Modulární reaktor U-Battery zahajuje kanadský před-licenční proces
Společnost U-Battery vstupuje v Kanadě se svým malým modulárním reaktorem do tzv. před-licenční fáze, ve které bude přezkoumán návrh reaktoru Kanadskou komisí pro jadernou bezpečnost (CNSC). Konsorcium vyvíjející reaktor plánuje do roku 2025 zprovoznit první funkční jednotku.
U-Battery je malý modulární reaktor určený pro produkci elektřiny a tepla v různých aplikacích s hlavním zaměřením na průmyslové využití a odlehlé ostrovní systémy. Reaktor je chlazený heliem a produkuje elektrický výkon 4MWe a tepelný výkon 10 MWt, je schopen dodávat procesní teplo o teplotě 710 °C. Využívá tzv. TRISO palivo, které obsahuje kulovité částice uranu s trojitým uhlíkovým povlakem tvořícím ochrannou obálku každé palivové částice.
Koncept byl vyvinut Univerzitami v Manchesteru, britským Dalton Institute a nizozemskou Technologickou univerzitou v Delftu po té, co byl projekt zahájen v roce 2008 společností Urenco. Ta nyní na vývoji reaktoru spolupracuje v konsorciu s Amec Foster Wheeler, Cammell Laird and Laing O’Rourke.
Plánem konsorcia je zprovoznit pilotní reaktor do roku 2025. Podle předpokladů by měly náklady na 4. reaktor tohoto typu dosáhnout mezi 40 a 70 miliony liber (1,25-2,2 miliardy korun).
Před-licenční proces
Před-licenční proces má ověřit přijatelnost technologie v Kanadě a identifikovat způsoby, jak zrychlit regulatorní proces při budoucím licencování. Konsorcium nyní plánuje setkání s CNSC, aby projednalo další fáze postupu.
„Toto je důležitý krok pro U-Battery. Je to známka pokroku, kterého jsme dosáhli v našem designu a který navazuje na významný pokrok loni dosažený v Kanadě a na dalších mezinárodních trzích.“
generální manažer U-Battery Steve Threlfall
Podle Threfalla by kanadský trh pro U-Battery mohl být velmi velký – s až 300 lokalitami, které by využily 3-6 jednotek. Dále zmínil, že konsorcium nyní zkoumá, kdy se zapojit do licenčního procesu ve Spojeném království. Většina komponent reaktoru by mohla být dodávána právě odsud. Konsorcium rovněž dosáhlo pokroku v Polsku, kde podepsalo dohodu o záměru.
„Vše může být vyrobeno zde (ve Spojeném království), otázkou je, mělo by být vše vyráběno zde?“
generální manažer U-Battery Steve Threlfall
Mohlo by vás zajímat:
4MWe za 1-2miliardy Kč.
Dnešní reaktory 1000MWe za 100-200 miliard Kč.
Čili dvakrát dražší než dnešní drahé jaderky, plus s tím pidivýkonem by se to asi vyplatilo stavět jen ve městech, která by využila hlavně to teplo po celý rok.
Tekže reálně potřebují ještě 10-20 let na dosažení skutečně prakticky použitelných parametrů.
Myslím že je to spíš zaměřené na koncové zákazníky vyžadující vysokou kvalitu dodávky elektřiny, pokud umí běžet v režimu UPS, pak to není vůbec zlé řešení pro nemocnice (slabým článkem je ale asi legislativa a nutnost zdroj postavit několik km od spotřeby, tedy zranitelný kabel), datová centra a další provozy, které bude čekat snižování emisí.
No a pak samozřejmě všude tam kde se bude dát odpadní teplo využít, což jsou větší města (i přes léto je odběr z horkovodní sítě), průmyslové podniky...
Jen to bude vyžadovat velké změny legislativy. Toto je výkonově někde na úrovni výzkumných reaktorů, některé mají i větší výkon, přitom dle klasifikace by musel plnit to co velkoelektrárna, je trochu zvláštní že se pravidla pro reaktory neřídí jejich výkonem a typem, ale tím jestli mají nebo nemají turbínu. Ad absurdum asi kolem reaktoru s výkonem 30kWt, malým parním strojkem a generátorem s výkonem na svorkách 2kW by bylo třeba vytyčit zóny jako kolem Temelína, pokud by měl sloužit jako energetický zdroj.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se