Domů
Emise CO2
Japonsko téměř zdvojnásobilo svůj cíl pro snížení emisí CO2 do roku 2030
Japonský množivý reaktor Monju, Zdroj: iaea.org
Zdroj: IAEA

Japonsko téměř zdvojnásobilo svůj cíl pro snížení emisí CO2 do roku 2030

Japonsko navýšilo svůj cíl pro snížení emisí CO2 do roku 2030 ve srovnání s rokem 2013 z původních 26 % na 46 %. Pro dosažení tohoto cíle bude podle tamního ministra hospodářství, obchodu a průmyslu zapotřebí dosáhnout minimálně 50% podílu obnovitelných zdrojů energie a jaderných elektráren na elektroenergetickém mixu. 

Japonský ministr hospodářství, obchodu a průmysl Hiroshi Kajiyama podle zahraničního serveru Platts uvedl, že ačkoliv nedokáže aktuálně říct přesnou hodnotu, bude třeba podíl obnovitelných zdrojů energie a jaderných elektráren na elektroenergetickém mixu navýšit do roku 2030 minimálně na 50 %.

Ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu (METI) plánuje podle Kajiyami prověřit, jak by mohlo Japonsko navýšit využívání obnovitelných zdrojů s tím, že důraz by měl být vzhledem k omezenému času kladen na rozvoj solárních elektráren na venkově, přestože má země limity v oblasti dostupného rovinatého terénu.

„Jako nízkouhlíkový zdroj elektřiny bude po potvrzení bezpečnosti využívána také jaderná energie," dodal Kajiyama.

Vyjádření Kajiyami přišlo poté, co japonský premiér Yoshihide Suga řekl ve čtvrtek na klimatickém summitu organizovaném Spojenými státy americkými, že Japonsko cílí na snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 46 % ve srovnání s rokem 2013. To představuje téměř dvojnásobnou hodnotu ve srovnání s předchozím cílem ve výši 26 %.

„Japonsko cílí na snížení svých emisí skleníkových plynů o 46 % pro rok 2030 z hodnot v roce 2013, čímž nastavuje ambiciózní cíl, který je v souladu s dlouhodobým cílem dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050," uvedl Suga.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
St
24. duben 2021, 19:33

Cíle jsou to krásné ambiciózní, ale bez JE to nepůjde. Tedy pokud nebudou rabovat biomasu všude po světě jak to třeba nyní dělají Dánové, kteří se pak chlubí jak jsou "eko".

Jan Stehlik
24. duben 2021, 20:02

Sranda je , že ty odstavené atomky od dob fukušimi nahradili hnusnými uhelkami (uhlí z austrálie) . Tudíž zásadně navýšili emise od té doby.

St
24. duben 2021, 20:33

Tak nějak. Bezemisní JE jsou nahrazeny uhlím v tom horším a plynem v tom lepším případě. Jsou věci, které mi hlava prostě nebere.

Josef
24. duben 2021, 22:36

mezi lety 2010-19 snížili emise CO2 o 6,5% = 0,72% ročně. Výborně a Japonec si dá závazek že sníží proti emisím z roku 2019 o 38,4%. a to by mělo být za 10 let tedy 3,84% ročně takže tempo snižování emisí by se mělo zvýšit 5,3 X. Za posledních 10 let dokázala snížit každoročně emise CO2 o více než 4% pouze Ukrajina která, funguje tak, že je dnes chudší než Indie.

Peter
24. duben 2021, 21:57

S Dánskom nerabuje celý svet. Podľa enerostatu za rok 2020 Dánsko vyrobilo 75% elektriny pomocou OZE 10 % je biomasa. Biomasa z dovozu tvorila 5-6%. Ak to porovnám zo Slovenskom 3% a Českom 3% tak to nie je katastrofa. Nemecko má 8,3. Dánsko funguje hlavne na vietor 56,9%. Zaujala ma fotovoltaika . Dánsko 4,3% Slovensko iba 1,9.

Láďa
25. duben 2021, 09:07

Jenom že to krásné číslo je výsledek úřednické kreativity jak to tu bylo ukázáno nedávno v odkazu.

St
25. duben 2021, 09:34

Pane Peter i samy Dánové uznali, že s tou biomasou udělali chybu. Takže nyní budou vyžadovat od svých dodavatelů "ekologický" certifikát. Který jim jistě každý dodavatel poskytne. Bude to něco jako německá kráva v automobilovém průmyslu.

