Domů
Rychlé zprávy
Modulární reaktor U-Battery zahajuje kanadský před-licenční proces

Modulární reaktor U-Battery zahajuje kanadský před-licenční proces

Společnost U-Battery vstupuje v Kanadě se svým malým modulárním reaktorem do tzv. před-licenční fáze, ve které bude přezkoumán návrh reaktoru Kanadskou komisí pro jadernou bezpečnost (CNSC). Konsorcium vyvíjející reaktor plánuje do roku 2025 zprovoznit první funkční jednotku.

U-Battery je malý modulární reaktor určený pro produkci elektřiny a tepla v různých aplikacích s hlavním zaměřením na průmyslové využití a odlehlé ostrovní systémy. Reaktor je chlazený heliem a produkuje elektrický výkon 4MWe a tepelný výkon 10 MWt, je schopen dodávat procesní teplo o teplotě 710 °C. Využívá tzv. TRISO palivo, které obsahuje kulovité částice uranu s trojitým uhlíkovým povlakem tvořícím ochrannou obálku každé palivové částice.

Jaderné palivo typu TRISO. Zdroj: U-Battery

Koncept byl vyvinut Univerzitami v Manchesteru, britským Dalton Institute a nizozemskou Technologickou univerzitou v Delftu po té, co byl projekt zahájen v roce 2008 společností Urenco. Ta nyní na vývoji reaktoru spolupracuje v konsorciu s Amec Foster Wheeler, Cammell Laird and Laing O’Rourke.

Plánem konsorcia je zprovoznit pilotní reaktor do roku 2025. Podle předpokladů by měly náklady na 4. reaktor tohoto typu dosáhnout mezi 40 a 70 miliony liber (1,25-2,2 miliardy korun).

Schéma reaktorové budovy. Zdroj: U-Battery

Před-licenční proces

Před-licenční proces má ověřit přijatelnost technologie v Kanadě a identifikovat způsoby, jak zrychlit regulatorní proces při budoucím licencování. Konsorcium nyní plánuje setkání s CNSC, aby projednalo další fáze postupu.

„Toto je důležitý krok pro U-Battery. Je to známka pokroku, kterého jsme dosáhli v našem designu a který navazuje na významný pokrok loni dosažený v Kanadě a na dalších mezinárodních trzích.“ 

generální manažer U-Battery Steve Threlfall

Podle Threfalla by kanadský trh pro U-Battery mohl být velmi velký – s až 300 lokalitami, které by využily 3-6 jednotek. Dále zmínil, že konsorcium nyní zkoumá, kdy se zapojit do licenčního procesu ve Spojeném království. Většina komponent reaktoru by mohla být dodávána právě odsud. Konsorcium rovněž dosáhlo pokroku v Polsku, kde podepsalo dohodu o záměru.

„Vše může být vyrobeno zde (ve Spojeném království), otázkou je, mělo by být vše vyráběno zde?“

generální manažer U-Battery Steve Threlfall

Komentáře

(2)

Petr

6. březen 2017, 09:54

4MWe za 1-2miliardy Kč.

Dnešní reaktory 1000MWe za 100-200 miliard Kč.

Čili dvakrát dražší než dnešní drahé jaderky, plus s tím pidivýkonem by se to asi vyplatilo stavět jen ve městech, která by využila hlavně to teplo po celý rok.

Tekže reálně potřebují ještě 10-20 let na dosažení skutečně prakticky použitelných parametrů.

C

6. březen 2017, 10:28

Myslím že je to spíš zaměřené na koncové zákazníky vyžadující vysokou kvalitu dodávky elektřiny, pokud umí běžet v režimu UPS, pak to není vůbec zlé řešení pro nemocnice (slabým článkem je ale asi legislativa a nutnost zdroj postavit několik km od spotřeby, tedy zranitelný kabel), datová centra a další provozy, které bude čekat snižování emisí.

No a pak samozřejmě všude tam kde se bude dát odpadní teplo využít, což jsou větší města (i přes léto je odběr z horkovodní sítě), průmyslové podniky...

Jen to bude vyžadovat velké změny legislativy. Toto je výkonově někde na úrovni výzkumných reaktorů, některé mají i větší výkon, přitom dle klasifikace by musel plnit to co velkoelektrárna, je trochu zvláštní že se pravidla pro reaktory neřídí jejich výkonem a typem, ale tím jestli mají nebo nemají turbínu. Ad absurdum asi kolem reaktoru s výkonem 30kWt, malým parním strojkem a generátorem s výkonem na svorkách 2kW by bylo třeba vytyčit zóny jako kolem Temelína, pokud by měl sloužit jako energetický zdroj.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.