Domů
Rychlé zprávy
RWE: Rostoucí cena CO2 nezpůsobí odstavování uhelných elektráren, pouze růst cen elektřiny
Emise
Zdroj: Pixabay

RWE: Rostoucí cena CO2 nezpůsobí odstavování uhelných elektráren, pouze růst cen elektřiny

Zvyšování cen emisí skleníkových plynů nepovede k rychlejšímu odstavování hnědouhelných a černouhelných elektráren v Německu, pouze k vyšším cenám elektřiny. Rychlejší odklon od uhlí by byl způsoben pouze rychlejším rozvojem obnovitelných zdrojů energie, uvedl ve čtvrtek dle agentury Montel generální ředitel RWE Markus Krebber.

"Současná cena uhlíku vede pouze k vyšším cenám elektřiny a bloky [spalující fosilní paliva] přesto poběží, protože elektřina je potřeba," řekl šéf největšího německého výrobce elektřiny novinářům.
"Dokud nebude kolem dostatek zelené energie, bude se to při vysokých cenách uhlíku dít vždy - cena elektřiny vzroste natolik, že se bloky opět stanou profitabilními. Jde hlavně o to, jak urychlit rozšiřování obnovitelných zdrojů energie a vybudovat vodíkové hospodářství," dodal Krebber.

Krebber okomentoval situaci poté, co RWE oznámila prudký nárůst zisku ze segmentu hnědého uhlí, černého uhlí a jaderné energetiky v souvislosti s vyšším objemem výroby.

Hnědouhelná elektrárna Neurath společnosti RWE. Zdroj: RWE

Šéf RWE dodal, že jediným způsobem, jak vytlačit z trhu hnědouhelné a černouhelné elektrárny, aniž by hrozil nedostatek elektřiny, by bylo zvýšit dodávky energie z obnovitelných zdrojů.

Podle něj by příští německá vláda měla zvýšit cíle země pro rozšíření obnovitelných zdrojů energie do roku 2030 na 80 GW pro větrnou energii na pevnině, 25 GW pro větrnou energii na moři a 150 GW pro solární energii ze současných cílů 71 GW, 20 GW a 100 GW.

Rostoucí ceny elektřiny a povolenek snižují konkurenceschopnost evropského průmyslu

Továrna automobilky BMW v Německém Mnichově. Zdroj: BMW

Krebber uvedl, že rostoucí náklady na emise skleníkových plynů a elektřinu jsou problematické pro průmyslové podniky v EU soutěžící s konkurenty v zahraničí, jejíchž emise nejsou zpoplatněny.

Cena emisních povolenek v Evropě vzrostla v prvních šesti měsících roku o 79 % a 1. července dosáhla rekordní výše 58,64 EUR za tunu. Německý forwardový kontrakt na elektřinu se ve stejném období zvýšil o 44 % na 73,50 EUR/MWh a od té doby vzrostl o 10 EUR.

Průmyslové lobbistické skupiny si již nyní stěžují na vysoké náklady na energii v Evropě a chtějí ochranu před světovou konkurencí.

Krebber však naznačil, že současný nárůst nákladů na energii je zřejmě dočasný a je způsoben především rostoucími světovými cenami komodit, kdy se ekonomiky zotavují z loňského propadu způsobeného pandemií.

"Nejedná se o izolovaný evropský problém. Během příštích 24 měsíců se situace snad normalizuje," uvedl Krebber, ale dodal, že pro Evropu "bude rozhodující, aby si udržela konkurenceschopnost na cestě do světa zelené energie".

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(37)
PetrV
16. srpen 2021, 07:34

Greendeal je jen jedna z daní a bohatnou na něm prijimatele dotací, tj oze, EV. Změna klimatu je plně závislá na přírodních vlivech.

Jen kdysi vymysleli hokejkový graf a politici se toho chytili. A lidi spotřebitelé platí.

pr
17. srpen 2021, 16:19

Závist je špatná vlastnost. Ale nevěšejte hlavu, třeba i na Vás dojde. Zase můžete být spokojený, že vyrábíte bohatství (jiných) a nechcete se toho svého práva vzdát.

A ano, i člověk je přírodní tvor, takže jeho vliv je zcela přírodní.

Milan Vaněček
16. srpen 2021, 07:52

Konečně někdo přemýšlí hlavou. Ano rychlejší konec uhlí může nastat jen když se bude rychleji rozšiřovat OZE a baterie.

