Domů
Rychlé zprávy
Obyvatelé paneláků ušetří. Budou moci sdílet elektřinu z vlastní fotovoltaiky
Představení první instalace městské solární elektrárny na střeše bytového komplexu na ulici Vojtova / Zdroj: Petr Hladík

Obyvatelé paneláků ušetří. Budou moci sdílet elektřinu z vlastní fotovoltaiky

Už od příštího roku by měli lidé bydlící v bytových domech včetně paneláků ušetřit, pokud na střechu nainstalují fotovoltaiku nebo jiný společný zdroj elektrické energie. Dosud mohli ze solárních panelů živit hlavně společné prostory či výtah, nikoliv uspořit na účtech za elektřinu v bytech.

Změny má umožnit chystaná vyhláška o Pravidlech trhu s elektřinou, která již prošla připomínkovým řízením. „Její účinnost se předpokládá od ledna příštího roku,“ uvádí Michal Keborg, mluvčí Energetického regulačního úřadu. Nyní dochází k vypořádání připomínek a materiálem se ještě bude zabývat legislativní rada vlády.

Dosud nebylo možné elektřinu ze společné výrobny v bytovém domě dodávat do jednotlivých bytů, takže obyvatelé nemohli šetřit na odběru elektřiny z veřejné sítě. Možný je zatím pouze komplikovaný způsob, kdy se sloučí odběrné místo v domě, ale tím jednotlivé domácnosti přijdou o možnost volby svého dodavatele energií. Právě to nová vyhláška změní.

Obyvatelé se dohodnou, kolik kdo odebere

„Sdílení staví na principu zavedení vůdčího odběrného místa, jediného pro celý dům, a přidružených odběrných míst, určených pro každou domácnost, která se sdílení vyrobené elektřiny bude účastnit,“ uvádí mluvčí Energetického regulačního úřadu. Vyrobená elektřina se bude dělit mezi jednotlivé byty neboli přidružená odběrná místa podle klíče, který stanoví obyvatelé bytového domu sami.

Případná nespotřebovaná elektřina v každé domácnosti se může jako přetok prodat v síti, a to opět přes hlavní odběrné místo. Zatímco dříve byly peníze za přetoky do sítě mizivé, dnes je situace kvůli vysokým cenám lepší.

Ke sdílení vyrobené elektřiny bude nutné, aby si bytový dům nainstaloval takzvané průběhové elektroměry, a to jak u hlavního, tak přidružených odběrných míst. To by měla udělat zdarma distribuční společnost.

Na webu Unie komunitní energetiky je praktický příklad, jak se může elektřina dělit. Pokud má dům deset bytů, každý investuje do fotovoltaiky deset procent a bude mít i nárok na desetinu z vyrobené elektřiny.

Distributoři by zdražovat kvůli tomu neměli

Zareagovat a připravit se na změnu budou muset i distribuční společnosti. Právě přes distribuční síť se totiž bude vyrobená elektřina například z fotovoltaiky na střeše paneláku rozdělovat.

„Pro nás jako provozovatele distribuční soustavy to přináší zvýšené nároky na instalaci průběhových elektroměrů a následného zpracování a vyhodnocení dat, která budeme zasílat na příslušné dodavatele energií prostřednictvím OTE (operátor trhu, pozn. aut.),“ uvádí Martin Chytra, projektový manažer distribuční společnosti EG.D, člena skupiny E.ON. Pro firmu to znamená značné úpravy IT systémů.

Tarifů jako takových by se však úprava podle něj dotknout neměla. „Pouze bude možné díky instalaci průběhových elektroměrů na odběrná místa, která chtějí být součásti skupiny sdílení energie, rozdělovat spotřebu na část klasické dodávky ze sítě a část sdílenou ze společného zdroje,“ dodává.

Významný krok k decentralizaci energetiky

Bytové domy by mohly podle expertů výrazně přispět k decentralizaci energetiky. Podle nejoptimističtějšího scénáře studie zpracované společností EGÚ Brno by fotovoltaika na bytových domech dosáhla maximálního výkonu až 1,9 gigawattu, pokud by se na všechny tyto tuzemské domy instalovaly solární panely. To je bezmála výkon JE Temelín. Podle webu Fakta o klimatu dosahoval v roce 2020 instalovaný výkon všech solárních panelů v tuzemsku dvou gigawattů.

Sdílení elektřiny v bytových domech je prvním krokem k rozvoji komunitní energetiky, tedy ke sdílení vyrobené energie v rámci komunit. Musí ji ale hlavně umožnit česká legislativa, respektive sladit zákony se směrnicí Evropské komise. To se ale zatím nedaří.

