír Šťastný
12. červen 2022, 19:12

Jaromír Husařík

Vy jste zase nepochopil, co jsem napsal já. Pokud by se to s tím pojištěním všechno povedlo, bude to znamenat jediné: méně ropy na trhu. Připravte si peněženku.

Peter Zachara
10. červen 2022, 12:00

Lado, si prikladom cloveka, co vie naratat do troch. Ale, nie je to malo?

Láďa
10. červen 2022, 12:57

Peter jedna a jedna dohromady dám. Že umíš do víc fakt není vidět. Cokoliv co pomůže umravnit Rusa a omezí jeho schopnost nás vydírat je vítáno.

Peter Zachara
10. červen 2022, 17:31

ladinku, ze ti smrt po osem rokov na vychode nevadi, este z teba nerobi humanistu.

Karel Navratil
10. červen 2022, 11:59

Milý Lukáš, osprchuj sa aj 3 razi, aby ti svitlo :-)

Lukáš
10. červen 2022, 12:30

V hlave vsetko v poriadku?

Láďa
10. červen 2022, 18:53

Zachara. Co takhle dodat nějaká fakta. Že to říká Rus to fakt nestačí. Mimochodem zkus si sehnat čerstvé noty od včerejška už nejde o 8 let smrti ale o rozšíření území. Ono mimochodem když mělo dojít k ověření toho co píšeš tak hádej kdo nepovolil vyšetřování. Chápu že jsi v obtížné situaci a občas nestíháš držet krok. Ono sledovat ty rychlé kotrmelce není snadné.

Peter Zachara
10. červen 2022, 19:31

to mi pise ten, co od nervov nevie trafit spravne tlacitko.

Peter Zachara
10. červen 2022, 19:34

Takze 14 000 mrtvych je rusky blabol sireny mienkotvornymi mediami. Ani Nemcom nevadili deportacie Zidov do plynu. Tiez sa povazovali za humanistov. Potomkovia Getheho.

Láďa
10. červen 2022, 20:33

Na závěr. Pokud by povolili nezávislé vyšetření pak ano. Jenomže tak jako na ukradených územích Ukrajiny i v Sýrii ho nepovolili. Tak že když mohou mít mezinárodně potvrzené důkazy o tom co tvrdí odmítají. Jestli jim chceš věřit je to tvoje věc. Události ale ukazují že nemají problém říkat každý den něco jiného a cítit se dotčeni že jim soudní lidé již nevěří. Z toho důvodu si myslím že při jejich krajní neserióznosti čím méně jsme na dovozu od nich závislí tím lépe. Tedy mimo dovozu matrjošek a balalajek. Tam to tolik nevadí.

Peter Zachara
11. červen 2022, 02:30

nejaku rozpravocku o diablovi nepridas? Budes doveryhodnejsi. Male deti sa ti nebudu smiat.

Láďa
11. červen 2022, 10:32

Fakta, argument nebo vysvětlení nebude? Ano bylo dětinské myslet si že se na to vzmůžeš.

Peter Zachara
11. červen 2022, 14:11

Ladinku, media nas osem rokov krmili o tisicoch mrtvych a ty hras pribrzdeneho? Ak nevies googlit, nechval sa tym.

Jaromír Husařík
12. červen 2022, 17:08

Je to rusky blabol a lez. Putin nejdrive vyvola prostrednictvim vlastnich armadnich diversantu chaos a pak prostrednictvim "dovolenkaru" zautoci na Ukrajinske uzemi i armadu a pak Ukrajinu obvini z toho, ze se brani. Krome toho, proc by nam meli vadit smrt rusaku, kdyz nevadi samotnym rusum? Krome toho, je jiste, ze do toho poctu Kreml pocita i Ukrajince. Dalsi duvod pro jim neverit je ten, ze vsemi prostredky Kreml brani jakemukoli overeni.

Richard Vacek
12. červen 2022, 17:18

Je vidět, že sankce zabírají. Dokonce tak, že cena benzínu v Rusku klesla pod 20 Kč/litr. Jestli to takhle půjde dál, tak dostihnou i Bělorusko s jeho 16 Kč/l. Alespoň to tvrdí globalpetrolprices.

hellokitty
13. červen 2022, 09:22

a podla Vladovho vyjadrenia im dokonca klesla aj nezamestnanost na 0%, same vyhody

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se