Tedy především ty které již nepotřebují dotace (velké FVE, větrné elektrárny na pevnině, mechanizmy jako PPA).

Současný přístup=drahé povolevny vysoko nad 20 Eur= masivní zdražování elektřiny.

Milan Vaněček
16. srpen 2021, 07:56

oprava: drahé povolenky

Kamil Kubů
16. srpen 2021, 09:02

Uvědomujete si pane Vaněčku, že současný překotný rozvoj OZE v Evropě jako náhrada za uhlí, je z velké části závislý na levných dodávkách materiálů a součástek z Čína? A že Čína pro zajištění konjuktury svojí ekonomiky, tažené rovněž těmito dodávkami, stejně překotně staví jednu uhelku za druhou? A že tyto nové uhelné elektrárny po dobu svojí životnosti vychrlí do vzduchu několikanásobně více emisí, než Evropa dokáže svoje emise snížit? Pokud to celé děláme jenom kvůli tomu proklatě populárnímu CO2, tak mě to tedy přijde jako poněkud pochybná strategie.

Milan Vaněček
16. srpen 2021, 09:54

Čínské OZE vyrobí mnohonásobně vice (řádově více) elektřiny než je potřeba na výrobu solárnícj panelů. Takže pan Kubů může být klidný. Současně EU si uvédomila že musí svoje FV panely a baterie vyrábět doma, v EU.

Takže strategie EU, USA i Číny co se týče rozvoje OZE a vlastní výroby OZE je dobrá. Strategie prosazování OZE v EU je bohužel směs hysterie, ideologie, kovidu a politiky blízkých voleb, což je vždy třaskavá směs.

Kamil Kubů
16. srpen 2021, 10:38

Psal jsem o konjuktuře celé Čínské ekonomiky, nikoliv o čisté výrobě panelů. Snažíte se odstranit z diskuse externality, které se Vám nehodí do krámu.

Suroviny do výroby se musí nějak dopravit. Výrobky odvézt. Ty dopravní prostředky se musí vyrobit. Ve všech návazných výrobách pracují lidé. Ti chtějí jíst, bydlet, bavit se, jezdit auty, být zdraví,... To všechno vyžaduje další výrobu nebo služby a to vyžaduje další energie. Peníze, které se utratí v ekonomice jsou příjmy dalších firem a lidí, kteří chtějí jíst, bydlet, bavit se, ... Nemá cenu se opakovat.

Přiznávám, že nejspíš neexistuje žádná věrohodná studie, která by dokázala všechny ta čísla posčítat a dát do příslušných souvislostí. Ale v žádném případě není možné vzít energii potřebnou na výrobu jednoho panelu, vynásobit to celkovou produkcí a prohlásit, že roční výroba OZE v Číně je větší a tudíž masová výroba panelů nemá žádné dopady na životní prostředí.

blaha.p
16. srpen 2021, 10:50

Kamile, níže posílám poslední studii za jak dlouho vyrobí solární panel EE kolik se vynaložilo na jeho výrobu. Nejméně je to v Jižní Africe za pouhých cca 6 měsíců, u nás je to cca 15 měsíců. Životnost dnešních panelů je cca 25-30 let.

https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/22652-za-jak-dlouho-fotovoltaicky-panel-vyrobi-tolik-energie-kolik-se-vynalozilo-na-jeho-vyrobu

xoor
16. srpen 2021, 21:11

otázkou je jaká bude životnost morální v případě fyzických osob a jaký ekonomická životnost v případě právnických osob. Jak to vidíme často u VTE po 20 letech (dotace/životnost/odpisy) jdou do šrotu (i u nás viz třeba Jeseníky, bez náhrady což je smutné). Za 20-30 let určitě technologie FVE poskočí a cena (doufejme) spadne několikrát, tak panely poputují do štoru a místo nich nové, ikdzž staré budou dávat jen 80%

Kamil Kubů
16. srpen 2021, 23:51

Pane Bláho, kdybyste odpověděl o příspěvek dříve jako pan Vaněček, tak by se snad ještě dalo uvažovat o tom, že jste to nepochopil.

Ale protože jsem v příspěvku, na který reagujete, explicitně uvedl, že nejde jen o energetické náklady výroby panelů, hen jste dokázal, že příspěvky druhých buď nectete nebo prostě jen placate pořád dokola to svoje bez ohledu na to, na co se snažíte reagovat.

Milan Vaněček
17. srpen 2021, 10:20

Pan Kubů zřejmě neví co je to recyklace, circular economy, udržitelný rozvoj. Až si to nastuduje včetně technických možností realizace tak s ním bude diskuse smysluplná.

