Domů
Elektřina
Evropské konsorcium dokončilo první magnet pro ITER
Zdroj: ITER

Evropské konsorcium dokončilo první magnet pro ITER

První z celkem 18 toroidních cívek pro fúzní reaktor ITER byla vyrobena v Evropě. Obrovské supravodivé magnety budou vytvářet magnetickou klec, která bude mít za úkol udržovat plazma vzniklé uvnitř reaktoru.

Toroidní cívka je 14 metrů široká, 9 metrů vysoká a váží 110 tun. Polovina ze všech 18 cívek spolu s jednou náhradní (celkem 10) bude vyrobena v Evropě a o výrobu zbylých 9 kusů se postarají specialisté v Japonsku. Evropská výroba je výsledkem spolupráce domácí „ITERovské“ společnosti Fusion for Energy (F4E) se společnostmi ASG Superconductors, Iberdrola Ingeniería y Construcción, Elytt Energy, CNIM, SIMIC a konsorciem ICAS. Do jejich výroby je zapojeno přes 600 lidí z 26 společností.

Nejpokročilejší magnet v historii byl vyroben pro fúzní reaktor ITER; Zdroj: F4E

Konstrukce cívky je spojena s uzavřením mnoha dalších kontraktů, které mimo jiné zahrnují i výrobu 20 kilometrů vodičů od Italského konsorcia pro supravodivost, zastřešujícího firmy ENEA, Criotec Impianti Srl, TRATOS Cavi SpA. a Antonio della Corte. Společnosti Antonio della Corte. ASG, Iberdrola Ingeniería y Construcción a Elytt společně pracují na výrobě magnetu s vinutím o délce 750 metrů k vytvoření dvojité spirály, nazvané „dvojitá palačinka“ (double pancake), s přesností na zlomky milimetrů v italském zařízení firmy ASG, La Spezia. Jádro každé toroidní cívky obsahuje 7 „palačinek“, které jsou poskládány na sebe, elektricky propojeny a společně impregnovány.

Pokud Evropa chce být průkopníkem, tak může

SIMIC a CNIM vyrobily radiální pláty pro „ITERovské“ magnety vyrobené v Evropě. Tyto plechy z nerezové oceli ve tvaru písmene „D“ obklopují izolovaný vodič umístěný ve spirálových drážkách, který je poté překryt krycími pláty.

Kompletní magnet bude přepraven do SIMIC pro testování, po kterém dojde k jeho vložení do pouzdra, svaření, impregnaci pryskyřicí a nakonec bude opracován před odesláním na stavbu fúzního reaktoru ITER ve francouzském středisku jaderného výzkumu Cardashe.

F4E v roce 2008 podepsala kontrakt v hodnotě 5 miliard euro (132,4 miliard korun) s evropskými společnostmi a organizacemi z oblasti výzkumu a vývoje. Alessandro Bonito-Oliva, ředitel magnetové divize v F4E, uvedl, že úspěch demonstroval „vynikající spolupráci“ mezi organizací a jejími partnery.

Fotografie z pokračující výstavby fúzního reaktoru ITER ve Francii (duben 2017); Zdroj: F4E

„Toto je výsledek dobré spolupráce mezi různými účastníky tohoto unikátního projektu a jasný důkaz, že když Evropa chce být průkopníkem, tak Evropa může!“ uvedl Alessandro.

Projekt ITER (zkratka pro Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor) je největším mezinárodním projektem na výstavbu fúzního zařízení typu tokamak s výkonem 500 MW, který si klade za cíl potvrdit proveditelnost jaderné fúze ve velkém měřítku, jako bezemisního zdroje energie. Téměř polovinu celého rozpočtu pro jeho výstavbu financuje Evropská unie, zatímco dalších 6 států (Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a USA) se společně podílí na pokrytí zbylých nákladů.

Přípravné stavební práce započaly v lednu 2007. Beton pro první budovy byl zalit v prosinci 2013. Podle stavebního harmonogramu, jenž byl aktualizován v loňském roce, by první plazmový oblouk uvnitř tokamaku měl vzniknout v roce 2025 a k první experimentální fúzi deuteria a tritia dojde v roce 2035.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.