Vattenfall chce v Německu odstavit svou nejmodernější uhelnou elektrárnu Moorburg po šesti letech provozu
Společnost Vattenfall nabídla v rámci německé aukce na odstavení uhelných elektráren, že ukončí provoz své největší a nejnovější elektrárny Moorburg v Hamburku. Provoz černouhelné elektrárny s výkonem 1,6 GW, která byla spuštěna teprve v listopadu 2015, je podle Vattenfallu nerentabilní. Po technické stránce mohla být elektrárna provozována až do roku 2038, o jejím případném konci po pouhých šesti letech provozu rozhodnou výsledky aukce.
Švédská energetická společnost Vattenfall, podle svého generálního ředitele možná uzavře svou nejnovější a největší uhelnou elektrárnu v Německu. Odstavení celé, nebo části, uhelné elektrárny Moorburg v Hamburku s instalovaným výkonem 1,6 GW nabídl její provozovatel v první německé aukci na odstavení uhelných elektráren.
V případě, že by nabídka byla v této aukci úspěšná, ukončil by Vattenfall provoz elektrárny do poloviny příštího roku. Podle Vattenfallu by mohla elektrárna spuštěná teprve v roce 2015 pokračovat v provozu až do roku 2038. Přesto společnost nepředpokládala její provoz po roce 2030 v souvislosti se svým závazkem přestat používat fosilní paliva.
„Bylo to těžké rozhodnutí, protože se jedná o novou a vysoce efektivní elektrárnu. Když ale provozem ztrácíme peníze, musíme s tím něco dělat,“ uvedl Magnus Hall, generální ředitel Vattenfall.
Nízké velkoobchodní ceny elektřiny a rostoucí ceny emisí CO2 způsobily, že mnoho uhelných elektráren je nerentabilních. Přestože je Moorburg jednou z nejnovějších elektráren v Německu, od zahájení provozu bojuje s místní opozicí a obviněním ze zastaralosti. V loňském roce navíc bylo odstoupeno od plánu připojit elektrárnu k místní teplárenské síti, protože neodpovídal cíli Hamburku do roku 2030 postupně ukončit používání uhlí k výrobě tepla.
Výsledky aukce budou známé do prosince
První kolo německé aukce na odstavení uhelných elektráren má přinést uzavření elektráren s instalovaným výkonem 4 GW. Výsledky by měly být oznámeny v prosinci. Úspěšným uchazečům v tomto prvním kole aukce bude zakázán prodej elektřiny z daného zdroje na trhu od ledna 2021. Od července pak bude zakázáno spalování uhlí, a tedy faktický konec provozu.
Zdroj úvodní fotografie: Vattenfall
Mohlo by vás zajímat:
Před 5 lety použil Vladimír Wagner tuhle elektrárnu jako "důkaz", že německá Energiewende znamená otevírání uhelných elektráren.
Já mu už tehdy argumentoval, že rozhodnutí o její výstavbě bylo od Vattenfallu fakticky sázkou proti Energiewende a že Vattenfall na té stavbě prodělal kalhoty a bude moct mluvit o velkém štěstí, když si to vydělá alespoň na provoz. To štěstíčko je pryč díky vývoji cen uhlí, plynu a emisních povolenek.
A Vattenfall je nyní jedním z největších investorů do větrných elektráren.
To je tedy podobné jako chystaný jaderný tunel v ČR, ten dopadne úplně stejně. Jen škoda těch již vyhozených peněz i těch co se chystají vyhodit jen za přípravu do rozhodnutí jestli vůbec pokračovat.
Jestli jste energetik pochybuji.Tyhle lidi nechápu na jednu stranu řvou že chtějí vše na elektřinu , ale stabilní zdroj levné elektřiny
v podobě jádra zatracují předem.Zrušme dotace a nesmyslené engarba a bude to super.
Vyzýváte k dávno splněnému činu. Nesmyslné dotace byly zrušeny koncem roku 2010. Ano, ještě do konce roku 2013 byly dotace smysluplné ale pro FVE od roku 2014 nejsou žádné dotace a těch panelů co se ročně prodá - proč asi? Přeci proto, že po elektřině za padesátník sáhne kde kdo s alespoň částečnou ekonomickou gramotností.
Carlos - tak si prosim ještě jednou přečtěte co sem psal na začátku. Mluvil sem jak o NZÚ (domácnosti) tak o OPPIK (firmy). Stejně tak nemám nic proti principu těhlech dotací (detaily neřeším) protože ze všech dávaj největší smysl. Ale hlavně cílem mýho komentáře nebylo nadávat na ně nadávat ale ukázat že pr prostě a jednoduše kecá jako obvykle (podle toho jak tady občas sleduju diskuzi).