Zatím jen staví a rozbíjí své slaměné panáky.

Kamil Kubů
17. srpen 2021, 13:38

Co sem cpete recyklaci, cirkulárku a udržitelný rozvoj. Jestli někdo staví slaměné panáky, aby odvrátil pozornost od původního tématu diskuse tak jste to vy, pane Vaněčku. Ale v tom jste tady na tom webu jednoznačná jednička, tak se není čemu divit.

JD
17. srpen 2021, 10:47

Uhlí v Číně je komplikovaná otázka, rozhodně to nefunguje na základě domněněk, které tady uvádíte.

Čína sice potřebuje nové zdroje pro ekonomický růst, ale zároveň se potýká s jejich efektivitou.

V uhelných zdrojích má nadprodukci, typické využití uhelných elektráren je pod 50 %, a více než polovina jich je ztrátových.

https://www.carbonbrief.org/analysis-will-china-build-hundreds-of-new-coal-plants-in-the-2020s

Je to důsledek tlaku centrálního plánování na výsledky hospodářského růstu, kdy je důležité, aby regiony především plnily hospodářské cíle (něco na způsob měst duchů).

Fosilní energetika má v Číně velkou státní podporu, která je ovšem dlouhodobě neudržitelná.

Nicméně OZE se posouvá do centra čínského zájmu, emise z uhlí by měly dosáhnout vrcholu v roce 2025 a následně se snižovat (vyjádření Číny).

Snad na podzim by měl být představen nový energetický plán.

Nejpodstatnější je ovšem disrupce v energetice. Pokračující snižování cen OZE, baterií apod. bude čím dál více drtit tradiční zdroje, nezávisle na režimu.

Jan Veselý
16. srpen 2021, 09:18

Pan mluvčí očividně nepřemýšlel dál než za aktuální stav. On totiž není lepší motivační prostředek pro investory do oněch nových OZE než to, že královsky vydělají, protože jejich produkt je levnější než uhlí a plyn. A neexistuje lepší motivace pro odběratele k nákupu OZE než úspora peněz a snížení či eliminace cenového a komoditního rizika spojeného s elektřinou. Fakt nikoho nebaví mít svůj byznys závislý na tom co udělají bruselští byrokrati, spekulanti na burzách po celém světě, ropný kartel, gosudar Putin, jestli se něco nepodělá na globálních obchodních trasách, jestli jinde nezačnou přeplácet a desítky dalších "jestli" ve složitém světě globálního fosilního byznysu.

blaha.p
16. srpen 2021, 09:34

Přesně tak, výrazné zvýšení cen EE bude znamenat vyšší výhodnost OZE, u kterých cena naopak neustále každý rok klesá cca 5-7%. Povede to k prudkému rozvoji střešních FVE u firem, RD + města a obce.

Je jasné, že když někdo v roce platil za EE 25.000,-Kč/rok a s FVE by ušetřil 12.000,-Kč/rok bude návratnost FVE s bateriovým ložištěm cca 13 let, ale při zvýšení bude v roce 2023 platit 40.000,-Kč/rok už bude úspora 27.000,-Kč návratnost FVE s bateriovým úložištěm bude 6-7 let. U velkých firem se návratnost dostane někam k 5 letům. S vlastní zkušenosti mohu říci, že vzhledem k vývoji cen energii zvažuji urychlit pořízení FVE s baterii o několik let proti plánu. V důsledku to povede k urychlení přechodu na OZE a uzavíraní nepotřebných uhelek.

Stanislav Mikeska
16. srpen 2021, 09:50

p.Blaho, z vaší strany se jedná o pochybný kalkul, Stále zapomínáte, že pro stabilitu sítě bude nutné držet pohotovost uhelných a plynových zdrojů, které někdo bude muset zaplatit! A navíc se ve výkonových špičkách výroby budou muset odpojovat právě větrníky a slunečníky aby síť nezkolabovala. Tedy u investic do OZE to bude problematické bez dotací a tedy elektřina nebude lacinější než z jiných zdrojů....

blaha.p
16. srpen 2021, 10:41

Stanislave, já jsem psal o FVE na střechách ty fungují pro vlastní spotřebu, od dubna do září udělají z RD ostrovní systém, bez odběru ze sítě = sníží potřebu výroby uhelek, je pravda, že nadvýroba, která se nespotřebuje, nebo se neuloží do baterie na noční spotřebu, jde do sítě, ale to ještě dlouho nebude znamenat žádný problém. U firemních střešních FVE se veškerá vyrobená EE spotřebuje. Odpojování FVE a hlavně VTE s nástupem ukládání obrovských přebytku z těchto zdrojů do vodíku odpadne úplně. Ke stabilizace sítě obrovsky přispějí navíc elektromobily a bateriová úložiště v RD, které budou schopny regulovat EE oběma směry, v případě nedostatku EE budou schopny dodávat EE, v případě přebytků jí budou schopny absorbovat.

