Domů
Rychlé zprávy
První běloruský jaderný blok zahájil pilotní provoz
JE Ostrovets; Zdroj: Beales

První běloruský jaderný blok zahájil pilotní provoz

První blok první běloruské jaderné elektrárny zahájil před Vánoci pilotní provoz. Během něj budou provedeny konečné a nejdelší prohlídky energetického bloku. Po úspěšném dokončení testů přejde blok do komerčního provozu.

První blok Ostrověcké jaderné elektrárny je vůbec prvním reaktorem VVER-1200 postaveným mimo území Ruska. Po úspěšném dosažení minimálního kontrolovaného výkonu a získání povolení od běloruského ministerstva vnitra byl výkon bloku kontinuálně zvyšován na jeho nominální hodnotu.

Ostrovecká jaderná elektrárna
Ostrověcká jaderná elektrárna Zdroj: Rosatom

„Experimentálně-průmyslový provoz je poslední a nejdelší částí prohlídek jaderného zařízení. Bez splnění těchto dlouhých testů nemůže blok přejít do komerčního provozu,“ sdělil Vitaly Polyanin, viceprezident a ředitel výstavby projektu první běloruské jaderné elektrárny.

„Odborníci budou nepřetržitě zajišťovat velké množství kontrol a testů zařízení elektrárny na různých výkonových úrovních od 75 % do 100 %. V rámci těchto testů budou provedeny i dynamické testy vypínání a zapínání různých zařízení. Teprve po úspěšném dokončení všech testů blok přejde do komerčního provozu. Předpokládáme, že se tomu tak stane v prvním čtvrtletí roku 2021.“

Zdržení projektu kvůli pádu reaktorové nádoby

Výstavba prvního jaderného bloku v Bělorusku byla velice komplikovaná. V průběhu došlo dokonce i k pádu reaktorové nádoby. Ta spadla při špatně zajištěné přepravě a jemně se dotkla země. Nádoba byla podrobena různým nedestruktivním testům, aby byla prokázána její nezávadnost.

Navzdory kladnému stanovisku odborníků byla reaktorová nádoba vyměněna a celý projekt se tak zdržel. Původně měla být elektrárna spouštěna v listopadu 2018.

První komerčně provozovaný VVER-1200 blok mimo Rusko

K prvním jaderným činnostem na tomto bloku došlo 7. srpna 2020, kdy byly do aktivní zóny zavezeny první čerstvé palivové soubory. 11. října dosáhl blok minimálního kontrolovaného výkonu (výkon nižší než 1 % nominálního výkonu). 3. listopadu došlo k připojení bloku k elektrické rozvodné síti.

V Ostrověcké jaderné elektrárně probíhá výstavba dvou bloků reaktorů VVER-1200. Komerční provoz druhého bloku je nyní plánován na rok 2022.

Bloky reaktoru VVER-1200 jsou prozatím v komerčním provozu pouze v Rusku. Celkem 2 bloky v Novovoroněžské jaderné elektrárně a jeden blok v Leningradské jaderné elektrárně. Výstavba elektráren s těmito reaktory však probíhá také v Bangladéši, Egyptě, Finsku, Maďarsku a Turecku.

Zdroj úvodního obrázku: belaes.by

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Denis
28. prosinec 2020, 15:56

Stavbu této jaderné elektrárny provázely vážné problémy. Po nutné výměně tlakové nádoby reaktoru, požáru a smrti dělníka to byla korupce ruského manažera, kterého zadrželi Bělorusové. Kvůli korupci hrozila havárie celého systému.

Jaromír
28. prosinec 2020, 17:18

Výměna nádoby reaktoru nebyla nutná. Stavební část předpokládám že zajistil subdodavatel, takže problémy jdou na jeho vrub.

Vladimír Wagner
28. prosinec 2020, 17:51

O tom, že reaktorová nádoba ťukla silněji o zem se píše v příspěvku. To, že testy ukázaly, že nebyla poškozena, se tam píše také. Výměna tak v principu nebyla nutná. Ovšem dodavatel ji udělal, protože nechtěl, aby tato událost byla zneužívána v kampani proti této stavbě. Nádoba se využije u stavby v Rusku. Pokud by byl požár odpadu mimo reaktorové budovy na jiné stavbě, nikdo by se o něm ani nezmínil. Smrtelný úraz na stavbě je jistě nešťastnou událostí, ale takové se i na daleko menších stavbách stávají. Ještě jste mohl vytáhnout to, že tam shořelo italské trafo. Problémům pří každé stavbě se nedá úplně vyhnout. Podstatné však je, že výstavba trvala 7 let. A to je na jaderné bloky velice dobrý výsledek. Pochopitelně by bylo ještě lépe, kdyby se podařilo dosáhnout těch pěti let, ale na to, že jde o pátý a šestý blok daného typu, je to dobré. Další bloky pak na tom budou lépe.