Na ministerstvu průmyslu a obchodu už by měla být připravena novela energetického zákona, která ji umožní. Zatím však podle dostupných informací úřad neopustila.

Převzato z internetového portálu EkoNews.cz, webu o byznyse a udržitelnosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Ivan Novák
22. říjen 2022, 22:55

Všem poběží pračka, myčka, EV nabíječka atd. v sobotu v poledne, s takovým koeficientem soudobosti domovní rozvod určitě počítá.

A co bloková kogenerace, ta bude taky komunizovaná?

Už vidím schůzi našeho SVJ, jak si na základě průběžných měření a intraday burzovních cen v radostné shodě dělíme náklady a výnosy.

Jan Stehlik
23. říjen 2022, 09:17

To budou bitky :-)

Jako rozumější bych viděl termické kolektory na střeše s velkou akunádrží . To má větší učinnost . TUV je stejně největší žrout energie v paneláku.

Ladislav Novák
23. říjen 2022, 23:08

To máte sice pravdu, ale pro "panelák" jsou náklady a komplikace s podobnými řešeními tak velké, že návratnost a ekonomická efektivnost je velmi nejistá. V létě, kdy je hodně lidí mimo své byty na dovolených, je spotřeba el. energie i tepla minimální, půl roku pak ze systému stejně nedostanete nic, co by stálo za řeč jako "ekonomicky výhodné".

Podobná propaganda, jakou tento článek je, velmi mlží o skutečném provedení a funkci "komunity". Největší prokazatelný užitek bude mít "správce komunity", který bude za každou bytovou jednotku pobírat měsíčně státem vyplácenou dotaci. Vlastníci bytových jednotek nebudou mít žádný hmatatelný užitek, jenom starost, jestli systém v domě bude spolehlivě fungovat bez zbytečných nákladů na provoz, údržbu a opravy. A ponese náklady.

U el. energie z fotovoltaiky se produkce zcela míjí se spotřebou obyvatel během dne, vytvářet "baterkárny" v domě a další nutné související instalace není z prostorových i bezpečnostních důvodů žádoucí, konečná úspora vyjádřená finančně je velmi pochybná a těžko prokazatelná.

Takže kdybych měl volit, jak se v domě, kde bydlím, postavit k zavádění "energetické komunity", jsem zcela jednoznačně PROTI. Se současnými spolehlivými dodavateli jsem spokojen. A ať se zelení aktivisté s EU/EK třeba stavějí na hlavu a vyhlašují povinné zavádění fotovoltaiky na střechách soukromých domů...

Jiří Syn
23. říjen 2022, 17:31

Pokud není plocha střechy/panelů obrovská, lze předpokládat že celková bilance výroby vs. spotřeby bude stále citelně negativní... a třeba s pomocí i relativně malého bateriového úložiště by mělo dojít k ostranění řekněme 95% všech prodejů (neboli, všechnu vyrobenou energii si spotřebujeme "sami" + zbytek dokoupíme). Takže ty trable s rozpočítáváním tržeb za prodej by měly být minimální... to spíš vidím problém v tom kdo by byl ochotný investovat do panelů. Ale tak někteří by se asi našli (včetně mne) a podle toho by se pak měla rozpočítávat ta produkce že...

intfor
23. říjen 2022, 22:53

Ano, ale se zohledněním toho, že střecha je společná, takže její pronájem těm, kteří chtějí investovat do FVE, také nebude zdarma.

richie
24. říjen 2022, 10:43

ok, rozpocitanie trzieb zatial vynechame .. len ako rozpocitat spotrebu? .. pracujuci clovek bude mat v case najvacsej vyroby asi najmensiu spotrebu (bude mimo byt) .. teda investuje svoj podiel do spolocnej FVE, ale vacsinu elektriny si aj tak potiahne z distribucie ..

hellokitty
24. říjen 2022, 11:09

samozrejme k tomu daju aj bateriu, domace FVE bez baterie nemaju zmysel, naco by vyrabali elektrinu, aby ju dodavali do distribucie, ked cielom je zvysenie energetickej nezavislosti, bateria pomoze aj v pripade vypadku elektriny od dodavatela ako backup

Ladislav Novák
25. říjen 2022, 00:39

Domácnost na baterky. To je teda terno. Zvláště na podzim a v zimě, že? :-D

hellokitty
25. říjen 2022, 15:30

70% energeticka nezavislost je stale o 70% lepsia ako 0% energeticka nezavislost (terajsi stav vacsiny domacnosti)

70% nezavislost sa da docielit uz s dnesnymi technologiami a relativne malym bateriovym uloziskom, chcete si to prepocitat? poslem vam export z wattrouteru?

hellokitty
25. říjen 2022, 15:32

https://gallery.kirril.com/images/0001/1666704688116.jpg

cervene je odber z distribucie, zelene je samospotreba, povypravajte mi este trochu o tom ako to na podzim nefunguje

robert
23. říjen 2022, 00:33

Ohromný prostor pro internet věcí.

