Domů
Uhlí
Přesun několika německých vesnic kvůli rozšiřování uhelného lomu se odkládá na rok 2026
Uhelný důl Garzweiler. Zdroj: Bert Kaufmann / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Přesun několika německých vesnic kvůli rozšiřování uhelného lomu se odkládá na rok 2026

Jelikož si Německo stanovilo konečný termín odklonu od uhelné energetiky na rok 2038, těžba hnědého uhlí bude v zemi ještě řadu let pokračovat. Pro účely zajištění paliva pro tamní hnědouhelné elektrárny tak stále není vyloučeno rozšiřování povrchových lomů, které si vyžádá přemístění obyvatel několika vesnic. V jednom takovém případě nyní vláda spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko rozhodla, že plánovaný přesun několika vesnic bude odložen o dva roky, přičemž jeho nutnost bude ještě přezkoumána.

Obyvatelé pěti německých vesnic získali na začátku tohoto týdne částečnou úlevu, kdy vláda spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko oznámila své rozhodnutí o posunutí termínu jejich přesunu. Vesnice by měly ustoupit uhelnému lomu Garzweiler 2, který zásobuje tamní hnědouhelné elektrárny. Rozhodnutí lokální vlády tak obyvatelům dotčených vesnic, které měly být původně přestěhovány do roku 2024, dalo další dva roky času. Během nich má být znovu přezkoumáno, zdali bude rozšíření vůbec nutné.

Kromě odsunutí termínu pro stěhování vesnic vláda rovněž rozhodla o dřívějším ukončení provozu dalších dvou hnědouhelných lomů, a to do konce roku 2029. Ty by stejně jako Garzweiler 2 neměly být v následujících letech natolik rozšiřovány, jako tomu bylo plánováno dříve.

Současné rozhodnutí vlády je podle serveru Clean Energy Wire nezbytným právním základem pro pokračování těžby uhlí v regionu. Přijetí nové legislativy si vyžádalo schválení zákona o odklonu od uhelné energetiky, ve kterém německá vláda stanovila jako nejzazší datum rok 2038. Uhelnému lomu Garzweiler byla v zákoně podle serveru věnována značná pozornost, a to s ohledem na jeho úlohu v zajišťování bezpečných dodávek elektrické energie v regionu.

Komentáře

(2)

Josef

25. březen 2021, 20:57

Když se stavěli 3 soutězky tak byly obyvatelé vysídleni, když je to v Německu, tak se to přesun dokonce se přesune celá vesnice - asi je na kolečkách....

Petr

26. březen 2021, 17:26

Smolaři, mohli si koupit nový byt ve městě nebo podobně starý větší domek v jim individuálně vyhovujícím mnohem lepším prostředí. Místo toho se ke kvalitnějšímu okolí dostanou nejspíš až po smrti, rekreační krajina se z dolů stane nejdřív 15 let po, čili ve většině případů až za rokem 2050.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.