Domů
Rychlé zprávy
V Porúří bude po 150 letech uzavřen poslední černouhelný důl

V Porúří bude po 150 letech uzavřen poslední černouhelný důl

Základní údaje o těžbě černého uhlí v německém Porúří, kde 21. prosince definitivně skončí těžba této suroviny:

– Porúří je hustě obydlená průmyslová oblast v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku. Na rozloze 4500 kilometrů čtverečních (asi polovina Jihočeského kraje) zde žije přes pět milionů lidí a oblast je jednou z nejhustěji obydlených městských oblastí v Evropě. K hlavním městům oblasti patří Duisburg, Oberhausen, Essen, Gelsenkirchen, Bochum nebo Dortmund.

– Od začátku 19. století bylo Porúří klíčovým průmyslovým centrem nejen Německa, ale i Evropy. Ke klíčovým odvětvím patřilo ocelářství, výroba zbraní, strojírenství a těžba černého uhlí. V 50. letech oblast patřila k nejbohatším regionům země.

Prohlubovala se však její jednostranná ekonomická orientace, výrazně rostla především těžba uhlí. Vrcholem byl rok 1957 s těžbou uhlí 123 milionů tun a téměř 400.000 pracovníky v odvětví. V letech 1950 až 1965 vzrostl počet obyvatel regionu téměř o jeden milion.

– Postupně se ale těžba černého uhlí v Porúří dostávala do problémů. Těžba se snižovala, radikálně klesal počet zaměstnanců v odvětví, rostla nezaměstnanost. Podle jedné ze studií Fakulty životního prostředí brněnské Univerzity J. E. Purkyně bylo v první etapě (1958-1964) uzavřeno 35 dolů s roční produkcí 12 milionů tun a propuštěno bylo 32.000 lidí. Ve druhé vlně (1965-1969) se uzavřelo 33 dolů s produkcí 28 milionů tun a propuštění postihlo 72.000 pracovníků. Další útlumová vlna byla v letech 1973 až 1974. Ta znamenala pokles těžby až na 70 milionů tun v roce 1981. Celkový počet pracovních míst se snížil z 390.000 v roce 1957 na 140.000 v roce 1981. Počet dolů klesl za těchto zhruba 25 let ze 140 na 31. Kdysi klíčové odvětví v posledních desetiletích přežívalo jen díky vysokým vládním subvencím.

Ilustrační foto

– V 50. letech 20. století se v Porúří těžilo šest procent světové produkce uhlí, počátkem 80. let už jen dvě procenta. V té době bylo v Porúří registrováno přes 250.000 nezaměstnaných, což představovalo 14,3 procenta práceschopného obyvatelstva.

– Vláda tak v roce 2007 schválila pravidla pro postupné ukončení těžby černého uhlí v zemi do letošního roku.

Vláda a spolkové země každým rokem subvencovaly těžbu černého uhlí částkou 2,6 miliardy eur, ročně se ho v Německu v té době těžilo kolem 25 milionů tun. Ceně dováženého uhlí z USA nebo Číny ve výši 80 eur za tunu ale nemohla cena německého uhlí 250 eur konkurovat.

– Z černého uhlí se v Německu vyrábí asi 20 procent elektrické energie, v souvislosti s uzavíráním černouhelných dolů se zvyšuje import uhlí (30 procent z Ruska) a těžba hnědého uhlí v Německu. Náhradou za zastaralé uhelné elektrárny se mají v budoucnu stát především obnovitelné zdroje energie. Uhlí (černé i hnědé) přes výrazné změny z posledních let zůstává nejdůležitější součástí německého energetického mixu. Loni z něj spolková republika získala 37 procent elektrické energie, z obnovitelných zdrojů 33,1 procenta a z jádra 11,6 procenta.

Ilustrační foto

– V Německu se má příští rok rozhodnout o tom, kdy země přestane využívat energii z uhlí. Jako nejpravděpodobnější se zatím jeví rok 2035.

– Poslední německý černouhelný důl Prosper Haniel, který se nachází u města Bottrop, se definitivně uzavře 21. prosince a vláda spolková země Severní Porýní-Vestfálsko se jej chystá přeměnit na přečerpávací vodní elektrárnu.

Důl zaměstnával 2500 lidí a těžilo se zde asi 2,5 milionu tun uhlí. Poslední důl v další velké černouhelné oblasti, Sársku, byl uzavřen již v roce 2012.

– V globálním měřítku je uhlí největším zdrojem výroby elektřiny (39 procent). Největším producentem uhlí (černého a hnědého) je Čína (asi 50 procent světové produkce), následovaná Indií, USA, Austrálií Indonésií a Ruskem. Německu patří díky těžbě hnědého uhlí deváté místo.

– Podobný krok jako Německo učinila také například Británie, kde poslední černouhelný důl v zemi, Kellingley Colliery, ukončil provoz v roce 2015.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.