Mě tady vytýkáte vytahování marginálních záležitostí přičemz to vůbec nedělám a sám naopak agrumentujete že vlastně nejde o dotaci na FVE ale snížení energetické náročnosti budovy pomocí FVE. A fakt nevim proč zmiňujete že je to jednorázová dotace a nemá smysl o ní mluvit - s takovým přístupem bysme mohli klidně říct že vlastně ani v USA vůbec nedotujou FVE protože daňová úleva vlastně není dotace. Takový diskuze fakt nemaj smysl. Ale taktiku máte dobrou - otrávit lidi do tý míry až to vzdaj.
Zde to je poměrně dobře shrnuto...
https://www.elektrina.cz/dotace-na-fotovoltaiku-2020-a-nova-zelena-usporam
Pro FVE nejsou od 2014 žádný dotace? To ste asi trochu mimo ne? Co třeba NZÚ nebo OPPIK? Jasný že dotace jsou to si piště. Ale to by jste se musel v energetice aspoň trochu orientovat.
Ale ale, že nejsou dotace na FVE, co to tu plácáte viz https://www. novazelenausporam.cz/nabidka-dotaci/rodinne-domy-zdroje-energie/ ?
Ja snad neznám nikoho, kdo by toho nevyužil na RD. Všechny montážní firmy se tím chlubí, že až 50% nákladů dolů.
Nadruhou stranu, proč toho nevyužít když to jde, že? Hloupý kdo rozdává, hloupější kdo nebere.
Ondra, xoor,
samozřejmě je první třeba si říct o jakých dotacích se chceme bavit v této souvislosti. Myslím že dotace na zařízení jehož primárním cílem je snížit spotřebu objektu, jehož proud většinou nejde za elektroměr do sítě a která je jednorázová, nemá cenu uvažovat.
Dotace do velkých elektráren, které se tak nezvládly v minulosti, se opravdu ukončily.
Carlos - sorry jako ale to je úplně jedno o jakou jde dotaci - pr psal že na FVE nejsou od 2014 žádný dotace což je absolutní nesmysl a kec. Navíc já netvrdil že současný dotační programy nedávaj smysl, naopak tam tušim maj i celkem velký minimální procento spotřeby v místě výroby a to je dobře (pokud si tim teda lidi nevyhřívaj bazény to je hrozný plýtvání). Ale jestli chápu dobře co ste napsal že smysluplnou dotaci nemá smysl považovat za dotaci tak to je taky dobrý...
Ondro,
v souvislosti s FVE se pokaždé řešívají dotace ve formě garantovaných cen výkupu a pro průmyslové projekty. Domácí FVE jsou tak marginální záležitost že to je už vytahování okrajových případů. Asi jako na prohlášení vlád nedotuje auta se spalovacím motorem odvětit že postižení dostávají příspěvek na nákup auta (někteří). Ale ano, dalo by se bavit o tom co a jak musí být deklarované aby se to dalo brát jako dotace do něčeho.
Ve velké energetice je to celkem jasné, to rozklíčujeme snadno, u různých zelených úsporám je to pak otázka, to je titul vymyšlený na snížení energetické náročnosti budov, pokud se pamatuji a to pak obsahuje různé metody dosažení toho.
Carlosi, od zmiňovaného roku 2014 jsou celkové přírůstky fotovoltaických instalací v ČR v jednotkách MWp ročně, převážně jde právě o ty domácí FVE díky zmiňovaným dotačním programům, takže pravdou je pravý opak než tvrdíte. Naprosto marginální záležitost jsou u nás všechny ostatní instalace než ty domácí FVE.
Já tam tedy žádnou argumentaci o sázce proti Energiewende nevidím, naopak tam všude vidím obhajobu této elektrárny v tom smyslu, že snižuje emise CO2.
To co měla před pěti lety plnit tato elektrárna, budou vlivem manipulace s cenou emisních povolenek místo ní plnit elektrárny plynové. S úspěšností nebo neúspěšností Energiewende to nemá vůbec nic společného.
A samozřejmě aukce na odstavení uhelných elektráren jsou lákadlo.
