Domů
Rychlé zprávy
FORATOM: Jaderné energii není věnována dostatečná pozornost
Jaderná elektrárna Heysham 2, Zdroj: EDF Energy

FORATOM: Jaderné energii není věnována dostatečná pozornost

Asociace evropského jaderného průmyslu FORATOM uvítala vznik “nízkouhlíkové“ kategorie vodíku, její použití by však dle ní nemělo být omezené na krátkodobé a střednědobé období. Asociace je zároveň toho názoru, že Evropská komise věnuje nedostatečnou pozornost nízkouhlíkovým, nefosilním zdrojům, například právě jaderné energetice.

Aby Evropa dosáhla svého cíle stát do roku 2050 uhlíkově neutrální, musí dojít k transformaci energetického sektoru. Cílem současných strategií EU v oblastech integrace energetické soustavy a vodíku je připravit půdu pro účinnější a vzájemně propojenou energetiku.

„Jaderná energie je velmi všestranná a osvědčená technologie poskytující nízkouhlíkovou elektřinu, kterou lze použít pro výrobu čistého vodíku nebo tepla pro průmyslové použití nebo dálkové vytápění. … Vzhledem k obrovským výzvám, kterým bude Evropa během následujících 30 let čelit, je nezbytné, aby se zákonodárci nezaměřovali pouze na variabilní obnovitelné zdroje. Transformace našeho energetického systému si vyžádá všechna naše nízkouhlíková řešení, která jsou k dispozici. A politika EU toto musí odrážet.“ – Yves Desbazeille, generální ředitel FORATOM.

Elektrifikace by podle FORATOMu měla být hlavní hnací silou pro budoucí integrovaný energetický systém. Dekarbonizovaný systém může ostatním odvětví pomoci k dosažení jejich cílů snižování emisí skleníkových plynů. Pro některá odvětví ale elektrifikace nebude stačit a vodík může být ideálním řešením – za předpokladu že bude k dispozici a bude cenově dostupný.

„Vodík s nízkou uhlíkovou stopou je důležitým řešením pro obtížně dekarbonizovatelná odvětví, jako je průmysl a doprava. Tyto sektory ale budou závislé na velkém kontinuálním množství dostupného vodíku. Proto je nezbytné, aby strategie EU uznaly všechny zdroje nízkouhlíkového vodíku, včetně těch jaderných.“ – Yves Desbazeille

Kontinuální provoz elektrolyzérů

Aby bylo možné vyrábět cenově dostupný vodík, je podle FORATOMu zapotřebí, aby elektrolyzéry byly kontinuálně provozovány na nízkouhlíkovou elektřinu. Díky využití jak jaderných, tak i intermitentních obnovitelných zdrojů pro výrobu nízkouhlíkového vodíku by vznikl tzv. pseudo-baseloadový elektrolyzér, který by vedl ke snížení výrobních nákladů.

Zdroj úvodního obrázku: EDF ENERGY

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
St
14. červenec 2020, 11:55

Tak toto se některým líbit nebude, ale je to tak. Bez atomu se prostě do budoucna neobejdeme. Pokud chceme být uhlíkově neutrální, tak se momentálně bez toho "zlého" atomu neobejdeme.

Josef
14. červenec 2020, 13:08

Pokud by se povedlo prosadit tuto energetickou koncepci , pak v roce 2050 bude EU v roce 2050 pařit sice do světového nadprůměru, ale někam pod hospodářskou úroveň Turecka. Takový vývoj opravdu nemůžeme potřebovat ani my ani další státy, takže EU se rozpadne, proto nemá smysl ani uvažovat o této energetické koncepci.

St
14. červenec 2020, 17:05

Tak nějak. Naši mocipáni by se měli uvědomit odkud jsou peníze, kdo resp. co drží evropskou ekonomiku nad vodou. Osobně doufám, že se EU nerozpadne, že nakonec převládne rozum nad fanatickou ideologií.

energetik
14. červenec 2020, 19:10

Já bych ji věnoval větší pozornost, ale ty smlouvy mezi státem a ČEZem jsou tajné a to i když jsou o našich životech a majetku.

Také se v utajení "likviduje" A1 v Jaslovských Bohunicích a nikoho nezávislého s dozimetrem na prohlídku tam nechtějí pustit aby viděl jak jim to hezky jde od ruky. Přitom v Černobylu prý byla větší katastrofa a tam s návštěvníky nemají problém.

Takže jaderná energetika zde evidentně o pozornost nestojí, spíše stojí o utajení.

Samuel
14. červenec 2020, 23:34

Pri A1, odporúčam nesledovať badatele... Tam hľadajú, presnejšie tvoria záhady.

luboš
15. červenec 2020, 08:49

Okrajově se pohybuji ve školství. Demokracie plus současné století ekonomiky vychovává k nezodpovědnosti a honbě za penězi do vlastní peněženky. Stavovská čest, kdy se technické znalosti a vlohy pro techniku dědily z dědy na otce a z otce na syny v povolání technického směru je pryč. Inženýři technického zaměření útíkají do byznysu s nemovitostmi, turismem a uměním (doba ekonomická). Obávám se, že za 30 let bude obrovský problém najít vzdělané lidi loajální k České republice na obsluhu jaderných zařízení.

