Zadržený íránský supertanker byl plně naložen barely s ropou

11. červenec 2019, 07:01
DomůRopaZadržený íránský supertanker byl plně naložen barely s ropou

Vláda Gibraltaru potvrdila, že zadržený íránsky supertanker, údajně na cestě do Sýrie, byl plně naložen. Náklad tankeru se tak, podle informací agentury Reuters, pohyboval okolo 2 milionů barelů ropy. USA a Írán se vzájemně obviňují z pirátství.

„Výsledky testů přesvědčivě dokazují a potvrzují informaci z minulého týdne od vlády Gibraltaru a dementují informace některých komentátorů mimo jurisdikci o tom, že nákladem nebyla ropa,“ uvedl mluvčí vlády Gibraltaru.

Tanker Grace 1 plující pod vlajkou Panamy byl minulý čtvrtek zadržen britským námořnictvem, jelikož panovalo podezření, že převáží íránskou ropu, na kterou jsou USA uvaleny sankce, do Sýrie, na kterou jsou uvaleny sankce ze strany EU. Írán popřel, že tanker byl na cestě do Sýrie. Podnět k zadržení lodi padl údajně od USA s podezřením na „akt pirátství“.

Írán v pondělí uvedl, že není povinen dodržovat sankce EU. „Írán není ani členem EU ani nepodléhá žádnému evropskému ropnému embargu. Naposledy, co jsem si kontroloval, EU bylo proti extrateritorialitě. Nezákonné zadržení tankeru s íránskou ropou britským námořnictvem jménem #B Týmu je pirátství, čisté a jasné,“ uvedl íránský ministr Mohammad Javad Zarif ve svém tweetu. #B Týmem odkazuje na administrativu amerického prezidenta Trumpa.

Navzdory aktuálním problémům Írán nepřestává doufat ve zvýšení ropného exportu, přestože export klesl pod hladinu 300 tis. barelů za den, což je níže, než Írán očekával v době, kdy byly sankce uvedeny v platnost.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...