Denis
28. prosinec 2020, 18:04

Došlo k požáru rozpouštědla sedm metrů pod zemí. Dálestavbšlo k nehodě, při které zemřel stavební dělník. O obou incidentech se informace objevila až s několikaměsíčním zpožděním. Pracovníka ruského konsorcia Atomstrojexport a Rosatom, zadrželi Bělorusové přímo při přijímání úplatku od zástupce ruské firmy HPO Wentelservis. Ruský dodavatel zavinil zpoždění stavby. Původně se počítalo se spuštěním elektrárny v roce 2018.

Emil
28. prosinec 2020, 18:13

... zároveň by se slušelo dodat, že ruská vláda schválila odložení začátku splácení úvěru o dva roky z 1.4.2021 na 1.4.2023.

A. O.
28. prosinec 2020, 18:59

Dvouleté zdržení... zdržení, které by jim záviděl každý, vyjma CNG. EDF staví elektrárnu místo 4 let, 15 let (a není ještě zdaleka konečně), WESTINGHOUSE zase raději vyhlásil krach, než aby pokračoval ve stavbě projektu ve své domovině.

PetrV
28. prosinec 2020, 19:58

Zahrejte se vetrnikem, slunecnikem....

energetik
28. prosinec 2020, 20:26

"11. října dosáhl blok minimálního kontrolovaného výkonu (výkon nižší než 1 % nominálního výkonu). 3. listopadu došlo k připojení bloku k elektrické rozvodné síti."

To tedy umí start ze tmy a chod na vlastní spotřebu při výkonu 1% že to dokázali spustil dříve a bez elektřiny - připojení k rozvodné síti? Nebo pomocí dieselu?

Ivan Novák
28. prosinec 2020, 20:42

Síť tam musela být od začátku, napájet stavební jeřáby z dieselů víceméně nejde. Projektové, tj. nikoli improvizované napájení vlastní spotřeby muselo fungovat nejdéle při zkouškách velkých čerpadel. Připojení generátoru, nešikovná formulace.

Vladimír Wagner
28. prosinec 2020, 21:15

Teda, Vy si sice dáváte nick energetik, ale tomu oboru vůbec nerozumíte. Elektrárna je k elektrické síti připojena už hodně dlouho. Dávno před tím 11. říjnem. V té době se začalo fyzické spouštění. Teprve po dosažení zhruba 30 % nominálního výkonu lze rozběhnout turbínu a připojit ji k síti a začít dodávat proud. A to se stalo toho 3. listopadu.

pr
28. prosinec 2020, 22:28

A Vy, pane Wagnere máte zajisté křišťálovou kouli a jste natolik bohorovný, že víte kdo čemu rozumí. Gratuluji, takových Brouků Pytlíků jako Vy není nikdy dost a potřebujeme jich jako soli.

Emil
28. prosinec 2020, 22:34

V případě trollů jako "energetik" nebo "pr" křišťálových koulí netřeba...

energetik
29. prosinec 2020, 00:33

Je tam napsáno že blok dosáhl výkonu 1%. Tedy reaktor + generátor.

Potom by tam tedy mělo být že reaktor dosáhl tepelného výkonu 1% a bylo by to jasné.

A 3.11. došlo k nafázování generátoru na síť.

Jinak takové přípojení elektrárny k síti více přípojkami není dle aktuální ČEZké legislativy možné.

Vyřizoval jsem to u jedné elektrárny a distributor to zamítl, argumentoval jsem tím že Temelín i Dukovany mají více přípojek do sítě, ale i tak jsem neuspěl. Prý to už není možné, podobně jako již není možné získat licenci na přečerpávací "elektrárnu".

Dále datum montáže elektroměru je dle ČEZké legislativy také dnem zahájení licencované činnosti a datum prvního paralelního připojení. A licencovaná činnost výroby energie se může přerušit tuším aktuálně na max. měsíc jinak licence zase zaniká.

Vykazovaní technologické spotřeby a výroby přes více přípojek také umožňuje různé podvody. Na jedné přípojce levně koupí jako technologickou spotřebu a na druhé to stejné dráž prodají, ideální například u CFD.

Mimochodem také jsem řešil připojení průmyslového areálu do dvou sítí, místní soukromá LDS a regionální distribuční síť. S tím že si provozovatel vybere nejvhodnějšího distributora a také tam měl být záskokový automat mezi sítěmi. Regionální distributor toto také odmítl. Prý není možné aby jeden zákazník měl dva distributory a přepínal se mezi nimi. Argumentoval jsem tím že vím o nemocnici která to tam má a zase jsem to stal odpověď že to možné bylo a už není. Hotovo vyřízeno.

Takže tak pro porovnání legislativy v ČEZku a Běloruska, nebo mají distributoři více metrů podle kterých měří?

