Malý modulární reaktor BWRX-300 v Clinch River podpořen další dohodou o spolupráci
Tennessee Valley Authority (TVA) uzavřela dohodu se společností GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) ohledně plánování a předběžného licencování malého modulárního reaktoru BWRX-300. Ten by měl být postaven v lokalitě Clinch River, poblíž Oak Ridge v Tennessee.
Podle dohody poskytne GEH dodatečné informace potřebné pro pokračující analýzy možností a životaschopnosti provozu malého modulárního reaktoru (SMR) v Tennessee. Díky tomu bude následně rozhodnuto o realizaci tohoto konceptu.
„TVA nedávno vydala výzvu o návrhy na vybudování bezemisních elektráren o výkonu 5000 MW. Podle výzvy musí být tyto zdroje dostupné do roku 2029. Výzva uznává důležitý význam pokročilých jaderných technologií a umožňuje i jejich nasazení. Podepsali jsme partnerství se společností GE Hitachi, abychom pokročili v našem úsilí o vývoj technologií malých modulárních reaktorů,“ sdělil prezident a generální ředitel TVA, Jeff Lyash.
Dohoda s GEH následuje podepsanou dohodu s Ontario Power Generation (OPG) v dubnu tohoto roku. Podle dubnové dohody mají být vyvíjeny technologie malých modulárních reaktorů jak pro nasazení v Kanadě, tak pro nasazení v USA. Dohoda umožňuje společnostem zaměřit se na vývoj, licencování, výstavbu a provoz malého modulárního reaktoru.
Malý modulární reaktor BWRX-300 byl společností OPG v minulém roce zvolen pro nasazení v elektrárně Darlington. Zde má být tento první pozemní SMR tohoto typu dokončen do roku 2028.Vizualizace potenciální elektrárny s malým modulárním reaktorem v Clinch River, zdroj: TVA
TVA prozatím nespecifikovala technologii pro výstavbu v Clinch River, ale společnost projednávala možnosti reaktoru BWRX-300 již v únoru. TVA plánuje výstavbu lehkovodního reaktoru kvůli zkušenostem nabytým provozem velkých jaderných reaktorů.
Společnost TVA také spolupracuje se společností Kairos Power. Tento projekt má za cíl výstavbu malého demonstračního reaktoru Hermes v East Tennessee Technology Park v Oak Ridge.
Program vývoje SMR společnosti TVA
V únoru tohoto roku společnost TVA oznámila nový program vývoje malých modulárních reaktorů jako součást cílů dekarbonizace. Jedním z prvních úkolů bylo vyřízení žádosti o povolení k výstavbě SMR v lokalitě Clinch River.
Lokalita již nyní disponuje předběžným povolením k výstavbě. To bylo vydáno americkým jaderným dozorem US NRC v roce 2019. Povolení umožňuje výstavbu jaderné elektrárny z pohledu bezpečnosti, vlivu na životní prostředí a havarijního plánování. Předběžná žádost prozatím nespecifikuje technologii výstavby.
Energetika v Tennessee
Tennessee Valley Authority vlastní 90 % instalovaného výkonu elektráren v Tennessee. Největší podíl na výrobě elektřiny mají v Tennessee jaderné elektrárny (43 %). Fosilní zdroje, jako je uhlí a zemní plyn zajišťují dalších 43 % (23 % uhlí, 20 % zemní plyn). Zbylých 12 % zajišťují vodní elektrárny.
Do roku 2016, kdy byla po několika desetiletích zpoždění dokončena jaderná elektrárna Watts Bar II, byla dominantní výroba z uhelných elektráren. Obnovitelné zdroje v Tennessee jsou teprve ve fázi vývoje. Jejich zastoupení je nyní na úrovni jednotek procent.
Využívání uhelné energetiky by mělo do budoucna nadále klesat. Podle zprávy z května minulého roku má dojít k úplnému ukončení provozu uhelných elektráren v roce 2035. Tento krok však bude záležet na zapojení jaderných elektráren včetně malých modulárních reaktorů.
Tennessee není ve výrobě elektřiny soběstačné, část potřeby po elektřině je pokryta dovozem z okolních států.
Mohlo by vás zajímat:
su to ambiciozne ciele, snad uz sa konecne dockame nejakeho vysledku po tolkych rokoch a nebude to iba scam na investorov, rozhodne to vyzera realnejsie ako studena fuzia
Je třeba, aby to jenom těmi náznakami neskončilo jako vytváření si nějakého alibismu pro pokračování nelehkého, tudíž nelevného výzkumu a nelila se voda do děravého hrnce. To je jediný cesta, jak vytvářet přidané hodnoty.
A co na to naši vývojáři v tomto resortu. Hraje se zde o čas a ten zastavit nikdo nedokáže.
Naši vývojáři v tomto resortu v první řadě čekají, až takové reaktory budou licencované v zemi původu a budou mít funkční prototyp. Pak bude teprve možné začít s realizací v ČR.
Zcela efektivnější by bylo nechat si licencovat svoje modely a začít je u ná vyrábět, aby se mohly vrátit hlavně prostředky na jejich vývoj. Tak to funguje u dobrého hospodáře.
Žádné svoje modely v dohledné době schopné licencování nemáme a kapacity na licencování čehokoliv, co předtím nelicencoval jiný regulátor, SÚJB vůbec nemá.
Smutně dodám obavu, že SÚJB patrně nemá kapacitu samostatně licencovat nejen nějaký nový energetický reaktor, ale ani palivo pro VVER 440 od nového výrobce.
Myslím že jsem zaznamenal nějaké náznaky spolupráce mezi SÚJB, ÚJD a STUK.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se