Domů
Evropská Unie
EU zveřejnila 6. sankční balíček vůči Rusku
Zdroj: Evropský parlament

EU zveřejnila 6. sankční balíček vůči Rusku

EU představila v pátek 3. června šestý sankční balíček vůči Rusku kvůli jeho agresi na Ukrajině. Nová omezení by měla v podstatě vést k zastavení převážné většiny toku ropy z Ruska do Evropské unie. Prohlášení vrchních představitelů EU nezmiňovalo dříve diskutovaný zákaz pojištění přepravy, resp. zákaz pojištění plavidel (např. tankerů). To mnohdy poskytují evropské společnosti.

V pátek byly představeny detaily ohledně 6. sankčního balíčku vůči Rusku. Jeho součástí je plán na zastavení importu ruské ropy do 6 měsíců, v případě dalších rafinovaných produktů do 8 měsíců.

Balíček obsahuje rovněž „dočasné“ výjimky. Ty si vyjednalo například Bulharsko nebo Chorvatsko pro dovoz vakuového plynového oleje a ropy po moři. Další výjimky jsou v platnosti pro státy závislé na potrubních dodávkách ropy bez proveditelné možnosti zajistit si alternativní dodávky. Doba, po kterou budou tyto výjimky platit, nebyla specifikována.

V pátek nebyl zmíněn dříve diskutovaný zákaz pro evropské společnosti poskytovat pojištění a finanční služby pro ruské plavidla/tankery. Ten dříve v týdnu zmínila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Takový zákaz by dle odborníku dále zkomplikoval ruský obchod s ropou a ropnými deriváty, jelikož by jej prodražil.

Spolu s opatřeními, která samostatně zavádí Německo a Polsko, by mělo dojít k poklesu dovozu ruské ropy do konce letošního roku o 92 %, jak uvedlo francouzské předsednictví Rady EU. Opatření mají pochopitelně dopad na cenu ropy, a to i celosvětově.

Odhad Platts zní, že nejnovější opatření zasáhnou import cca 1,9 milionů barelů ropy za den (bpd) do konce letošního roku, přičemž do Maďarska, Slovenska a České republiky bude proudit skrze ropovody okolo 300 tis. bpd. Do konce roku má z Ruska rovněž přestat denně proudit do EU 1,2 milionů barelů s ropnými deriváty.

Mezi další opatření v 6. balíčku patří zákaz poskytování služeb pro ruský ropný sektor a odpojení dalších tří ruských bank od finančního systému SWIFT, včetně Sberbank.

Cenám ropy by mohlo do určité míry pomoct podstatnější navýšení produkce ze strany kartelu OPEC, o kterém se spekuluje. Zda jsou státy OPEC skutečně schopny navýšit produkci na před-covidové úrovně však zůstává otázkou. Za svými povolenými kvótami produkce zaostávají.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
České firmy už neberou Green Deal jako zelené šílenství, ale hlavně jako příležitost pro celou zemi
26. září 2022, 14:40
Když přesvědčím o Green Dealu Čechy, tak pak i ostatní, řekl v Praze Timmermans
26. září 2022, 11:48
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Medvedzig
6. červen 2022, 13:06

Ano, zakazat vysielanie RTR planeta a Rossija24 to je krasny priklad cenzury ... jaj vlastne to nie je cenzura, to je len sankcia, to aby ludi a nevideli druhu stranu mince,ze? Tzn vlastne cenzura!!!

Michal K.
6. červen 2022, 13:38

Saudska arabia vedie agresivny vojensky konflit voci susednej krajine, kde zomieraju tisice nevinnych.

Ocakavam rovnaky postup a embargo na dovoz ropy zo Saudskej arabie.

Karel Navratil
6. červen 2022, 14:58

Titulek v tisku.... USA dovolila Venezuele prodej ropy do Evropy.... Neskutečné, jak je možné, že celý svět pokorně poslouchá kdo co může a nikdo ze státníků se proti této aroganci nepostaví....

Baton David
6. červen 2022, 15:05

tak to jim to tedy nandali, Rus začne prodávat do Indie a Číny za vyšší cenu než by musel a EU ztratí konkurenceschopnost v dalších odvětvích, emise budou dobrý pokud zkolabuje průmysl

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se