EU zveřejnila 6. sankční balíček vůči Rusku
EU představila v pátek 3. června šestý sankční balíček vůči Rusku kvůli jeho agresi na Ukrajině. Nová omezení by měla v podstatě vést k zastavení převážné většiny toku ropy z Ruska do Evropské unie. Prohlášení vrchních představitelů EU nezmiňovalo dříve diskutovaný zákaz pojištění přepravy, resp. zákaz pojištění plavidel (např. tankerů). To mnohdy poskytují evropské společnosti.
V pátek byly představeny detaily ohledně 6. sankčního balíčku vůči Rusku. Jeho součástí je plán na zastavení importu ruské ropy do 6 měsíců, v případě dalších rafinovaných produktů do 8 měsíců.
Balíček obsahuje rovněž „dočasné“ výjimky. Ty si vyjednalo například Bulharsko nebo Chorvatsko pro dovoz vakuového plynového oleje a ropy po moři. Další výjimky jsou v platnosti pro státy závislé na potrubních dodávkách ropy bez proveditelné možnosti zajistit si alternativní dodávky. Doba, po kterou budou tyto výjimky platit, nebyla specifikována.
V pátek nebyl zmíněn dříve diskutovaný zákaz pro evropské společnosti poskytovat pojištění a finanční služby pro ruské plavidla/tankery. Ten dříve v týdnu zmínila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Takový zákaz by dle odborníku dále zkomplikoval ruský obchod s ropou a ropnými deriváty, jelikož by jej prodražil.
Spolu s opatřeními, která samostatně zavádí Německo a Polsko, by mělo dojít k poklesu dovozu ruské ropy do konce letošního roku o 92 %, jak uvedlo francouzské předsednictví Rady EU. Opatření mají pochopitelně dopad na cenu ropy, a to i celosvětově.
Odhad Platts zní, že nejnovější opatření zasáhnou import cca 1,9 milionů barelů ropy za den (bpd) do konce letošního roku, přičemž do Maďarska, Slovenska a České republiky bude proudit skrze ropovody okolo 300 tis. bpd. Do konce roku má z Ruska rovněž přestat denně proudit do EU 1,2 milionů barelů s ropnými deriváty.
Mezi další opatření v 6. balíčku patří zákaz poskytování služeb pro ruský ropný sektor a odpojení dalších tří ruských bank od finančního systému SWIFT, včetně Sberbank.
Cenám ropy by mohlo do určité míry pomoct podstatnější navýšení produkce ze strany kartelu OPEC, o kterém se spekuluje. Zda jsou státy OPEC skutečně schopny navýšit produkci na před-covidové úrovně však zůstává otázkou. Za svými povolenými kvótami produkce zaostávají.
Mohlo by vás zajímat:
Ano, zakazat vysielanie RTR planeta a Rossija24 to je krasny priklad cenzury ... jaj vlastne to nie je cenzura, to je len sankcia, to aby ludi a nevideli druhu stranu mince,ze? Tzn vlastne cenzura!!!
Saudska arabia vedie agresivny vojensky konflit voci susednej krajine, kde zomieraju tisice nevinnych.
Ocakavam rovnaky postup a embargo na dovoz ropy zo Saudskej arabie.
Titulek v tisku.... USA dovolila Venezuele prodej ropy do Evropy.... Neskutečné, jak je možné, že celý svět pokorně poslouchá kdo co může a nikdo ze státníků se proti této aroganci nepostaví....
tak to jim to tedy nandali, Rus začne prodávat do Indie a Číny za vyšší cenu než by musel a EU ztratí konkurenceschopnost v dalších odvětvích, emise budou dobrý pokud zkolabuje průmysl
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se