Domů
Jaderné elektrárny
Do švédského reaktoru byla nainstalována komponenta palivového souboru vyrobená 3D tiskem
Zdroj: Framatome

Do švédského reaktoru byla nainstalována komponenta palivového souboru vyrobená 3D tiskem

Společnost Framatome dokončila instalaci první 3D tištěné palivové komponenty z nerezové oceli do reaktoru jaderné elektrárny Forsmark, švédské společnosti Vattenfall. Ve spolupráci s německým výrobcem čerpadel a ventilů KSB byly navrženy, vyrobeny a instalovány horní spojovací deskové mřížky Atrium 11 na třetí blok elektrárny Forsmark pro víceletý program ozařování materiálu.

Mřížka horní vyvazovací desky, umístěná v horní části palivového souboru Atrium 11, je nekonstrukční nosná součást, která zajišťuje palivové tyče v požadované poloze a zachytává větší úlomky cizích materiálů, aby se nedostaly shora do palivového souboru. Mřížky horních spojovacích desek lze snadno kontrolovat a v případě potřeby jsou k dispozici vzorky pro posouzení nového výrobního procesu v energetickém reaktoru.

Pokročilé jaderné palivo Framatome ATF. Zdroj: Framatome

Při konvenčním výrobním procesu se horní mřížky spojovacích desek svařují laserem za pomoci lisovaných hřebenových plechů, které vyžadují další výrobní kroky a dohled obsluhy.

Společnost Framatome uvedla, že aditivní výroba komponent zefektivňuje výrobní proces a rozšiřuje možnosti konstrukce pro lepší funkčnost a vlastnosti.

Hlavní prioritou je stále bezpečnost

"Pokrok v integritě komponent vyráběných pomocí 3D tisku je v oblasti produkce bezpečné a spolehlivé nízkouhlíkové energie pro dlouhodobý provoz revoluční," uvedl Lionel Gaiffe, výkonný viceprezident divize Fuel Business Unit společnosti Framatome. "Vážíme si toho, že společnost Vattenfall otevřela své dveře a poskytla odrazový můstek pro budoucí inovace a vývoj, které nahradí konvenční výrobu."

Jaderná elektrárna Browns Ferry; Zdroj: Tennessee Valley Authority

Iniciativa společnosti Framatome na zavedení aditivní výroby komponent palivových souborů byla zahájena v roce 2015 a je zaměřena na komponenty palivových souborů z nerezové oceli a slitin na bázi niklu.

V roce 2021 byl do druhého bloku jaderné elektrárny Tennessee Valley Authority Browns Ferry v Alabamě instalován 3D tištěný spojovací prvek kanálu palivového souboru z nerezové oceli vytvořený společností Framatome ve spolupráci s Oak Ridge National Laboratory. Tuto technologii vyvinuli palivoví odborníci společnosti Framatome ve Francii, Německu a USA v úzké spolupráci se zákazníky po celém světě.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Evropský jaderný tokamak ITER má problémy. Byly zjištěny vady dvou klíčových komponent. Důsledky nebudou zanedbatelné
25. listopad 2022, 13:49
Další náhrada za ruský plyn? Česká firma vyvinula reaktor, který vyrábí energii z odpadu
24. listopad 2022, 14:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se