Domů
Rychlé zprávy
Tým MAAE hodnotí využívání výzkumného reaktoru v Chile
Zdroj: MAAE
Zdroj: MAAE

Tým MAAE hodnotí využívání výzkumného reaktoru v Chile

Tým mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) provedl první osobní misi zaměřenou na využívání výzkumných reaktorů. Mezinárodní tým expertů důkladně zhodnotil využívání chilského reaktoru RECH-1 a jeho potenciální možnosti budoucího využití.

Společnost Chilean Nuclear Energy Commission provozuje reaktor RECH-1 od roku 1974. Reaktor o výkonu 5 MW je umístěn v jaderném výzkumném středisku La Reina Nuclear Centre v Saniagu.

RECH-1 je bazénový typ jaderného reaktoru s nízko-obohaceným palivem. Moderátorem je lehká voda, která zároveň slouží jako chladivo a stínění před ionizujícím zářením. Zvláštností tohoto výzkumného reaktoru je beryliový reflektor, který část neutronů vrací zpět do aktivní zóny, a zlepšuje tak ekonomii provozu reaktoru.

Stávající využití reaktoru RECH-1 je produkce radioizotopů nejčastěji pro medicínské účely. Mimo výrobu radiofarmak nyní na reaktoru probíhá ozařování vzorků pro chemické analýzy a ozařován geologických materiálů pro určení jejich stáří. Rektor je schopen připravovat i speciální radioaktivní vzorky pro snadné vyhledávání.

Mise IRRUR

Integrated Research Reactor utilization Review (IRRUR) je novou službou, kterou MAAE nabízí zemím vlastnící výzkumný reaktor. Hlavním smyslem této mise je zjištění potenciálu výzkumného reaktoru a navrhnout jeho další využívání pro udržení těchto zařízení v provozu.

Mise na reaktoru proběhla začátkem července na žádost provozovatele reaktoru. Experti z Belgie, Argentiny, Spojených států a MAAE strávili v zařízení 5 dní, během kterých hodnotili jeho využívání. Kromě těchto expertů byl přítomen také pracovník výzkumného reaktoru z Peru, jelikož další naplánovaná mise se uskuteční v srpnu právě v této zemi.

Hodnotící tým nalezl několik příležitostí pro rozšířené využívání reaktoru RECH-1. Jedním z klíčových doporučení je vývoj a implementace informační strategie reaktoru. Ta výrazně pomůže rozšířit komunitu uživatelů reaktoru,“ sdělil Nuno Pessoa Barradas, specialista na výzkumné reaktory v MAAE.

Druhá mise na reaktoru RECH-1

Na reaktoru RECH-1 již podobná mise proběhla v prosinci 2021, avšak kvůli pandemii COVID-19 bylo setkání uspořádáno pouze virtuálně. Během tohoto setkání navrhl tým několik vylepšení využívání reaktoru. Mezi nimi bylo i zahájení provozu neutronového zobrazování, které bylo za pomoci MAAE již uvedeno do provozu.

Po uskutečnění mise tým expertů oznámil pokrok v posílení využívání výzkumného reaktoru v Chile. Kromě jiných činností doporučili navázání spolupráce s akcionáři z oblasti produkce radiofarmak. Jejich společným cílem by měla být výroba materiálů potřebných v budoucnu nejen lokálně, ale i globálně. Tým expertů navíc doporučil rozšíření laboratoří využívajících svazek neutronů. Ty jsou nyní využívány zejména pro neutronové zobrazování.

Nadcházející mise IRRUR

Mise hodnotící využívání výzkumných zařízení jsou nyní naplánované nejen v Jižní Americe. Mezi léty 2022 a 2023 je naplánováno dalších 5 takových misí v Africe, Asii i Spojených státech.

V Peru jsou nyní v provozu dva výzkumné reaktory, RP-0 (v provozu od roku 1978) a RP-10 (v provozu od roku 1988). Oba reaktory využívají nízko obohacené jaderné palivo s obohacením do 20 %. Starší reaktor o nulovém nominálním výkonu je určen zejména pro výuku a výcvik nových pracovníků nebo simulace fyzikálních dějů probíhajících v jaderném reaktoru.

Výkonnější varianta je určena zejména pro výrobu radioizotopů nebo neutronovou aktivační analýzu. RP-10 je občasně využíván pro neutronové zobrazování a výcvik inženýrů na výkonovém reaktoru.

Oba reaktory využívají pro zlepšení rozložení výkonu a ekonomie provozu speciální reflektory. Těmi je obklopena aktivní zóna a jejich úkolem je odražení části unikajících neutronů zpět do aktivní zóny. Reflektory jsou tvořeny berylliem a grafitem.

Podle databáze MAAE je nyní v provozu 223 výzkumných reaktorů v 53 zemích. Dalších 24 nových jaderných programů je nyní ve fázi plánování, nebo vývoje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se