Anton Meško
23. říjen 2022, 10:13

V každom prípade budovanie FE u koncových spotrebiteľov je správne riešenie, pretože vyrobená energia sa spotrebuje na tom istom mieste, nie je potrebné budovať distribučné vedenia, teda nie sú ani distribučné náklady a distribučné straty.

Richard Vacek
23. říjen 2022, 13:10

To ale platí jenom tehdy, pokud se lidé na zimu přestěhují pryč. Jinak tam to správně dimenzované vedení musí stejně být. V létě bude třeba nevyužité, ale stejně se budou muset zaplatit náklady s jeho položením a celoroční údržbou.

Jiří Syn
23. říjen 2022, 17:35

Ono už tam stejně je, nikdo se nechystá ho demontovat... akorát se nebude muset posilovat.

Antonín Mikeš
24. říjen 2022, 11:40

Ale udržovat se musí, čas od času měnit (za 50 let?) nebo třeba dát do země. Ale za to vedení se dnes platí přes platbu za přenesenou energii, ne za připojení. Takže kdo má FVE méně přispívá na vedení ale potřebuje ho stejně. Platba za vedení by měla být tarifní, ne dle spotřeby.

Posilovat se nemusí pokud nebudou přetoky, tepelná čerpadla a elektromobily.

Miloslav Černý
23. říjen 2022, 12:24

Ledy se konečně začínají hýbat, i když to jako obvykle u nás se značným spožděmím. Ironicky to nakonec budeme moci přičíst Putinovi k plusu.

richie
24. říjen 2022, 10:34

v rozumnej miere preco nie (ak sa dohodnu na investicii) .. akurat by som vynechal jedne odstavec, ktory zbytocne zavadza (az takmer klame)..

..Případná nespotřebovaná elektřina v každé domácnosti se může jako přetok prodat v síti, a to opět přes hlavní odběrné místo. Zatímco dříve byly peníze za přetoky do sítě mizivé, dnes je situace kvůli vysokým cenám lepší...

... kedze sa bavime o FVE a clanok smeruje k podpore masivneho rozvoja FVE, tak typicka nadvyroba bude v case, ked bude nadvyroba vsade naokolo, teda cena bude minimalna (mozno az zaporna - nemci to uz poznaju).. preto by bolo lepsie nekalkulovat s predajom a velkostnastavittak aby sa spotrebovalo vsetko (prip. este s malou akumulaciou)..

len mam obavu - po skusenostiach o dohadovani sa na rozdelovani fondu oprav na domovych schodzach, alebo este lepsi priklad je dohadovanie sa na pomere rozdelenia spotreby (pomer pausalne/merane teplo) o realizovatelnosti podobneho projektu ..

Ivan
25. říjen 2022, 07:23

"..dosáhla maximálního výkonu až 1,9 gigawattu, pokud by se na všechny tyto tuzemské domy instalovaly solární panely. To je bezmála výkon JE Temelín."

uvědomujete si, že někdo chce připojit výkon TEMELÍNA do distribuční sítě!! ta síť na to nebyla stavěna.... to jen tak naokraj toho, jaké blbosti se tady vymýšlejí.

hellokitty
25. říjen 2022, 15:41

uvedomujete si ze ten vykon by bol distribuovany po celej republike a vacsina by sa spotrebovala na mieste, takze by to distribucnu siet zatazovalo este menej ako jeden velky centralny zdroj? to len tak naokraj toho, ako sa snazite vypadat chytre

FrantišekZ
25. říjen 2022, 14:47

Podle mě je to zbytečně složité. Ať dá stát slevu na dani z nemovitosti(vím, že teď je nízká) podle výkonu na střeše. SVJ ať pronajme střechu a víc ať neřeší. Protože na ničem víc se v životě neshodnou. Hlavně nevymýšlet nějaké snové komunitní projekty. Musí to být jednoduché.

Je trestuhodné, že střechy paneláků, které jsou pro tento účel skoro dokonalé, prakticky využité nejsou.

Přetoků bych se tolik nebál, protože každý byt i když je prázdný má nemalou spotřebu. A plocha střechy paneláku není vzhledem k množství bytů pod ní zas tak velká. S dobrý řízením by šla nadvýroba ukládat i do centrálního rozvodu tepla. Na přípravu TUV přes léto padne také dost paliva.

Místo měst, kde se teoretická výroba z FVE spotřebuje prakticky na místě, se postavily FVE v Horních Dolních, kde se půlka výroby nakonec spálí v drátech.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se