Petr
29. prosinec 2020, 09:56

To všechno jsou důsledky podpory u nás superdraze škodlivě předčasně vystavěných solárů, to umožňovalo ziskově dokonce i elektricky svítit na panely v noci, víte jaké megazisky by se dali dosahovat při přímém odebírání běžné elektřiny ze sítě a prodávání jí zpět jako solární?

Tomas Vocilka
29. prosinec 2020, 10:37

Peter, pocitejte se mnou. Vychozi stav 1kWh spalena v lampe, svitici na panely, cena 1 kWh 3CZK.Rekneme ze hypoteticka ucinnost LEDlampy svitici na FVE je 40%,energeticka ucinnost premeny svetlo/elektrina ve FVE 13%, celkova ucinnost celeho procesu pak cca 5,2%.Vysledna cena takto "vyrobene kWh" je pak 3CZK/0,052,coz je cca 57CZK za 1 kWh, coz se rozhodne vyplati. Je az k neuvereni, jak je tato hovadina neustale k precteni i na techto pomerne odbornych forech. Samozrejme Peter, jeste si k vyse uvedenemu prictete investicni naklady na porizeni poradne LED lampicky. No nekup to!

Petr
29. prosinec 2020, 18:20

"Na jedné přípojce levně koupí jako technologickou spotřebu a na druhé to stejné dráž prodají, ideální například u CFD."

Na tohle jsem reagoval. Takže si do těch svých propočtů zadejte cenu takto nakupované kWh.

Prostě díky šíleným zeleným dotacím i taková nepravděpodobná absurdnost chvíli mohla vydělávat. I když samozřejmě šlo jen o ten nejextrémnější argument, upozorňující na možné megapodvody a nakonec skutečně se stanuvší superdrahý solární tunel v Česku za 500 miliard Kč.

energetik
29. prosinec 2020, 19:07

Petr

to je nesmysl, u FVE je technologická spotřeba 0 až jednotky kW za měsíc. Těžko by někdo obhájil více pro svícení na panely. OTE to hlídá, výkazy s nesmyslnými čísly nelze do OTE odeslat, ten systém je nepřijme.

Tam to není tak jednoduché jako v parní elektrárně kde na technologickou spotřebu jede vše od světla na WC po kávovar ve velíně.

Vladimír Wagner
29. prosinec 2020, 11:35

Aby mohla turbína fungovat a dodávala elektřinu, musí být dosaženo určitého výkonu. A pochopitelně vyvedení proudu a dodávka proudu do sítě je něco jiného, než zajištění elektřiny pro areál a samotnou elektrárnu.

Ivan Novák
29. prosinec 2020, 19:24

Vlastní spotřeba bloku v Temelíně i v Dukovanech je obvykle kryta z výroby generátoru. Když generátor nevyrábí, blok se napájí z linky 400kV, která jinak vyvádí vykon. Pokud jsou obě tyto možnosti nedostupné, automatický záskok zapojí rezervní napájení vlastní spotřeby z připravené linky 110kV. Jen při některých typech zkoušek havarijních dieselů tudy může téci něco do soustavy. Nejde o obchodní optimalizaci.

Petr
28. prosinec 2020, 20:39

Dobrá rychlost. Maďaři to zvládnout rychleji do 6 let a po nich Češi už by už mohli dodržet těch plánovaných 5 jako Číňani a 3x rychleji než ostudní Francouzi.

Richard Vacek
29. prosinec 2020, 07:06

Češi jsou rychlí. Dokonce i náročnou stavbu trojské lávky zvládli za pouhé 3 roky.

St
29. prosinec 2020, 11:17

Dobrý zpráva jak pro Bělorusko, tak i pro okolní státy, které budou mít stabilní zdroj EE. Tady jde vidět, že když chce, tak to jde (myšleno rychlá a relativně levná výstavba energetických bloků).

energetik II
29. prosinec 2020, 18:10

Pořád výborný výkon proti italskému ENELU a dostavbě Mochovce - 3,4. Původní plán = oba bloky v provozu 2013 po 5 letech stavby a ceně 2,8 mld. Euro. Nyní ? Zatím prodloužení stavby o 10 let, oba bloky v provozu 2023 a cena zatím !! = 6,2 mld. Euro . + 130 %. Slušné !

P.S. K tomu mrtvému na stavbě , řekl bych , že na stavbě, která běží 7 let a pracují tam tisíce lidí je jeden smrťák výborné číslo. Třeba u nás v Plzni se stavěl r. 2006 hypermarket Globus, stavba trvala asi 10 měsíců a pracovalo tam maximálně do 50 lidí. Jeden z nich na střeše propadl otevřeným větracím oknem na beton, mrtev. Atd,. ..příkladů mnoho.

energetik II
29. prosinec 2020, 20:51

Jedna čerstvá aktualitka z jádra. Čína předevčírem zahájila stavbu druhého sodíkem chlazeného rychlého reaktoru 600 MW Xiapu - 2. Dobré, dobré,....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se