Domů
Elektrárny v Evropě
Německo: Poslední aukce na odstavování černouhelných elektráren se nezaplnila
Berlínská černouhelná teplárna Reuter West
Zdroj: Vattenfall

Německo: Poslední aukce na odstavování černouhelných elektráren se nezaplnila

Třetí německá aukce na odstavení černouhelných elektráren byla první aukcí, která se nezaplnila. I přesto je podle německého síťového regulátora (BNetzA) odklon od uhlí nadále na dobré cestě. Informaci uvedl BNetzA ve své tiskové zprávě.

BNeztA obdržela v aukci jedenáct nabídek pro elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 2 133 MW, nabízeno přitom bylo odškodnění pro elektrárny s celkovým výkonem až 2 481 MW.

V aukci uspěli všichni uchazeči a požadované odškodnění se pohybovalo v rozmezí 0 - 155 000 EUR za MW instalovaného výkonu. Poprvé byl odměněn i uchazeč s nejvyšší cenou. Průměrné odškodnění dosáhlo přibližně 103 000 EUR/MW.

Elektrárny, které v aukci uspěly, nesmějí od 31. října 2022 spalovat uhlí. Provozovatelé přenosových soustav nyní prověří, zda jsou tyto elektrárny nezbytné pro zajištění provozu německé přenosové soustavy.

V případě potřeby by byly elektrárny přeřazeny do tzv. síťové rezervy. Elektrárny v síťové rezervě již nemohou být využívány na velkoobchodním trhu, ale jsou spouštěny pouze na žádost provozovatelů přenosové soustavy.

Odklon od uhlí nejpozději do roku 2038

Černouhelná elektrárna Datteln. Zdroj: Uniper

Německo plánuje postupné ukončení spalování uhlí nejpozději do roku 2038. Zatímco pro velké hnědouhelné elektrárny existuje konkrétní harmonogram odstavování, elektrárny spalující černé uhlí a malé hnědouhelné elektrárny soutěží o výši odškodnění za odstavení v aukčním programu BNetzA. Čím dříve se elektrárny aukcí zúčastní, tím vyšší kompenzační platby jim mohou být v tendrech přiznány.

Do konce příštího roku mají v Německu vyrábět elektřinu černouhelné a malé hnědouhelné elektrárny o instalovaném výkonu 15 GW, stejný výkon je stanoven i pro velké hnědouhelné elektrárny.

I přes nezaplnění poslední aukce bude cíl splněn, uvádí BNetzA. Důvodem je mimo jiné odstavování nebo přestavba elektráren na jiné palivo probíhající i mimo aukce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se