Domů
Elektrárny v Evropě
Německo: Poslední aukce na odstavování černouhelných elektráren se nezaplnila
Zdroj: Vattenfall

Německo: Poslední aukce na odstavování černouhelných elektráren se nezaplnila

Třetí německá aukce na odstavení černouhelných elektráren byla první aukcí, která se nezaplnila. I přesto je podle německého síťového regulátora (BNetzA) odklon od uhlí nadále na dobré cestě. Informaci uvedl BNetzA ve své tiskové zprávě.

BNeztA obdržela v aukci jedenáct nabídek pro elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 2 133 MW, nabízeno přitom bylo odškodnění pro elektrárny s celkovým výkonem až 2 481 MW.

V aukci uspěli všichni uchazeči a požadované odškodnění se pohybovalo v rozmezí 0 - 155 000 EUR za MW instalovaného výkonu. Poprvé byl odměněn i uchazeč s nejvyšší cenou. Průměrné odškodnění dosáhlo přibližně 103 000 EUR/MW.

Elektrárny, které v aukci uspěly, nesmějí od 31. října 2022 spalovat uhlí. Provozovatelé přenosových soustav nyní prověří, zda jsou tyto elektrárny nezbytné pro zajištění provozu německé přenosové soustavy.

V případě potřeby by byly elektrárny přeřazeny do tzv. síťové rezervy. Elektrárny v síťové rezervě již nemohou být využívány na velkoobchodním trhu, ale jsou spouštěny pouze na žádost provozovatelů přenosové soustavy.

Odklon od uhlí nejpozději do roku 2038

Černouhelná elektrárna Datteln. Zdroj: Uniper

Německo plánuje postupné ukončení spalování uhlí nejpozději do roku 2038. Zatímco pro velké hnědouhelné elektrárny existuje konkrétní harmonogram odstavování, elektrárny spalující černé uhlí a malé hnědouhelné elektrárny soutěží o výši odškodnění za odstavení v aukčním programu BNetzA. Čím dříve se elektrárny aukcí zúčastní, tím vyšší kompenzační platby jim mohou být v tendrech přiznány.

Do konce příštího roku mají v Německu vyrábět elektřinu černouhelné a malé hnědouhelné elektrárny o instalovaném výkonu 15 GW, stejný výkon je stanoven i pro velké hnědouhelné elektrárny.

I přes nezaplnění poslední aukce bude cíl splněn, uvádí BNetzA. Důvodem je mimo jiné odstavování nebo přestavba elektráren na jiné palivo probíhající i mimo aukce.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.