Domů
Německo
V první německé aukci na platby za odstavení uhelných elektráren uspěly zdroje o výkonu 4,8 GW

V první německé aukci na platby za odstavení uhelných elektráren uspěly zdroje o výkonu 4,8 GW

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil v úterý výsledky první aukce na platby za odstavení černouhelných elektráren a menších hnědouhelných elektráren. V aukci bylo úspěšných 11 nabídek s celkovým instalovaným výkonem 4,8 GW, což je o 800 MW více, než byl plánovaný objem aukce. Vážená průměrná cena za odstavení zdrojů činí 66 259 EUR/MW.

Německý síťový regulátor zveřejnil výsledky první aukce na odstavování uhelných elektráren necelý týden poté, co tento kompenzační mechanismus schválila Evropská komise.

Podle zveřejněných výsledků bylo nakonec úspěšných 11 nabídek s celkovým výkonem 4 788 MW a s nabídkovou cenou v rozmezí 6 047 až 150 000 EUR/MW. Vážená průměrná cena požadovaná za odstavení zdrojů dosáhla 66 259 EUR/MW a byla tak o téměř 100 000 EUR/MW nižší, než jaký byl nastaven strop v aukci.

Jak uvedl v tiskové zprávě BNetzA, úspěšnost nabídky v uvedených aukcích nezávisí pouze na nabídkové ceně, ale také na poměru požadované platby a očekávané úspory emisí CO2.

Jednou ze zajímavostí proběhlé aukce je úspěšná nabídka švédské energetické společnosti Vattenfall na uzavření své teprve 5 let staré uhelné elektrárny Moorburg s instalovaným výkonem 1,6 GW nacházející se poblíž Hamburku.

Možné přesunutí vybraných bloků do síťové rezervy

Podle nastavených pravidel musí elektrárny, které uspěly v aukci, přestat prodávat elektřinu na trhu k 1. lednu 2021. K finálnímu odstavení zdrojů má dojít nejpozději k 1. červenci 2021, pokud provozovatelé přenosové soustavy neshledají danou elektrárnu klíčovou pro zajištění stability elektrizační soustavy. V takovém případě může dojít k přesunu dané elektrárny do síťové rezervy.

Druhé kolo aukcí na odstavování černouhelných elektráren a malých hnědouhelných elektráren (s instalovaným výkonem do 150 MW) má být spuštěno 4. ledna 2021. Objem aukce má činit 1,5 GW a maximální nabízená cena v aukci je nastavena na 155 000 EUR/MW.

Velké hnědouhelné elektrárny jsou odstavovány na základě pevně sjednaného harmonogramu a kompenzací. K uzavření prvního hnědouhelného bloku s výkonem 300 MW, který provozuje německá RWE, má dojít již na konci letošního roku.

Zdroj úvodní fotografie: wikimedia

Komentáře

(6)

Ivan Novák

4. prosinec 2020, 10:49

Jestli Moorburg opravdu končí, je to potvrzení, že základ německé energetické politiky je iracionální, vede ke kolosálnímu rozhazování peněz, a skončí hořkými nepříjemnostmi, až začnou do obtíží stahovat i ty, kdo se bez Německa neobejdou. Nikdo nemá bezednou kapsu.

Petr

4. prosinec 2020, 13:31

Spíš by to chtělo zjistit, jestli to znamená její přestěhování do rozvojových zemí nebo zůstane na místě, a začne rozvíjet extrémní spalování a globální převážení dřeva.

Ivan Novák

5. prosinec 2020, 12:15

Zatím se jen stěhuje výroba investičních celků a pracovní místa: AC/DC plošinu pro německou VTE farmu DolWin5 právě začali svařovat v Singapuru (žádný třetí svět, HDP na hlavu o 40% vyšší než v Německu, a přesto jsou levnější než výrobci v EU).

Kamil Kubů

4. prosinec 2020, 13:35

Stála 3 mld. €, ročně vyrobila cca 11,5 TWh, v provozu bude při odstavení šest let. Takže investice se jim vrátí. Zůstatkovou hodnotu odepíšou, vyrobí tím účetní ztrátu, kterou si sníží enormní zisky z jiných výnosů, primárně vysoce dotovaných OZE po celé Evropě. Takže na tom ještě vydělají.

Kdyby ji nechali v provozu, museli by bojovat o cenu na pokřiveném trhu a zajišťovat se proti politicky motivovaným hejblům s cenou povolenek.

Když vidíš letět pečeného holuba, otevři hubu zeširoka :-)

Emil

6. prosinec 2020, 08:47

Bloky Moorgburg A, B dohromady vyrobily nejvíc 7,7 TWh v roce 2018, letos zatím jen 1,7 TWh. Za těch 5 a půl roku provozu celkem 34,2 TWh.

Ivan Novák

6. prosinec 2020, 11:41

Zřejmý původní plán byl dodávat teplo do Hamburku, ale hlavně, že to začne žít po odstavení JE. Huráregulace státním stažením části budoucích povolenek do "tržní" rezervy a tím jejich zdražením je signál, že předvídatelný pořádek nebude, sbalit prachy a vypadnout je bohužel rozumné rozhodnutí.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.