Pane Veselý, i v tom Vámi odkazovaném mém článku píši, že původní plán Německa byl, že fosilními zdroji, které umožní Energiewende budou plynové zdroje. Ale v situaci, kdy byly nízké ceny povolenek a vysoké ceny plynu v dané době se odchod od uhlí odkládá a plynové elektrárny prodělávají a stojí (případně se i demontovaly). Nyní spadly ceny plynu a vzrostly ceny emisních povolenek. Plynové elektrárny se znovu rozjíždějí a nové staví. Hlavně uhelné bloky, které využívají dovezené černé uhlí, které je dražší než místní hnědé uhlí tak prodělávají. Zvláště, když se jim nezaplatí jejich regulační služby a nedovolí dodávat teplo (do značné míry ideologickým rozhodnutím, aby si Hamburg odškrtl papírovou fajfku). Takže uhelné bloky opět nahradí plynové. Uhelné, které se za velkých nákladů postavily, nahradí plynové, které se znovu nebo nově postaví. Co se bude dít, až vzroste cena plynu nebo se do emisí bude započítávat i vliv těžby a přepravy plynu bude zajímavé sledovat. Pravě Moorburg ukazuje jak nepromyšlenou a nákladnou akcí, kde se obrovské hodnoty (a tím i suroviny, práce a emise) zlikvidují a znehodnotí. A výsledek ve snižování emisí a cestě k nízkoemisní energetice je nakonec velice sporný.
Cituji a parafrázuji pana Wagnera: Pravě Moorburg (a já dodávám i Dukovany II) ukazuje jak nepromyšlenou a nákladnou akcí, kde se obrovské hodnoty (a tím i suroviny, práce a emise) zlikvidují a znehodnotí.
Zkrátka když je (německý Moorburg) a bude (naše Dukovany II) provoz ztrátový, tak nakonec se předčasně musí uzavřít. Žijeme v EU, ve střední Evropě, v kapitalizmu.
OZE a energetiku nelze regulovat bez PVE, proto musíme využít geomorfologické výhodné lokality ČR (jedno z mála předností, co nám na našem území zbývá) a vybudovat nové akumulační kapacity 50GWh, a vydělávat až 100 mil. Kč denním cyklem = 36 mld.Kč ročně, celkové IN=200 mld.Kč budou za 10 let uhrazeny a potom důchodcům přidáme 10 000,-Kč ročně, tak by se rozhodl moudrý státník = stavíme!!! i OZE lze pozitivně využít!!!
Da sa regulovat technologiami, ktore treba dovyvinut a zlevnit, napr. CCS do vodiku, potazmo metanu.
Tak si připomeňme, že Dlouhé stráně mají akumulační kapacitu necelé 4 GWh. Takže pro Váš návrh by bylo potřeba postavit téměř 13 Dlouhých strání. Kde je postavíte? Technicky by to třeba i šlo (podrobněji třeba v části o potenciálních možnostech českých přečerpávacích elektrárnách zde: https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/nejvyuzivanejsi-obnovitelny-zdroj-sveta-vodni-elektrarny-jako-dulezity-zdroj-u-nas-i-ve-svete/ ), ale dnes prosadit někde, zvláště v ekologicky cenných partiích, což hory jsou, přehradu je extrémně těžké, ne-li nemožné.
Významnější využití stávajících nádrží jako přečerpávacích vede k dosti značným dopadům na jejich ostatní funkce. Významnější oscilace hladiny zhoršují, či dokonce zabraňují, využití pro vodní turistiku i rybářství a další oblasti. Horní nádrž Dlouhých strání také nelze k ničemu jinému, než je akumulace energie, využít.
Takže i já jsem pro to v územních plánech potenciálně využitelná místa chránit, jsem ale skeptický k tomu, v jakém počtu a kdy takové potenciální stavby vzniknou.
Další věcí je, že jejich návratnost nelze zaručit. Je umožněna pouze rychlým střídáním (denní cyklus) velmi rozdílných cen. Není tak třeba na dlouhodobé ukládání.
Ta čísla vám absolutně nevycházejí.
50 GWh odpovídá průměrné denním dodávkám 25 GWh (viz poměr u Dlouhých strání, který byl v rekordním roce 50 % kapacity a rozhodně to nelze škálovat jen tak na několikanásobek), na tom se dá vydělat tak 25 milionů Kč/den = 9 mld. Kč/rok.
Investice ve výši 4 mld. Kč/GWh jsou asi tak reálné jako postavení jaderného bloku 1200 MW za 100 miliard., vždyť to není ani cena Dlouhých strání zvednutá o inflaci a co si budeme povídat, náklady budou ještě větší než jen inflace a 6 mld. Kč/GWh je mnohem realističtější, tedy 300 mld. Kč.
Takže návratnost když by vše šlo hladce >30 let, když ne, tak nikdy a chudákům důchodcům by se nějaká ta stovečka měsíčně musela ubrat.
Opravdu by mě zajímalo, s čím jste počítal, protože ty vaše čísla ukazují, že jste předpokládal nákup elektřiny 50/0,75*365 = 25 TWh ročně prakticky za nulu a prodej za 2 Kč/kWh.
zavírání této elektrárny je důsledkem devastace volného trhu ze strany EU, ale na druhou stranu je to dobrá zpráva pro nás. Protože ČR investovala miliardy do NS2 a právě masivní přechod Němců na plyn znamená konec spekulací o nedokončení projektu. Ve výsledku bude díky tomu u nás levnější plyn.
