Domů
Rychlé zprávy
Čína bude studovat podloží pro výstavbu hlubinného úložiště pro jaderný odpad
Zdroj: Archiv EDU

Čína bude studovat podloží pro výstavbu hlubinného úložiště pro jaderný odpad

Čínská provincie Gān-sù (Gansu) bude hostit podzemní laboratoř Běi-shān. V hloubce 560 metrů pod povrchem bude probíhat studium a charakterizace podloží pro účely ukládání vysoce radioaktivních odpadů.

Dlouhodobé hlubinné skladování radioaktivních odpadů vyžaduje důkladné studium podloží. Tato úložiště mohou vznikat pouze na stabilních podložích s jasně definovanými podzemními vodami a puklinami. Těmi totiž může probíhat transport radionuklidů v případě porušení všech inženýrských bariér.

Analýzy poté vždy počítají s rozšířením radionuklidů do okolí prostřednictvím spodních vod. Právě z těchto důvodů je charakterizace a vhodný výběr lokality tím nejdůležitějším aspektem. Do hodnocení lokality v České Republice vstupuje celá řada parametrů, jejichž význam můžete nalézt v dokumentu Státního úřadu radioaktivních odpadů (SÚRAO).

Za účelem hlubinného skladování vysoce radioaktivních odpadů v Číně vznikne také v hloubce 560 metrů v granitovém podloží pouště Gobi hlubinná laboratoř  Běi-shān (Beishan). Projekt výstavby laboratoře patří mezi stovku nejvýznamnějších vědeckých projektů třináctého čínského plánu pro roky 2016 a 2020. V roce 2019 získal projekt povolení od pekingského institutu geologie.

Veškerá povrchová zařízení budou rozmístěna na ploše přibližně 247 hektarů, přičemž budovy a laboratoře zaberou přibližně 2,43 hektaru. Hlubinné úložiště bude tvořeno přibližně 13,4 km tunelů s celkovým objemem 514 200 metrů krychlových.

Předpokládané náklady na 7letou výstavbu komplexu jsou asi 420 milionů dolarů. Nadcházející provoz je naplánovaný na minimálně 50 let. Pokud půjde výzkum a analýza podloží podle plánu, mělo by hlubinné úložiště vzniknout poblíž této laboratoře do roku 2050.

Hlubinné úložiště Běi-shān se skládá ze spirálovité rampy a tří vertikálních tunelů a horizontálních galerií Zdroj: CAEA

Slavnostní ceremonie začátku výstavby proběhla 17. června a zúčastnily se jí zástupci z čínské autority pro atomovou energii (CAEA), ministerstva ekologie a životního prostředí, provincie Gansu a dalších.

Půjde o největší světovou podzemní laboratoř s nejpokročilejšími funkcemi i zastoupením. Díky tomuto zařízení získáme důležitou vědecko-výzkumnou základnu pro výstavbu hlubinného geologického úložiště, které pojme vysoce radioaktivní odpady. Zároveň nám komplex umožní urychlit proces bezpečného ukládání odpadů a zajistí jak ochranu lidského zdraví, tak udržitelný rozvoj jaderného průmyslu,“ sdělil zástupce CAEA.

Jaderná energetika v Číně

Ukládání radioaktivních materiálů a použitého jaderného paliva je pro Čínu klíčové. Podle plánů čtrnácté pětiletky plánuje Čína v nejbližších letech snížit emise oxidu uhličitého optimalizací struktury spotřeby energie a zvýšením podílu nefosilní energie na přibližně 20 %.

Tyto ambice chce splnit s pomocí jaderných elektráren, které se nyní podílí přibližně 5 % na veškeré vyrobené energii v Číně. Se svými 49 provozovanými reaktory se Čína nachází světově na 3. místě za USA a Francií. Dalších 16 jaderných reaktorů je nyní v Číně ve výstavbě.

Průmyslové ukládání nízko a středně aktivního odpadu je v Číně zajištěno ve třech lokalitách:

 • Poblíž Yù-mén (pinyin: Yumen), severozápadně od provincie Gansu.
 • Sklad Beilong v provincii Guǎng-dōng (pinyin: Gunagdong).
 • Zařízení Feifengshan v provincii Sìchuānhuà (pynyin: Sichuan).
 • Komentáře

  (1)

  Jaroslav

  1. červenec 2021, 12:39

  ono by bylo lepší studovat, jak ten jaderný odpad využít

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.