Domů
Rychlé zprávy
Malý modulární reaktor BWRX-300 v Clinch River podpořen další dohodou o spolupráci
Vizualizace elektrárny s malým modulárním reaktorem BWRX-300. Zdroj: GE Hitachi
Zdroj: GE Hitachi

Malý modulární reaktor BWRX-300 v Clinch River podpořen další dohodou o spolupráci

Tennessee Valley Authority (TVA) uzavřela dohodu se společností GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) ohledně plánování a předběžného licencování malého modulárního reaktoru BWRX-300. Ten by měl být postaven v lokalitě Clinch River, poblíž Oak Ridge v Tennessee.

Podle dohody poskytne GEH dodatečné informace potřebné pro pokračující analýzy možností a životaschopnosti provozu malého modulárního reaktoru (SMR) v Tennessee. Díky tomu bude následně rozhodnuto o realizaci tohoto konceptu.

TVA nedávno vydala výzvu o návrhy na vybudování bezemisních elektráren o výkonu 5000 MW. Podle výzvy musí být tyto zdroje dostupné do roku 2029. Výzva uznává důležitý význam pokročilých jaderných technologií a umožňuje i jejich nasazení. Podepsali jsme partnerství se společností GE Hitachi, abychom pokročili v našem úsilí o vývoj technologií malých modulárních reaktorů,“ sdělil prezident a generální ředitel TVA, Jeff Lyash.

Dohoda s GEH následuje podepsanou dohodu s Ontario Power Generation (OPG) v dubnu tohoto roku. Podle dubnové dohody mají být vyvíjeny technologie malých modulárních reaktorů jak pro nasazení v Kanadě, tak pro nasazení v USA. Dohoda umožňuje společnostem zaměřit se na vývoj, licencování, výstavbu a provoz malého modulárního reaktoru.

Malý modulární reaktor BWRX-300 byl společností OPG v minulém roce zvolen pro nasazení v elektrárně Darlington. Zde má být tento první pozemní SMR tohoto typu dokončen do roku 2028.

Vizualizace potenciální elektrárny s malým modulárním reaktorem v Clinch River Vizualizace potenciální elektrárny s malým modulárním reaktorem v Clinch River, zdroj: TVA

TVA prozatím nespecifikovala technologii pro výstavbu v Clinch River, ale společnost projednávala možnosti reaktoru BWRX-300 již v únoru. TVA plánuje výstavbu lehkovodního reaktoru kvůli zkušenostem nabytým provozem velkých jaderných reaktorů.

Společnost TVA také spolupracuje se společností Kairos Power. Tento projekt má za cíl výstavbu malého demonstračního reaktoru Hermes v East Tennessee Technology Park v Oak Ridge.

Program vývoje SMR společnosti TVA

V únoru tohoto roku společnost TVA oznámila nový program vývoje malých modulárních reaktorů jako součást cílů dekarbonizace. Jedním z prvních úkolů bylo vyřízení žádosti o povolení k výstavbě SMR v lokalitě Clinch River.

Lokalita již nyní disponuje předběžným povolením k výstavbě. To bylo vydáno americkým jaderným dozorem US NRC v roce 2019. Povolení umožňuje výstavbu jaderné elektrárny z pohledu bezpečnosti, vlivu na životní prostředí a havarijního plánování. Předběžná žádost prozatím nespecifikuje technologii výstavby.

Energetika v Tennessee

Tennessee Valley Authority vlastní 90 % instalovaného výkonu elektráren v Tennessee. Největší podíl na výrobě elektřiny mají v Tennessee jaderné elektrárny (43 %). Fosilní zdroje, jako je uhlí a zemní plyn zajišťují dalších 43 % (23 % uhlí, 20 % zemní plyn). Zbylých 12 % zajišťují vodní elektrárny.

Do roku 2016, kdy byla po několika desetiletích zpoždění dokončena jaderná elektrárna Watts Bar II, byla dominantní výroba z uhelných elektráren. Obnovitelné zdroje v Tennessee jsou teprve ve fázi vývoje. Jejich zastoupení je nyní na úrovni jednotek procent.

Využívání uhelné energetiky by mělo do budoucna nadále klesat. Podle zprávy z května minulého roku má dojít k úplnému ukončení provozu uhelných elektráren v roce 2035. Tento krok však bude záležet na zapojení jaderných elektráren včetně malých modulárních reaktorů.

Tennessee není ve výrobě elektřiny soběstačné, část potřeby po elektřině je pokryta dovozem z okolních států.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
hellokitty
10. srpen 2022, 08:13

su to ambiciozne ciele, snad uz sa konecne dockame nejakeho vysledku po tolkych rokoch a nebude to iba scam na investorov, rozhodne to vyzera realnejsie ako studena fuzia

Miloslav Černý
11. srpen 2022, 13:55

Je třeba, aby to jenom těmi náznakami neskončilo jako vytváření si nějakého alibismu pro pokračování nelehkého, tudíž nelevného výzkumu a nelila se voda do děravého hrnce. To je jediný cesta, jak vytvářet přidané hodnoty.

Miloslav Černý
9. srpen 2022, 14:08

A co na to naši vývojáři v tomto resortu. Hraje se zde o čas a ten zastavit nikdo nedokáže.

Emil
9. srpen 2022, 14:18

Naši vývojáři v tomto resortu v první řadě čekají, až takové reaktory budou licencované v zemi původu a budou mít funkční prototyp. Pak bude teprve možné začít s realizací v ČR.

Miloslav Černý
9. srpen 2022, 17:20

Zcela efektivnější by bylo nechat si licencovat svoje modely a začít je u ná vyrábět, aby se mohly vrátit hlavně prostředky na jejich vývoj. Tak to funguje u dobrého hospodáře.

Emil
9. srpen 2022, 17:30

Žádné svoje modely v dohledné době schopné licencování nemáme a kapacity na licencování čehokoliv, co předtím nelicencoval jiný regulátor, SÚJB vůbec nemá.

Ivan Novák
9. srpen 2022, 21:35

Smutně dodám obavu, že SÚJB patrně nemá kapacitu samostatně licencovat nejen nějaký nový energetický reaktor, ale ani palivo pro VVER 440 od nového výrobce.

Emil
9. srpen 2022, 22:31

Myslím že jsem zaznamenal nějaké náznaky spolupráce mezi SÚJB, ÚJD a STUK.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se