Kdyby ta devastace trhu aspoň byla ve prospěch ekologie, ale oni radši zavřou super moderní elektrárnu na to čistější černé uhlí, než aby zavřeli starší elektrárnu na ten hnědý humus? Fakt dobrý...
Protože č. uhlí je dovoz, kdežto hnědé domácí.
Trh s hnědým uhlím je místní, trh s černým je globální. Jestliže jsou Asiaté ochotní platit Australanům nebo Jihoafričanům víc, do Evropy se to za hubičku, která by kompenzovala náklady na EU-CO2 povolenky, prodávat nebude.
Zkrátka, máme příliš levný proud (a tedy vnímaný jako samozřejmý veřejný statek, není nutné si příliš uvědomovat cenu, za jakou ho má kdokoli kdykoli dostupný a ve vysoké kvalitě).
Pro blízkých několik málo let máme ještě vystaráno, splaskávání polštáře "overcapacity" bylo však aktuální politikou urychleno. Pak se uvidí, jak dlouho takový přístup vydrží.
IN=Investiční Náklady se skládají zejména z kvalitní homogenní hory=kristalinikum Krušných hor, dopravně obsloužených již existujícími cestami, strojovna je téměř shodná a tak se jedná o dobrý výběr a využití lokalit vhodných,.....nikoliv nevhodných!Až pouze 15 mld.Kč IN = 5GWh na mnoha lokalitách by dalo 50 GWh akumulační kapacity a při rozdílu 2000,-Kč/MWh špičkový/základní proud by číslovky seděly.
No to mě podrž, vy opravdu počítáte, že ČR v noci získá 25 TWh elektřiny za 0 Kč a přes den ji prodá přes přečerpávačky za 2 Kč/kWh (což je víc, než běžná koncová cena pro mnoho firem bez ostatních poplatků za distribuci apod.).
No sněte dál, ta čísla vám opravdu nesedí ani trochu :-)
Možná výpočty nesedí, jenže v jádru to není špatný nápad.
Uvažoval jsem stejně:
Akumulační elektrárny mají totiž jednu výhodu , pokud levně nakoupíte z Německých VTE v noci a bude jich čím dál více. Pak jim to lze přes den částečně prodat a něco si nechat. Pro nás je to vlastně velice ekologický zdroj energie a je to výhodné i pro Němce, protože oni jinak ty VTE budou muset vypínat ,takže neprodají nic a o to dráže budou kupovat el. energii přes den... Má to ale háček. Časem se denní a noční odběr vyrovná, (elektromobilita) tím poklesne rozdíl cen, pak zbyde jen rozdíl větrné/ nevětrné počasí a to znamená menší využití přečerpávacích el.
Já bych ty všechny elektrárny pozavíral. Elektrika je přece v zásuvce.
Přesně tak! A kdyby elektřina v zásuvce došla, tak přejdeme na volnou energii všude kolem nás. Jen musíme vyhrabat ty zkoupené patenty v šuplících šejků a iluminátských židů. :D :D :D
Svět se zbláznil nebo minimálně Evropa. Asi by to chtělo válku, aby si konečně, po kobercových náletech a vyhořelých městech, bez elektřiny atd., lidé uvědomili, jak jsou pitomí, když de facto zcela nesmyslně ničí hodnoty, které mohly sloužit ku dobru všech ještě dlouho. Zajímalo by mne, co by tomu řekli ti Němci, kteří po Operaci Gomorra vylezli z vyhořelých trosek Hamburku a byli rádi, když jim po čase vůbec nějaká elektřina šla (natož aby byla zelená, to byly možná světlice ukazující cíle pro bombardéry RAF a USAAF).
Pokud nejde o nějakou extrémní extermninační válku tak se snažíte neničit hodnotné věci které pak můžete použít sám nebo na vyjednávání. Dnes se útočí spíš na elektrické rozvodny. USAF myslím už na Balkáně dokonce shazovala bomby co rozhodily nějaké vodivé dráty/pásky které vedení kolem rozvoden jen zkratovaly. Po ukončení bojů stačilo jen sesbírat ty zkratovací vodiče z vedení a nahodit "jističe".
první bomby budou vždy padat na ty centralizované elektrárny a hlavně ty jaderné. Čím dříve se jich tedy zbavíme, tím déle elektřina v síti bude.
Podle meho nazoru se zblaznil jen ten, kdo chce valku a nevlastni zbrojni prumysl.
A k čemu nám bude ve vybombardovaném městě elektrická energie z centrálního zdroje? Debilní přání s ještě debilnějším vyústěním a závěrem.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se