Martin Prokš
16. srpen 2021, 12:26

Dobrý den,

Já vím že je to házení hrachu na zeď...

Už jsme se o tom bavili. Bez ohledu na návratnost investice FVE+baterie pro částečnou soběstačnost, je to cesta do pekel.

Pokud bude významně růst počet lidí, co přes léto jsou díky FVE elektricky z větší míry soběstační, ale přes zimu jsou nesoběstační, tak efekt bude:

Budou mít menší spotřebu silové elektřiny a na té ušetří, to je pravda.

Ale se zimní spotřebou sítě to nehne, protože prostě slunce skoro nesvítí. To znamená, že bude třeba držet na zimu řiditelné zdroje, které ale budou mít nízké využití, protože v létě nevyrábí. To znamená, bude je nutné platit i v létě, aby na tu zimu byly připravené. A teď je otázka jak je platit.

a) Buď řeknete, že tyto řízené, ale nuceně sezóní, elektrárny se mají uživit z prodeje siloviny. Pak to povede na vznik "zimního tarifu", nebo sezóních tarifů, které budou o to mastnější.

b) Nebo řeknete, že tyto elektrárny jsou vlastně regulační a výkonová rezerva a pak budou placeny z regulované složky sítě a platba se promítne přes platbu jističů všem koncovým zákazníkům. Jo kdy že se má zase vrátit na stůl jističová revoluce? No v každém případě se to promítne zase do drastického zdražení.

Ještě větší problém je to v případě, že domácí FVE nejde do baterek, ale je pouštěna do sítě. Tam ten dopad na sezónost je ještě silnější.

V každém případě zdražení dopadne na celou společnost a budete o to více atomizovat společnost. Chudší lidé žijící v bytových domech co nemají na výběr budete drbat o to více, ti bohatší a s vhodnýma nemovitostma budou odrbávaní o něco méně.

Ale je to marné, já vím...

blaha.p
16. srpen 2021, 13:16

Martine, ty přemýšlíš prostě v roce 1990, pak ti to samozřejmě nejde na rozum, že se tímto směrem energetika ubírá a ještě je to podporované, ze strany státu a energetických firem. Zkusím tě tedy uvést do roku 2021 s výhledem jak to bude vypadat v roce 2030.

FVE se díky nejnižší ceně a obrovské výhodě soběstačnosti = obrovská úspora v penězích pro firmy a jednotlivce, stanou preferovanými novými zdroji. Už do roku 2030 se v ČR dostaneme v pohodě na výrobu cca 12-14 TWh/rok většina této energie se vyrobí od března do října. Ale i v prosinci a lednu FVE vyrobí 10-15% energie proti červenci.

Samozřejmě FVE, která nejvíce vyrábí od března do října je potřeba ideálně kombinovat s VTE, které naopak nejvíc vyrábí v zimních měsících. Reálně se můžeme dostat u VTE na 7 TWh/rok.

Dále si musíme vzhledem k naší geografické poloze přestat nalhávat, že do budoucna zůstaneme exportérem EE, nebo alespoň soběstační. Můžeme to v kombinaci s FVE dokázat byt soběstační od března do října, ale v zimních měsících se na 100% staneme velkým importérem EE (nic hrozného se nám nestane Rakousko je importérem EE desítky let a na jeho prosperitu to nemá žádný vliv, naopak). Vždycky bude mnohem levnější dovést v zimě EE z větrníků se Severního nebo Baltského moře než, zde držet uhelky jako zálohu, nebo stavět několik JE. Tak jak nejsme soběstační v ropě, zemním plynu, mase, potravinách 99,9% věcí nejsme soběstační, ta nebudeme v EE.

Další info pro tebe dnes se střešní FVE ze 70% dělají s baterkou, jinak to nedává moc smysl. V budoucnu to bude 100%.

