Domů
Rychlé zprávy
Města investují do veřejného osvětlení, zavádí úsporné technologie
žárovka, autor: Jeff Kubina

Města investují do veřejného osvětlení, zavádí úsporné technologie

Rychlé zprávy
2 komentáře
14. březen 2017, 13:14
ČTK

Česká města investují do výměny stožárů s lampami veřejného osvětlení, podporují zavádění nových technologií na úsporu elektrické energie a instalují LED osvětlení. Karlovy Vary například chtějí mít lampy jako infokiosek. Nejdražší provoz osvětlení má Praha, kterou loni vyšel bez investic do obnovy na 141 milionů korun. Více než 100 milionů korun stojí ročně osvětlení i v Brně. Osvětlení si nejčastěji města spravují sama nebo prostřednictvím najatého správce.

Na moderní LED svítidla přechází od roku 2010 postupně Ostrava.

„V současné době je jich osazeno asi 5000, což je 12 procent z celkového počtu světelných míst. U svítidel se předpokládá delší životnost, minimální náklady na údržbu, úspory elektrické energie,“ uvedla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Loni město investovalo do osvětlení přes 22,6 milionu, o rok dříve to bylo téměř 19,5 milionu.

Cestou moderního osvětlení využívajícího technologii LED chce jít také hlavní město.

„Praha se chce v budoucnu ubírat směrem chytrého města, tedy instalací inteligentního osvětlení a LED technologie jsou jednou z forem,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

LED už na některých místech funguje. Na letošní rok pak bylo v rozpočtu Prahy vyčleněno na investice do veřejného osvětlení 90 milionů korun. Praha kromě elektrického osvětlení využívá v historickém centru i obnovené plynové lampy.

LED svítidla instalují také v Českých Budějovicích, kde jsou například u Sportovní haly či v Rudolfovské ulici, nebo v Pardubicích. Tam technické služby zhruba pět let staré výbojky vyměňují za LED svítidla.

„U stožárů, které se staví nově, jdeme rovnou cestou nových technologií,“ řekla mluvčí Služeb města Pardubic Světlana Pozníková.

Nové typy s LED technologiemi představují kolem 1000 světelných bodů v Jihlavě, kde jsou osazovány v posledních třech čtyřech letech. V tomto roce bude město modernizovat osvětlení v Okružní ulici.

Prostějovská radnice se zase snaží snížit výdaje pomocí moderního zařízení Energy Saver, které instalovala na sídlišti Hloučela. Po zprovoznění přístroje klesla spotřeba elektřiny místy až o třetinu.

„Zařízení snižuje ztráty vedení elektrické energie, prodlužuje životnost výbojek a snižuje teplotu svítidel a kabelů,“ uvedl primátorčin náměstek Jiří Pospíšil.

Výměnu starých stožárů plánuje zahájit na jaře ve 14 lokalitách Liberec. Podle primátorova náměstka Tomáše Kysely město využije toho, že společnost ČEZ plánuje letos rušit některá nadzemní vedení a ukládá ho do země. ČEZ odstraní staré stožáry, nové musí postavit město. Náklady radnice vyčíslila na 9,5 milionu korun.

Investice do osvětlení v Brně loni činily 45 milionů, letos to má být 50 milionů korun. V minulosti se měnilo 400 až 500 stožárů za rok.

„Od roku 2011 se tento počet navýšil na 600 až 700 stožárů ročně a loni se podařilo obnovit okolo 1200 kusů. Současně jsme pořídili asi 200 kusů nových svítidel typu LED. To vše bylo hrazeno bez navýšení finančních prostředků z města na základě úspor společnosti,“ řekl provozně-technický ředitel Technických sítí Brno Josef Šaroun.

V Karlových Varech by mohly v budoucnu lampy podle primátorova náměstka Michala Riška (ČSSD) sloužit při použití chytrých telefonů například jako informační kiosky pro turisty. V lázeňském městě stojí správa veřejného osvětlení devět milionů korun ročně, dalších 9,5 milionu stojí elektřina pro jeho provoz.

Stotisícový Hradec Králové letos počítá s náklady na osvětlení 39 milionů. Loni byly 35 milionů korun, což bylo oproti předpokladům nakonec o sedm milionů korun méně.

„Hlavním důvodem byly levnější nákup elektřiny na burze a pořizování moderních svítidel se sníženým výkonem při zachování svítivosti,“ uvedla mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Města spravují svá veřejná osvětlení nejčastěji prostřednictvím najatého správce nebo svých městských firem. To je případ třeba Prahy, kde se o něj nyní stará firma Trade Centre Praha, nebo Karlových Varů, kde jej má na starosti městský dopravní podnik.

V Liberci mají zase najatou správcovskou firmu Eltodo, které město ročně platí zhruba 56 milionů korun. V minulosti Hradec Králové uvažoval o tom, že provoz a investice svěří soukromníkovi. Radnice ale v roce 2010 od privatizace upustila a začala světla ve větší míře opravovat sama.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Josef
14. březen 2017, 14:10

běžné LED montované do pouličního osvětlení mají účinnost 100-110lm/W úspora je dána jen lepším tvarem světelného toku. Běžně se ovšem vyrábějí stejné ( velikostí i tvarem) LED s účinností 180-190lm/W. Tyto LED jsou na v zahr. obchodech za stejnou nebo podobnou cenu jako ty 100-100 lm/W. Města modernizující své osvětlení, tak fakticky montují do svých lamp šroty , které je budou stát na provozu miliony ročně a mluvit o vysoké životnosti je více než troufalé.

C
14. březen 2017, 21:38

Díky za doplňující informace. O tom že je to s naším LED osvětlením neslavné jsem slyšel, ale že až tak a udělali z toho klasicky tunel, to jsem si nemyslel. Ale měl jsem to asi čekat.

Rozhodně veřejné osvětlení má obrovské rezervy ohledně vyzařování do všech možných i nemožných směrů, zbytečně to pak stojí množství peněz a působí komplikace zvířatům i lidem. Možná by nebylo špatné aby se dělaly, jako v minulosti, dvojokruhová veřejné osvětlení, kdy se asi do půlnoci svítilo velkým světlem (obloukovky) a zbytek noci do rána malým (žárovky).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se