Domů
Německo
V první německé aukci na platby za odstavení uhelných elektráren uspěly zdroje o výkonu 4,8 GW
V případě Německého rozbřesku by byla ohrožena i ekonomika nejmodernější německé černouhelné elektrárny Moorburg B (zdroj Wikipedie).

V první německé aukci na platby za odstavení uhelných elektráren uspěly zdroje o výkonu 4,8 GW

Německo
6 komentářů
4. prosinec 2020, 07:01
Jan Budín

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil v úterý výsledky první aukce na platby za odstavení černouhelných elektráren a menších hnědouhelných elektráren. V aukci bylo úspěšných 11 nabídek s celkovým instalovaným výkonem 4,8 GW, což je o 800 MW více, než byl plánovaný objem aukce. Vážená průměrná cena za odstavení zdrojů činí 66 259 EUR/MW.

Německý síťový regulátor zveřejnil výsledky první aukce na odstavování uhelných elektráren necelý týden poté, co tento kompenzační mechanismus schválila Evropská komise.

Podle zveřejněných výsledků bylo nakonec úspěšných 11 nabídek s celkovým výkonem 4 788 MW a s nabídkovou cenou v rozmezí 6 047 až 150 000 EUR/MW. Vážená průměrná cena požadovaná za odstavení zdrojů dosáhla 66 259 EUR/MW a byla tak o téměř 100 000 EUR/MW nižší, než jaký byl nastaven strop v aukci.

Jak uvedl v tiskové zprávě BNetzA, úspěšnost nabídky v uvedených aukcích nezávisí pouze na nabídkové ceně, ale také na poměru požadované platby a očekávané úspory emisí CO2.

Jednou ze zajímavostí proběhlé aukce je úspěšná nabídka švédské energetické společnosti Vattenfall na uzavření své teprve 5 let staré uhelné elektrárny Moorburg s instalovaným výkonem 1,6 GW nacházející se poblíž Hamburku.

Možné přesunutí vybraných bloků do síťové rezervy

Podle nastavených pravidel musí elektrárny, které uspěly v aukci, přestat prodávat elektřinu na trhu k 1. lednu 2021. K finálnímu odstavení zdrojů má dojít nejpozději k 1. červenci 2021, pokud provozovatelé přenosové soustavy neshledají danou elektrárnu klíčovou pro zajištění stability elektrizační soustavy. V takovém případě může dojít k přesunu dané elektrárny do síťové rezervy.

Druhé kolo aukcí na odstavování černouhelných elektráren a malých hnědouhelných elektráren (s instalovaným výkonem do 150 MW) má být spuštěno 4. ledna 2021. Objem aukce má činit 1,5 GW a maximální nabízená cena v aukci je nastavena na 155 000 EUR/MW.

Velké hnědouhelné elektrárny jsou odstavovány na základě pevně sjednaného harmonogramu a kompenzací. K uzavření prvního hnědouhelného bloku s výkonem 300 MW, který provozuje německá RWE, má dojít již na konci letošního roku.

Zdroj úvodní fotografie: wikimedia

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Ivan Novák
4. prosinec 2020, 10:49

Jestli Moorburg opravdu končí, je to potvrzení, že základ německé energetické politiky je iracionální, vede ke kolosálnímu rozhazování peněz, a skončí hořkými nepříjemnostmi, až začnou do obtíží stahovat i ty, kdo se bez Německa neobejdou. Nikdo nemá bezednou kapsu.

Petr
4. prosinec 2020, 13:31

Spíš by to chtělo zjistit, jestli to znamená její přestěhování do rozvojových zemí nebo zůstane na místě, a začne rozvíjet extrémní spalování a globální převážení dřeva.

Ivan Novák
5. prosinec 2020, 12:15

Zatím se jen stěhuje výroba investičních celků a pracovní místa: AC/DC plošinu pro německou VTE farmu DolWin5 právě začali svařovat v Singapuru (žádný třetí svět, HDP na hlavu o 40% vyšší než v Německu, a přesto jsou levnější než výrobci v EU).

Kamil Kubů
4. prosinec 2020, 13:35

Stála 3 mld. €, ročně vyrobila cca 11,5 TWh, v provozu bude při odstavení šest let. Takže investice se jim vrátí. Zůstatkovou hodnotu odepíšou, vyrobí tím účetní ztrátu, kterou si sníží enormní zisky z jiných výnosů, primárně vysoce dotovaných OZE po celé Evropě. Takže na tom ještě vydělají.

Kdyby ji nechali v provozu, museli by bojovat o cenu na pokřiveném trhu a zajišťovat se proti politicky motivovaným hejblům s cenou povolenek.

Když vidíš letět pečeného holuba, otevři hubu zeširoka :-)

Emil
6. prosinec 2020, 08:47

Bloky Moorgburg A, B dohromady vyrobily nejvíc 7,7 TWh v roce 2018, letos zatím jen 1,7 TWh. Za těch 5 a půl roku provozu celkem 34,2 TWh.

Ivan Novák
6. prosinec 2020, 11:41

Zřejmý původní plán byl dodávat teplo do Hamburku, ale hlavně, že to začne žít po odstavení JE. Huráregulace státním stažením části budoucích povolenek do "tržní" rezervy a tím jejich zdražením je signál, že předvídatelný pořádek nebude, sbalit prachy a vypadnout je bohužel rozumné rozhodnutí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se