Bytové domy už se dnes samozřejmě také osazují FVE panely nedávno vyrostla střešní FVE na bytovém domě nedaleko mého bydliště s 50 panely = cca 15 MWh/rok, tepelnými čerpadly. V blízké budoucnosti po rozvoji perovskitových solárních panelů, se FVE budou dávat na pláště a stěny budov a dokonce budou jako součást oken, tato technologie má už první úspěšné realizace. FVE se na 100% stane do roku 2040 vůbec největším zdrojem EE na světě.

xoor
16. srpen 2021, 21:35

@blaha

" ...nebo alespoň soběstační." hm elektřina(energie) LEVNÁ a DOSTUPNÁ je základním motorem naší civilizace. To je také jeden z podstatných důvodů proč jsou ušáci tak na špisci. Já tedy nechci být zavislým na ostatních, když jim náhodou něco zbyde. Ano, když můžem, tak ať pomůžem ale za zlaťáčky. Prodali jsme vodu a jak to dopadá. Naštěstí je zatím dostupná.

Nemužete porovnávat Rakousko, když všechny zamě kolem nich byly (a ještě chvilku budou) exportéry (fosil + jádro). Navíc oni využívají toho, že mají skvělé podmínky pro PVE. V roce 2030+ bude v zimě velký nedostatek elekřitny v celém regionu. Viz nedávný výpadek, který byl způsoben nedostatkem eletřiny a bralo se z dálného východu a vypadek distribuce byl celkém važný.

pr
17. srpen 2021, 16:36

Na jednu stranu tlačí každému do palice, že globálně potřeba huhelných elektráren nepoklesne kvůli potřebě zimního výkonu a na druhé straně nechápou, že ty huhelky prostě v létě potřebné nebudou a celkově se ročně ušetří 2/3 spotřeby huhlí. To je málo? Proč nejsme schopni odezdikezdisty eliminovat? To není o tom toto nebo toto. Jedná se o přechod od huhlí k OZE. A čím později se do něj pustíme, tím překotnější bude přechod, nadělá se více chyb a budeme si to místo vlastních kapacit muset nechat udělat těmi, kteří v tom už dávno pojedou. Takže spadneme do ještě větší závislosti na rozmarech druhých.

To je cílem těch, kteří neustále oddalují podporou posílený přirozený přechod. Jde o peníze v jejich kešeni, které jim samovýrobce/spotřebitel odpírá.

Jan manca
16. srpen 2021, 15:10

Pokud se nepletu když nefouka a nesvítí jsou ceny ee hodně vysoko zatím co při dobrých podmínkách pro oze jdou do zaporu. Asi čím větší poměr výrobců ee z větru a slunce tím větší vykyv ceny... Pomůže více vetrniku když nefouka? Nebo jich bude jen více odstavení a cena poletí nahoru do výše že se vyplatí kvůli těm pár hodinám nebo dnům držet uhelnou elektrárnu v pohotovosti pokud pár dní v roce bude vyrábět a dodávat za ceny třeba vyšší než 200€ za MWh

Arimatejský
16. srpen 2021, 09:28

Vyšší cena elektřiny omezí její spotřebu, přispěje k investicím do úspor a pokud se výnosy z ETS investují do podpory OZE, tak nakonec to uhlí z trhu vytlačí. Nebude to ale za rok ani dva.

Stanislav Mikeska
16. srpen 2021, 09:51

Nižší spotřeba paradoxně zvýší cenu. Investice do generátoru se musí vrátit zpět...

Jan Veselý
16. srpen 2021, 21:31

Jen pokud předpokládáte, že provozovatel toho generátoru má nárok na zisk, což nemá. Má jen jistotu, že to s cenou nesmí přehnat, to by si lidi a podniky totiž našly cestu jak se obejít bez nich.

Standa
17. srpen 2021, 11:28

Přesně tak, co mi brání vytáhnout elektrocentrálu, kterou stejně už v garáži spousta lidí na venkově má a nabít si doma baterku. Těch pár dní v pohodě přežijeme.

Nicméně chápu, že lidé v bytě tuto možnost nemají, nicméně ti zase odebírají elektřinu poměrně rovnoměrně po celý rok a poskytovateli silové elektřiny se zimní ztráty v pohodě zaplatí přes léto.

A ještě jedna věc. Existuje také sekundární trh s použitými panely a dnes jsem vážně uvažoval, že bych je mohl časem použít jako obklady zdí (ideálně amorfní panely). I v zimě bych se dostal na zajímavá čísla výroby elektřiny.

Obecně mi přijde, že energie jsou vzhledem k růstu platů příliš levné a to jak elektřina, tak i plyn a phm.