Peter
24. duben 2021, 22:40

Ešte niekoľko čísel. Ak chcem ušetriť stromy tak si zateplim dom, kupim TČ, postavím VE. Koľko stromov ušetrí 1000 TČ, 1000 VE ,1000 kamiónov s minerálnou vatou? Dánsko ročne exportuje takéto technólogie za 100 miliard DDK. TO JE VEĽMI VEĹKÝ LES.

St
25. duben 2021, 09:36

Masivním zateplením i tepelným čerpadlem ušetříte nemálo energie. Ale co průmysl? Ten bude čekat až začne foukat vítr? Když zafouká, tak budete obvolávat lidi, že mají jít na směnu? A co elektroauto? Budete volat příbuzným, že k nim dojedete, protože fouká příznivý vítr?

Miloslav Černý
25. duben 2021, 11:28

Je vidět, že se moc nezajímáte o všestranný vývoj v možných nových a současných způsobů akumulace přebytků v době výroby. To spektrum se stále rozšiřuje a určitě neskončí dokud to nebude uspokojivě vyřešeno.

St
25. duben 2021, 14:03

Až něco takového pane Černý bude na světě, tak budu opravdu rád. Zatím je to ve hvězdách. Netvrdím, že něco takového není možné, že jádro je jediná a správná cesta. To rozhodně ne. Jen to, že za současného stavu technologií jsou JE v našich podmínkách optimální cestou jak vyřešit naše energetické potřeby.

Miloslav Černý
25. duben 2021, 16:26

Máte pravdu, že za současného stavu se bez něj neobejdeme, což jenom dokumentuje, že není zájem je předčasně rušit, dokud nebude plnohodnotná náhrada. Na druhou stranu, aby ta náhrada dokázala spatřit světlo světa, je mu dát třeba dostatečný prostor i v propagaci a změně myšlení obyvatelstva, že dle současných vědeckých studii pro naše podmínky při jejich využití, je to možný. Co je důležité, je zneužití dotací, jak je to silně zakořeněno v naší populaci. Nejlepší je se uzdravit tím, čím jsme onemocněli. Na to je třeba se nejvíce zaměřit.

St
25. duben 2021, 18:01

Nemám problém se státními investicemi do výzkumu a vývoje. Toto je v naprostém pořádku. Co mi vadí tak je současný systém dotací, kdy máme EE stále dražší a dražší. Myslím, že nové technologie změnu myšlení ani velkou propagaci nepotřebují. Pokud je něco opravdu výhodné, tak to nepotřebuje žádnou podporu. Lidé si prostě cestu samy najdou. Ať už se jedná o zateplování, využívání dešťové vody až po IT technologie. Jak už jsem psal jak parní stroje nahradili lidskou a zvířecí sílu, tak byly nahrazeny spalovacími a elektrickými motory, které zas jednou nahradí něco jiného.

Za mě by bylo nejlepší zrušit všechny dotace a nechat jednotlivé technologie mezi sebou soutěžit, pak by vyplynulo, která technologie je opravdu nejlepší.

Miloslav Černý
25. duben 2021, 21:15

To by fungovalo za předpokladu menších odvodů do eráru, pro více prostředků na podobné projekty, což sebou nese sociální nepokoje s narůstáním státního dluhu. Nejde řešit jedno bez druhého. A to by byly jenom počáteční problémy hodně zjednodušeně řečeno. Navíc naše planeta nám více času nedá a protože jsme ten čas již dost promarnili, dostali jsme se jako lidstvo do neutěšeného stavu, kdy roste i celkové napětí v globálním propojeném světě. Buď se dokážeme domluvit na společném postupu, vztáhnuto na Česko nebo ten vliv v evropském prostoru budeme ztrácet, tak jak to bylo i nesčíslně krát v minulosti při podobných nejednotných postojích našeho národa. To bychom měli mít na mysli nejvíc.

Milan
26. duben 2021, 14:49

Jak propagace a zmena mysleni obyvatelstva urychli technologie na ukladani energie? Ty zatim pro zajisteni stability energetiky neexistuji v pouzitelne forme. A zneuziti dotaci? Kde nejsou dotace, neni ani zneuziti. A cim je jich vic, tim vic se zneuzivaji. Zakladni poucka. A je jedno, jestli je to Cesko ci jiny stat. Dotace jsou jako transfuze z leve ruky do prave, pricemz se polovina krve vyzbrnda.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se