St
15. červenec 2020, 14:09

V mnohém s Vámi pane Luboši souhlasím. Nicméně jsem optimista, že i za 30 let se najde dost našich šikovných lidí, kteří budou nejen obsluhovat naše JE, ale i přispívat k dobrému jménu naší krásné vlasti ve světě. I když je mi jasné, že dnešní nejen školský systém tomu spíše brání jak pomáhá.

Carlos
15. červenec 2020, 15:05

Takže místo kvality, odbornosti a zájmu o práci bude rozhodovat hlavně pas. Super nápad.

Dost na to že si jaderná energetika upletla bič a zkomplikovala najímaná lidí nutností mít bezpečnostní prověrku, teď má ještě začít rozhodovat pas?

A vůbec kdo je to ten Váš "náš" člověk? A jestli se můžu zeptat, vy vlastníte akcie ČEZu, že píšete o Vašich JE?

Je podle Váš ten "náš člověk" jenom někdo s pasem ČR, nebo je to člověk, který tu žije dlouhodobě? Je to člověk, který mluví plynně česky? Je druhá, třetí generace Vietnamců taky v té Vaší kategorii "našich lidí"?

St
15. červenec 2020, 16:37

Pane Carlos dovolte abych Vám vysvětlil koho tím myslím náš člověk. Je to člověk, který má úzké vazby na místo kde žije, někdo kdo to tu má opravdu rád bez ohledu na to kde se narodil. I když je jasné, že pokud někde žijete po staletí tak k tomu místu nejspíše budete mít silnější vazbu než někdo kdo tam žije pár let.

Opravdu nepodmiňuji aby někdo kdo pracuje třeba v JE měl zákonitě český pas. To jsme mne buď špatně pochopil nebo jsem se špatně vyjádřil. I to je dost dobře možné.

Pokud vím, tak Ministerstvo financí České republiky vlastní 69,8 % akcií ČEZu, tak se cítím být jeho spoluvlastníkem a proto mi nemějte za zlé když si takto přivlastňuji naše JE.

Antonín Mikeš
15. červenec 2020, 16:37

Pane Carlosi, ty Vaše bulíky, už je mám zase na nose..

Carlos
15. červenec 2020, 16:40

Jakou techniku měl k dispozici Váš otec, Váš děd a Váš praděd a jakou máte Vy? S prudkým rozvojem počítačů a techniky vůbec se takové dědění nedá dělat. Pokud bych aplikoval Vaši logiku, tak bych měl dělat hradláře nebo něco takového, jenže zatímco praděda tam měl tlačítko kliku a páku na stavění návěstidla, tak já bych tam měl akorát tak myš. Technika se rapidně změnila.

Člověk si vždy snažil zařídit aby se měl co nejlíp, nemyslete si že ne. Akorát byla trochu jiná doba možnosti byly omezené a byla daleko menší sociální propustnost jak vertikální tak horizontální, takže lidi více u profesí zůstávaly, byly také omezenější možnosti školství. Pokud někdo měl mlýn, tak je velká pravděpodobnost že se do toho konce 19. století doma naučil většinu toho co potřeboval, byl v mlýně od rána do večera, pak šel teda třeba na zkušenou, ale zase se mohl vrátit. Navíc hodně věcí bylo takto jako rodová živnost/podnikání a to se to pak dědí a přistupuje jinak k tomu než pokud je Váš otec inženýr v kolbence a tam někomu celý život kreslí držáky na tyristory v mašině. Proč by to měl syn dědit když má vlohy pro jiný obor? Živnost, nebo malou firmu Vám i dneska klidně budou dědit jako se dědil mlýn.

Zaměření, natož obor ne.

Další věc, kterou opomíjíte je že 19. a 20. století jsou z pohledu lidstva úchylky ve vývoji. Podívejte se na organizaci práce a společnosti před průmyslovou revolucí a dnes. Podívejte se na to kolik lidí bylo s obživou na někom závislých jako zaměstnanci, kolik jich je dnes takto závislých, kolik bylo tehdy nezávislých ("živnost") kolik jich je dnes... Podívejte se jak se změnila organizace práce.