Láďa
16. srpen 2021, 10:39

Investice do úspor energií = další přesun výroby na východ. To se fakt nejsme schopni poučit? Opravdu si budeme kopat dál hrob hlavně když bude porostlý zelení

Jan Veselý
16. srpen 2021, 21:22

A na tuhle kravinu jste prosím přišel jak? Mohl byste se blíže rozepsat o svých úvahách?

Martin Prokš
16. srpen 2021, 12:36

Dobrý den,

Dnes je cena baseloadu na rok 2022 za 86E/MWh. Čili dvojnásobek oproti ceně z ledna 2021. A to především díky emisenkám. S velikou "radostí a očekáváními" jsem zvědav na tarify pro nás koncové zákazníky od nového roku, do té doby očekávám cenu kolem 110E/MWh. Je to bude radosti po zemích Čech a Moravy.

Kupředu EU zelená, zpátky ni kulomet!

Heil Gréta!

blaha.p
16. srpen 2021, 13:23

Souhlasím, díky tomu, že máme v Evropě moc uhelných elektráren, a to hlavně v Německu, ČR, Polsku roste cena EE, kdyby byl podíl energie z FVE a VTE v Evropě alespoň 60% cena by tolik rozhodně nerostla.

Jiří
16. srpen 2021, 13:53

Jasně že by tolik nerostla, protože už by byla astronomická.

blaha.p@centrum.cz
16. srpen 2021, 14:05

myslíš, kvůli ceně emisních povolenek, nebo rostoucí ceně uhlí a plynu : )

Jan Stehlik
16. srpen 2021, 15:51

Oboje . Trh potřebuje stabilní dodávky a je tedy nucen platit drahotu . I kdyby byly jen samotné OZE , tak bude draho . Protože musíme zainvestovat obrovské částky do instalací OZE a související infrastrukturu . A to se pak projeví v nákladech . Ty samozřejmě zaplatí zákazník .

šabi
16. srpen 2021, 15:14

Číslo 60% máte odkud? Nějaká studie?

A kdy odhadujete, že bychom se na tohle číslo dostali? Když se nebude stavět JE, tak dřív než v roce 2050 to nebude (můj odhad).

Mimochodem, ve Španělsku měly loni OZE podíl na výrobě EE ve výši 43,6%. A cena EE? Viz článek na tomto serveru z 21.7., kdy španělská vláda zvažuje opatření pro snížení cen elektrické energie pro odběratele...

T
16. srpen 2021, 14:50

Takze cim vic CO2 do atmosfery,tim vetsi cena EE.Neni to postavene na hlavu?Elektroagregat neprodukuje CO2?Nejlepsi je jit cestou snizeni vlastni spotreby +++/A/spotrebici,v lete spolu FVE+ baterie a v zime se to projevi nezatizitelnosti prenosove soustavy a nakonec vlastni penezenky.Zatim na to moc lidi neprislo,vybavuji domacnosti energozrouty...

petr
16. srpen 2021, 23:14

Kdyby hoši v SRN neodstavovali JE, ale uhelky v bývalé DDR, pak by dnes lépe konkurovali s cenou povolenek tam kde je. Protože ale Mutter potřebovala hlasy zelených z Hesenska tak to dopadlo jak to dopadlo a bude ještě hůře.

Tvrzení že další rozšíření OZE přinese snížení cen elektřiny pro konečného spotřebitele je opravdu velká lež...

Opak bude pravdou, ale to již němečtí odběratelé pociťují dnes

hellokitty
18. srpen 2021, 10:32

"Průmyslové lobbistické skupiny si již nyní stěžují na vysoké náklady na energii" - tu je to pekne zhrnute, najviac budu mrncat ti, ktori bohatnu zo spinaveho priemyslu, lebo zrazu budu mat hlbsie do vrecka a neostane im na tucne manazerske odmeny a podobne, lebo sa firme znizi zisk tym, ze sa zacne spravat splocensky zodpovedne

draha elektrina je iba prechodne obdobie, kym sa zabezpeci stabilita siete sezonnymi uloziskami, ktore budu financovane z tejto drahej elektriny

europa po 2. svetovej vojne bola tiez rozbita, ale ludia zatali zuby a zacali makat na obnove, aby sa ich deti mali lepsie, lenze dnesne rozmaznane husakove deti sa chcu mat dobre hned teraz a na buducnost kaslu, lebo tak su mentalne nastaveni, tak ich komunizmus vychoval

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se