Domů
Ropa
Zadržený íránský supertanker byl plně naložen barely s ropou
Ropný tanker v Bosporu
Zdroj: Teo Romera / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Zadržený íránský supertanker byl plně naložen barely s ropou

Ropa
4 komentáře
11. červenec 2019, 07:01
Daniel Grecman

Vláda Gibraltaru potvrdila, že zadržený íránsky supertanker, údajně na cestě do Sýrie, byl plně naložen. Náklad tankeru se tak, podle informací agentury Reuters, pohyboval okolo 2 milionů barelů ropy. USA a Írán se vzájemně obviňují z pirátství.

„Výsledky testů přesvědčivě dokazují a potvrzují informaci z minulého týdne od vlády Gibraltaru a dementují informace některých komentátorů mimo jurisdikci o tom, že nákladem nebyla ropa,“ uvedl mluvčí vlády Gibraltaru.

Tanker Grace 1 plující pod vlajkou Panamy byl minulý čtvrtek zadržen britským námořnictvem, jelikož panovalo podezření, že převáží íránskou ropu, na kterou jsou USA uvaleny sankce, do Sýrie, na kterou jsou uvaleny sankce ze strany EU. Írán popřel, že tanker byl na cestě do Sýrie. Podnět k zadržení lodi padl údajně od USA s podezřením na „akt pirátství“.

Írán v pondělí uvedl, že není povinen dodržovat sankce EU. „Írán není ani členem EU ani nepodléhá žádnému evropskému ropnému embargu. Naposledy, co jsem si kontroloval, EU bylo proti extrateritorialitě. Nezákonné zadržení tankeru s íránskou ropou britským námořnictvem jménem #B Týmu je pirátství, čisté a jasné,“ uvedl íránský ministr Mohammad Javad Zarif ve svém tweetu. #B Týmem odkazuje na administrativu amerického prezidenta Trumpa.

Navzdory aktuálním problémům Írán nepřestává doufat ve zvýšení ropného exportu, přestože export klesl pod hladinu 300 tis. barelů za den, což je níže, než Írán očekával v době, kdy byly sankce uvedeny v platnost.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Loudil
11. červenec 2019, 09:26

Je zajímavé, že Britové takto dodržují svůj podpis pod dohodou s Iránem z roku 2015. Pokud by plul do Sýrie skutečně, tak ho mohli zadržet těsně před syrskými teritoriálními vodami, ještě ve vodách mezinárodních. Také je zajímavé, že tanker plul pod panamskou vlajkou a tedy Panama musela vědět , co a kde se do tankeru nakládá a kam se to veze. USA by tedy měly udělit sankce i na Panamu.

Vladimir
12. červenec 2019, 08:39

Evidetne ten bridlicovy boom neni tak skvely kdyz SSA musi loupit ropu na mori. Dokud jim Islamsky stat ze syrie lifroval barel za 10 usd to bylo usakum hej, ted hold se musi odkopat chte nechte

David
17. červenec 2019, 06:33

Tanker se nenakládá, ale tankuje. Nemohl být naložen barely neboť nejde o fyzický obal, ale jednotku množství.

viki
21. červenec 2019, 09:38

Titulek dával dohromady nějaký oligofrenní publicista. Co se kolikrát člověk na internetu dočte je opravdu dílo! Dobře jste to okomentoval!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se