Ano před průmyslem byla práce 8-16 hodin denně podle slunce, ale byla to práce jako ve fabrice kde dnes 8 hodin tahem děláte jednu činnost? Ne. Zdaleka ne. Byla to práce, pokud vezmeme zemědělství, různá, podle ročního období, počasí, podle části dne, lidi samozřejmě taky dost času prokecali a pod. Ale dělali tak říkajíc na sebe. Bylo to tvrdé? Bylo, nehádám se, jenom nad nimi nestál dráb jako ve fabrice (on i ten panský když to přehnal tak pak ve finále dostal jak se říká Világoš od sedláků) A pokud se budeme bavit ještě o dřívější době než baroku, tak tam roční robota byla do 30 dní ročně. (A mimochodem v poslední době se den daňové svobody počítá asi o 10-15 dní později než byl nejvyšší počet dní roboty před jejím omezením císařským patentem)

Další věc, které byste si mohl všimnout, je že celé 19. a značnou část 20. století byla snaha potlačit individualitu a změnit člověka v robota. Najdete si celé série Britských dokumentů od BBC které se tím zabývají, jsou pěkně udělané, ano, samozřejmě tam máme nějaké zatížení názory autora, ale objektivně se dá říct že k tomu docházelo. Vlastně potlačení individuality je i v základech marxleninismu, postavila se na tom do značné míry 3. říše. Před tím taková snaha o uniformizaci nebyla. Nebyla snaha udělat z lidí dokonalé čisté bytosti. Myslíme si že středověk a renesance byly puritánskými, ale opak je pravdou, to až 19. století všechno obrazně řečeno vykastrovalo. Jinak i období která byla více náboženská a klidnější tak byly "zhýralá", stejně jako období zaměřená na rozum. Až na konci 19. století třeba byl u nás přijat zákon podle kterého nesměli muži a ženy lehat vedle sebe v lese, před tím to nikdo neřešil, a odůvodněním byla "počestnost". A zrovna o tomto tématu by se dalo napsat dost a dost.

To že lidé se toho přestali držet je tedy jednak návrat k individualitě a také vzpoura proti předešlým generacím, tak trochu.

Víte proč inženýři technického zaměření asi prchají do jiných oborů? protože se jim v nich bude jednak dařit stejně nebo líp a jednak to může mít souvislost s tím že se setkáváte jen s jistým povahovým typem, který nevydrží 40, 50 let v zaměstnaneckém poměru prostě pro to jak moderní korporace fungují. V momentě kdy máte člověka s trochu beraní hlavou, tak se mu nebude v korporaci dnes dařit, ty chtějí poslušné vykonavatele nesmyslů vedení. Takže takový člověk odejde i třeba do jiného oboru, nebo si rozjede vlastní firmu a pak se chtě nechtě posune do manažerské pozice.

Další věc je rapidní rozvoj techniky, udává se že životnost programátora v oboru je tak 10-15 let, během toho se posune na nějakého architekta, nebo změní obor, čistě protože za těch 10-15 let se obor IT promění. Samozřejmě jedna věc jsou appky na desktopy a web, druhá jsou embaded systémy, tam to může být jiné, ale i tam došlo ke skoku kdy dnes máte celkem běžně systémy na kterých běží nějaká verze linuxu a na tom pak už je normální program, takže assembler toho uC ani nevidíte.

Další věc je že i mimo obor IT se věci mění rychle a po třeba 20-30 letech, pokud to nesledujete tak moc, už máte zastaralé znalosti, v 19. století při všem pokroku když se naučil člověk počítat v roce 1840 parní stroj, v roce 1870 čel do důchodu, tak se moc nezměnilo a mohl počítat pořád stejně, možná spotřeboval trochu více ocele, pokud si nepořídil novou tabulku druhů ocele, ale to je tak vše. Kdyby dneska přišel inženýr s měničem navrženým tak jak se navrhovaly před 30 lety, tak letí od ředitele první on a za ním ta prototypová deska. Takže po určité době i zcela přirozeně dojde k odchodu lidí do jiného oboru.

Navíc se člověk mění a představa že jej bude celý život bacit to co vystudoval je dost lichá. Ano, pak je taky ona ekonomická motivace kdy hodně lidí, zejména v zemi jako je ČR kde jsou chronicky podhodnocené mzdy, pokud jim začne nějaká činnost nést více než ta jejich dosavadní se na celou techniku vykašle a jde dělat třeba blbiny na youtube. Ono proč dělat za plat německé uklizečky inženýra, když můžete za plat německého inženýra dělat pár hodin týdně šaška před kamerou, že? Odpovězte mi zcela upřímně, pokud byste měl možnost si finančně dost polepšit změnou oboru, využil byste toho?

Jan Veselý
15. červenec 2020, 18:35

To tenkrát ještě kvetla láska, když si náš dědeček babičku bral. Bejvávalo, bejvávalo, bejvávalo dobře. Muži byli pravými muži, ženy byly pravými ženami a malá chlupatá stvoření s Alfy Centauri byla pravými malými chlupatými stvořeními s Alfa Centauri. Tráva byla zelenější a Slunce svítilo víc.

Těmihle řečmi usvědčujete sám sebe, že jste starý a jste stejně směšný jako byli (mentálně) staří lidi vždy, viz moje popkulturní odkazy.

Carlos
15. červenec 2020, 19:45

Znám lepší: youtube. com/watch?v=-8yF9zqlpR4 :D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se