Domů
Plynárenství
Gazprom zastavil dodávky plynu do Itálie
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

Gazprom zastavil dodávky plynu do Itálie

Ruská státem ovládaná společnost Gazprom v sobotu 1. října pozastavila  dodávky zemního plynu do Itálie. Italská energetická společnost Eni dle agentury Reuters uvedla, že obě strany pracují na vyřešení problému s dodávkami. Dle Gazpromu je důvodem pozastavení dodávek do Itálie zamítnutí nominace pro přepravní kapacity ze strany rakouského provozovatele přepravní soustavy.

Přerušení dodávek plynu do Itálie nastalo pouze několik dní poté, co došlo k poškození klíčového plynovodu Nord Stream spojujícího Rusko s Evropou přes Baltské moře. Americký prezident Joe Biden v pátek 30. září zopakoval, že  k poškození plynovodů došlo v rámci sabotážní akce. Dále dodal, že ruským prohlášením o incidentu by se nemělo věřit.

Gazprom zásobuje Itálii plynovodem, který prochází Rakouskem. Zdá se, že omezení dodávek je zaměřeno pouze na Itálii, přičemž Rakousko nasmlouvané dodávky plynu nadále dostává.

„E-Control, rakouský energetický regulátor, se na přerušení nepodílí a je na Eni, Gazpromu a provozovateli plynovodu Trans Austria Gasleitung GmbH, aby splnily organizační požadavky na dodávky“uvedla agentuře Bloomberg vedoucí plynárenské sekce rakouského regulátora Carola Millgramm. 

Před vypuknutím energetické krize tvořil ruský plyn zhruba 40 % zemního plynu dováženého do Itálie. Po únorové invazi země přistoupila k intenzivnímu snižování závislosti. Ruský plyn nyní představuje přibližně 10 % italského dovozu.

V současné době Itálie získala dostatečné alternativní dodávky plynu ze zemí severní Afriky, což zemi pomůže ve zvládnutí případných výpadků dodávek ruského plynu během nastávající zimy, uvedli minulý měsíc agentuře Bloomberg lidé obeznámení s aktuální situací.  Dle těchto zdrojů nárůst očekávaných dodávek z Alžírska a Egypta bude schopen pokrýt zbývající dodávky, které Itálie nadále odebírala z Ruska.

Orgány Evropské unie již několik měsíců tvrdí, že Moskva využívá plyn, který je nezbytný pro energetiku v regionu, jako ekonomickou zbraň. Tato tvrzení Rusko dlouhodobě popírá a namísto toho obviňuje z narušení dodávek tranzitní státy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Karel Salaj
4. říjen 2022, 07:23

Rakusaci, Maďaři, Bulhaři, mají nasmlouvano za petrorubly, my jim to pěkně zastropujem a budeme na tom nejlépe ze vsech.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se